E shtunë, 31 Korrik, 2021
34.5 C
Tirana

Meta po tenton frenat e opozitës? Ja çfarë thotë Petro Koçi

Pas protestës, një mesazh i koduar ka ardhur nga zv.ministri i Mbrojtjes Petro Koçi për presidentin Meta. Kreu i Shtetit firmosi dje dekretin kundër ligjit për betimin e gjyqtarëve të rinj kushtetues.

Meta kërcënoi qeverinë se do të shpërndajë Parlamentin, nëse nuk ka një reflektim nga qeveria. Lidhur me këtë zhvillim, Petro Koçi shkruan në Facebook: “Shqiptarët i thanë po Kushtetutës, jo Metës!”.


Sikundër ishte njoftuar edhe më herët, Meta zbriti dje në shesh, duke protestuar në mbrojtje të Kushtetutës dhe kundër atij që e quan “grusht shteti”. Tubimi nisi rreth orës 17:00, në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, ndërkohë që presidenti Meta ka dalë nga Presidenca me dy gishta lart, dhe pak hapa më tutje u përul para njerëzve teksa ka bërë edhe shqiponjën me duar.

Meta shoqërohej nga persona publikë që mbajtën fjalën e tyre gjatë tubimit, ndërsa ra në sy edhe prania e liderëve të opozitës, duke filluar nga kryedemokrati Basha, deri tek ish-kryeministri Sali Berisha apo kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

 Izmir Smajlaj nuk kualifikohet për në finale

Izmir Smajlaj nuk u kualifikua dot për në finale në kërcim së gjati. Një tjetër sportist shqiptar largohet nga Olimpiada e Tokios, teksa është...

Përfundon aventura e Erkand Qerimaj, i 9-ti në renditjen e përgjithshme

Erkand Qerimaj ka dalë i 9-ti në renditjen e përgjithshme të peshëngritjes në Lojërat Olimpike “TOKIO 2020”. Peshëngritësi shqiptar garoi në kategorinë deri në...

Shqipëria nuk ka as të majtë e as të djathtë!

Nga: Enio Civici Zgjedhjet përfunduan. Qeveria është surprizë. Opozita u konsolidua në pozicionin e saj. Pandemia vazhdon, vaksinimi po ashtu. SPAK-u fatmirësisht po dëgjohet. Temperaturat...

FOTO/ Amal Clooney shtatzënë? Ja çfarë thotë çifti

Më herët u pretendua se George dhe Amal Clooney ishin në pritje të binjakëve. Por duket se këto kanë qenë në kuadrin e thashethemeve,...

Teatri/ Veliaj nga Tokyo: Vendimi nuk bie ndesh me atë të Kushtetueses

Nga Tokyo, kryebashkiaku Veliaj ka komentuar vendimin e qeverisë, që i kalon në pronësi truallin e Teatrit Kombëtar. Në një intervistë për "News24", Veliaj...