E martë, 27 Tetor, 2020
10 C
Tirana

Mikroçipe në vaksinat anti-Covid? Ja çfarë thotë miliarderi amerikan Bill Gejts

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

E trishtë, ndërron jetë ish-futbollisti i Manchester City

Manchester City ka dhënë një lajm të trishtë për botën e futbollit. Klubi njofton se ka ndërruar jetë në moshën 17-vjeçare ish-lojtari i të rinjve,...

Hajdari zbulon emrin e partisë me të cilën do garojë në zgjedhje

Deputetja Rudina Hajdari, do të garojë me një parti të re në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në ‘News 24’, Hajdari tha se partia e...

Ai ka investuar shuma të mëdha parash, në përpjekje për të gjetur një vaksinë kundër koronavirusit, por ai është gjithashtu një objektiv i preferuar nga teoricienët e konspiracionit.

Themeluesi i “Microsoft”, Bill Gejts, 64 vjeç, zotëron një pasuri me vlerë 116 miliardë dollarë, duke qenë njeriu i dytë më i pasur në botë pas themeluesit të “Amazon”, Xhef Bezos.

Në një intervistë për “Der Spiegel”, miliarderi amerikan flet për progresin drejt zhvillimit të një vaksine, dhe ku kanë gabuar Shtetet e Bashkuara në menaxhimin e koronavirusit.

Nga ana tjetër, Gejt apelon ndaj gjithë njerëzve kudo në botë të vaksinohen, duke i cilësuar qesharake pretendimet se po tenton t’u vendosë atyre një mikroçip në trup për t’i mbajtur nën kontroll.

Deri tani koronavirusi u ka marrë jetën thuajse 1 milion njerëzve. A ju ka befasuar kjo pandemi?

Disa aspekte të saj janë shumë të habitshme. Sigurisht, ideja se bota ishte e rrezikuar nga një epidemi e aparatit të frymëmarrjes dhe e transmetueshme nga një njeri tek tjetri, është diçka për të cilën kanë folur prej kohësh shumë ekspertë të shëndetit.

Por ata bisedonin kryesisht me njëri-tjetrin. Askush nuk e priste që mund të ishte pandemia e koronavirusit. Në retrospektivë, ju mund të thoni: Hej, po ne kemi MERS-in, SARS-in, dhe kjo familje e koronaviruseve mund t’i kapërcejë kufijtë midis specieve. Por na u desh kohë të kuptojmë simptomat e kësaj sëmundje.

Çfarë mund të bënim për të mos u gjendur kaq të papërgatitur?

Në vitin 2015, në fund të epidemisë së Ebolas në Afrikën Perëndimore, unë thashë që ne nuk jemi realisht gati për një pandemi tjetër. Ajo çka u bë midis vitit 2015 dhe pandemisë aktuale që u shfaq në fundin e vitit 2019 ishte shumë, shumë modeste.

Cilat nga gabime në luftën kundër pandemisë ju shqetësojnë më shumë?

Që nuk e kuptuam që në fillim që mbajtja e maskave, ishte kaq shumë e rëndësishme. Si fillim ekspertët thanë: Mos përdorni maska ​​sepse na duhen për punonjësit e shëndetësisë. Më pas ata thanë:Nëse je i sëmurë, maska ​​është e dobishme. Dhe u desh pak kohë që të kuptohej se edhe për njerëzit që nuk janë të infektuar, mbajtja e maskës ka përfitime, pasi e zvogëlon mundësinë e infektimit të tyre.

Sa përgjegjësi ka presidenti amerikan Donald Trump në dështimin e Shteteve të Bashkuara për t’iu përgjigjur në mënyrë e duhur kësaj krize?

Reagimi i SHBA-së ndaj pandemisë ka qenë shumë i dobët, sidomos me testimet. Dhe lidershipi politik është plotësisht përgjegjës për këtë dështim.

Trump po e tërheq SHBA nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Nisma si fondacioni juaj mund ta plotësojnë një boshllëk të tillë…

Jo, asnjëherë. Fondacioni ynë nuk mund të mbushë boshllëqet që krijon qeveria amerikane. Ky nuk është roli ynë. Gjëja e fundit që mund të bëjë një biznes, është t’i ndihmojë qeveritë kur ato sillen në mënyrë të papërgjegjshme.

