E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
17 C
Tirana

Meta, Rama e Ruçi e shpërfillin/ Kurtit nuk i del inati, zbulon çfarë ndodhi

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

Në një kohë që mbledhjet e përbashkëta mes Kosovës dhe Shqipërisë nuk po bëhen, për shkak të pandemisë Covid-19, Kurti hedh idenë e një takimi. Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti, ka hedhur idenë e një takimi të ngushtë me palën shqiptare, ndonëse deri më tani nuk ka marrë asnjë përgjigje. Këtë e ka zbuluar gjatë një interviste në emisionin “Përballë”. Kurti tha ndër të tjera se dy qeveritë mund të kishin berë edhe më shumë, në këtë periudhë pandemie.

“Edhe në këtë kohë të pandemisë, mund të kishim bërë më shumë. Ekzistonte një iniciativë për të cilën edhe Presidenti i Kosovës ishte dakord edhe Kryeparlamentarja e Kosovës që meqënëse nuk po realizojmë mbledhje të përbashkëta të dy qeverive siç e kishim menduar për në fund të marsit, kemi mundur shumë kollaj që të kemi një takim prej gjashtë vetave, Rama, Meta, Ruçi, Thaçi, Osmani dhe unë. Dhe mendoj që tek çështja e kombit nuk duhet të ndahemi ekzekutiv dhe legjislativ, tek çështja e demokracisë këto ndahen. Dhe një takim prej gjashtë vetave, kudo o në Shqipëri o në Kosovë, do të ishte besoj shumë i dobishëm për dy vendet tona dhe për kombin shqiptar. Por nuk mora një përgjigje në këtë rast. Dhe mendoj që duhet të intensifikojmë bashkëpunimin, mundësitë janë më të mëdha. Shpresoj që kur te zbutet pak kjo pandemi, do të mund të kompensojë diçka nga koha e humbur”.

Lexo edhe :   Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Sipas kryeministrit në detyrë të Kosovës, qeveritë e dy vendeve duhet të rrisin më shumë bashkëpunimin mes tyre, veçanërisht në vende të rëndësisë të lartë, siç është dhe forumi i vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Lexo edhe :   Balla dhe 17 deputetë kërkesë Ruçit: Komision për raportin e Dick Marty-t

“Besoj që si kryeministër i Republikës së Kosovës dhe z. Rama si kryeministër i Shqipërisë, ne të dy në të gjitha këto forumet e Ballkanit Perëndimor, duhet të koordinohemi më shumë seç po bëjmë. Pasi të kalojë kjo pandemia e koronavirusit, ne mund të kemi një rol shumë më të madh për kombin shqiptar, në përgjithësi seç po e bëjmë aktualisht. Mos harroni se nga 6 vende të Ballkanit Perëndimor, Shqipëria dhe Kosova bëjnë një të tretën, vetëm edhe një shtet tjetër po të jetë me ne, ne bëjmë gjysmën. Shpesh herë jemi katër shtete, sepse edhe Mali i Zi dhe Maqedonia është me ne”, tha Kurti.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zhvlerësohen valutat kryesore, nuk luhatet monedha europiane

Monedha europiane vijon edhe këtë të mërkurë të ruaj të njëjtat vlera sikurse ditën e martë, duke u blerë sot sërish me 123.4 lekë...

VIDEO/’Nga karakteri i Anës më pëlqen më shumë gjoksi’, Arjoni shkakton debate

Dje në "Për'puthen" në Top Channel u transmetua takimi mes Anës dhe Arjonit. Në një moment gjatë bisedës, ajo pyeti Arjonin se çfarë pëlqen...

Në një tryezë me Ramën për pandeminë? Ja çfarë thotë Basha

Nga Shkodra, ku zhvilloi një takim me kryetaren në detyrë të Bashkisë, Voltana Ademin, kryedemokrati Basha ka pohuar se për asnjë arsye nuk do...

Atentati në Elbasan/Përleshje me kaçavidë, qëlloi 5 herë me armë drejt makinës

Detaje të reja janë zbardhur nga të shtënat me armë që tronditën Elbasanin mesditën e sotme. Ngjarja ka ndodhur pas një sherri me armë...

Presidentja e KE: Dritë në fund të tunelit, vaksinim para fundit të dhjetorit

Në kohën kur pandemia ka shkaktuar një plagë të madhe në mbarë botën, duke sjellë çdo ditë bilance tragjike, një lajm i mirë vjen...