Lexo edhe :   Rriten rastet me koronavirus në Kosovë, 3 viktima
Lexo edhe :   Ndërpritet Vettingu/ Një anëtar i KPK me koronavirus

Rezultatet e zgjedhjeve në SHBA mund të varen nga vaksina e koronavirusit, që mund të aprovohet nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) para 3 nëntorit. Por ndërkohë ka shqetësime serioze në lidhje me efikasitetin dhe sigurinë e vaksinës nëse aprovimi ndodh para se të përfundojë testimi. A ia vlen të rrezikohet?

Askush nuk do të prodhojë një vaksinë që nuk ka përfunduar provat e Fazës III. Ideja që sugjeroi administrata Trump, përfshirë kreun e FDA-së, ishte e papërgjegjshme. Kompanitë farmaceutike e kanë bërë të qartë se nuk do të kërkojnë autorizimin e përdorimit emergjent të vaksinës pa të dhënat e plota të Fazës III.

Kur mendoni se do të jetë në dispozicion vaksina?

Ekziston një shans i vogël që “Pfizer” dhe “Moderna” të kenë të dhëna të mjaftueshme deri në fund të tetorit. Nga 6 vaksinat që po testohen – “AstraZeneca”, “Johnson & Johnson”, “Novavax” dhe “Sanofi”, plus dy vaksinat e ARN-së, “Pfizer” dhe “Moderna” – pres që 3 ose 4 prej tyre të marrin lejen e përdorimit emergjent deri në fillim të vitit 2021. Në fillim  të vitit të ardhshëm besoj se ka 90 për qind gjasa që të kemi disa vaksina. Unë dyshoj se kjo çështje do të ketë ndonjë efekt në zgjedhje. Dhe nuk duhet si rregull, pasi politikanët nuk prodhojnë vaksina.

A do të vaksinoheni ju vetë?

Unë do të privilegjoj qasjen time ndaj vaksinës nëse ajo do të jetë në sasi të pakta në fillim. Nëse sipas kritereve normale kualifikohem, do të vaksinohem. Por mendoj se në fillim duhet të vaksinohen ata që janë më të rrezikuar:mjekët, infermierët, njerëzit që punojnë në azilet e pleqve apo burgjet etj.

Një në tre amerikanë refuzon të vaksinohet kundër Covid-19…

Shpresoj të kemi mundësi që të krijojmë një imunitet shumë të fortë të tufës me vaksinimin e 60-70 për qind të popullsisë. Shpresoj që qeveritë të jenë në gjendje të bindin mjaftueshëm qytetarë që të vaksinohen pa përdorur masa shtrënguese, pasi kjo do të çonte pikërisht në këtë reagim të madh kundër vaksinës.

Ju personalisht jeni në shënjestër e teorive të ndryshme të komplotit. Për shembull, thuhet se keni ndërmend ta përdorni vaksinën për të implantuar mikroçipa tek njerëzit. Cili është komenti juaj?

Kjo nuk është e vërtetë. Nuk e krijova unë koronavirusin. Fondacioni ynë është i angazhuar në shpëtimin e jetës së njerëzve.

Marrë me shkurtime

Burimi i lajmit: https://www.spiegel.de/international/world/interview-with-bill-gates-on-covid-19-it-s-mind-blowing-that-we-re-not-further-along-a-fc6bbd6e-cf8c-4890-9f12-a44b73d4fe6f

Përshtatur nga TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kryemadhi: Rama i ka kthyer shqiptarët si qen me maska

Kryetarja e LSI,  Monika Kryemadhi ka folur në lidhje me vendimin e mbajtjes së maskës me detyrim në ambientet jashtë. Kryemadhi është shprehur se përdorimi...

Thaçi i ashpër me Perëndimin: Po i bën padrejtësi Kosovës me vizat

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, thotë se është padrejtësi që Bashkimi Evropian nuk liberalizon vizat me Kosovën. Sipas tij, Perëndimi ka rënë në lajthitje. Teksa foli...

Ndeshje dramatike në “San Siro”, Kumbulla i shënon dhe ndal Milanin

Përfundon supersfida e javës së 6 të Serisë A, mes Milanit dhe Romës. Ndeshja ka prodhuar jo vetëm lojë të bukur, por edhe gola, pasi...

Hajdari ashpërson tonet: PD dhe PS, banda që luftojnë me njëra-tjetrën

Për deputeten Rudina Hajdari, dy partitë më të mëdha në vend PD dhe PS janë kthyer në banda të cilat luftojnë me njëra-tjetrën. Hajdari shprehet...

Krijimi i partive të reja, Patozi: ‘Thërrmimi’ i PD mund të dali për mirë

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, thotë se fragmentarizimi i PD mund t’i sjelli dobi Shqipërisë. Sipas tij, edhe nëse PD “thërrmohet fare, ndoshta nuk...