E mërkurë, 8 Korrik, 2020
19 C
Tirana

Meta për kreun e ri të KLSH: Donin të më bënin presion

Më të lexuarat

Macron shkarkon ministrin e Brendshëm

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, shkarkoi të hënën nga detyra ministrin e Brendshëm, Christophe Castaner. Shkarkimi është pjesë e një riorganizimi të kabinetit qeveritar, pas...

Berisha publikon denoncimin/ Veliaj vendos taksë për t’u futur në Parkun e Liqenit

Hyrja për në Parkun e Liqenit të Tiranës, është bërë me pagesë. Ndonëse më herët nuk është bërë publike një gjë e tillë, qytetarët...

“10 mijë euro shpërblim”, policia kërkon ndihmën e qytetarëve për një person të rrezikshëm (FOTO)

Policia e Shtetit kërkon ndihmën e qytetarëve, për të gjetur një person shumë të kërkuar. Bëhet fjalë për shtetasin Talo Çela, 49 vjeç, lindur...

I sekuestrohen tri llogari bankare me vlera marramendëse, policia i nxjerr emrin ‘bosit’ nga Fieri

Pas një hetimi disamujor është bërë ekzekutimi i vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë Fier, për vendosjen e konfiskimit të tri llogarive bankare...

“U largova nga Shqipëria, do isha viktima e radhës”, ish-drejtuesi i policisë flet pa ‘doreza’

Shkëlqim Pepkolaj ka mbajtur postin e zv-drejtorit të Drejtorisë Vendore të Policisë së Elbasanit, por dhe detyra të tjera të rëndësishme në Policinë e...

Aktori i serialit ‘Sulejmani i madhërishëm’ dhunon partneren e tij (FOTO)

Edhe aktorët e serialeve kanë një jetë të trazuar, me plot të papritura. Angazhimet e tyre profesionale dhe produkti i tyre, i nxjerr më...

Situata shqetësuese në Shqipëri/ Mësuesja infektohet gjatë provimit të maturës

Koronavirusi po shtohet me ritme të frikshme. Situata në vendin tonë po njeh trend në rritje, e po kështu edhe bilanci i viktimave është...

Ndryshimi mes trupit të gruas dhe burrit: 8 fakte që duhet t’i dini

Trupi i gruas, ndonëse mund të përshkruhet gjerësisht si i butë dhe delikat, ndodh të durojë edhe dhimbjet e paimagjinueshme të lindjes. Por kjo...

Ndalohet në Rinas me mbi 18 mijë euro. Ja ku i kishte fshehur paratë 46-vjeçarja

Një 46-vjeçare është ndaluar në Rinas, me një shumë të madhe eurosh të padeklaruara. Ajo u kap gjatë kontrollit në aeroport, teksa kishte me...

Eliminimi i biznesmenit Hekuran Billa, gjykata lë në burg Sebastian Malin

Gjykata e Apelit ka lënë në burg Sebastian Malin, një nga autorët e përfshirë në ekzekutimin e Hekuran Billës. Arrestimi i nipit të Viktor...

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, në një deklaratë para mediave u ndal më gjerë tek çështja e eurobondit dhe KLSH-së. Për këtë të fundit, Meta tha se nuk do të lejojë asnjë lloj presioni.

Presidenti Meta deklaroi se letra që ka marrë nga kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, është shoqëruar nga një fushatë publiciteti ku është shantazhuar Presidenti, se do të emërohet kryetari i ri i KLSH pa propozimin e tij. Ai tha se i ka bërë thirrje kryetarit aktual të KLSH Bujar Leskaj, që të mos i bindet asnjë urdhri uzurpator.

“Ligjin për pagesat, paraqet disa problematika të theksuara. Adresimi i tyre nga Kuvendi do ofrojë një terren më të sigurt ligjor për ruajtjen e interesit publik. Me kënaqësi shpalla ligjin për sigurimet shoqërore, i cili do të vlerësojë dhe kontributin e dhënë ndër vite nga sportistët.

Këtë javë patëm një komunikim me Kuvendin për eurobondin e ri. Shumë që duan të emetohet, nxitimi më detyruan të mos jepja fillimisht pëlqimin. Reflektimi i Kuvendit për shqetësimet e ngritura dhe praninë e faktit se lidhej me urgjencën që po kalonte vendi, bënë që të jepja pëlqimin që çdo transaksion financiar të paraprihet nga një analizë.

Lexo edhe :   “Duhet një strategji e re për përballimin e situatës”, Meta del me thirrjen e fortë

Në 26 maj jam njohur dhe me letrën që kreu i Kuvendit më dërgonte për një kandidaturë të re për KLSH. Me një institucion kaq të rëndësishëm, nuk do të lejoj të bëhet presion siç ndodhi. Është një mekanizëm rrëmbyes dhe uzurpues i institucioneve të pavarura. I kam kërkuar dhe kreut të KLSH të mos i bindet asnjë akti apo urdhri që mund të sjellë uzurpimin e këtij institucioni kushtetues. Ftoj Kuvendin të vlerësojë kandidaturën”, deklaroi Meta.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Virusi shpërndahet me ajrin”, Et’hem Ruka: Kujdesuni në ambientet e mbyllura

Lehtësimi i masave të pandemisë, ka bërë që sheshet dhe dyqanet të mbushen me njerëz. Lokalet janë të mbushura me klientë, ku karriget janë...

‘Ta liroj djalin nëse më jep 4 mijë euro’/ Shantazhonte biznesmenin, pranga punonjësit të policisë

Një efektiv policie në Komisariatin e Kavajës është vënë në pranga, pasi i ka kërkuar para një shtetasi për mos arrestimin e djalit të...

29-vjeçarit i sekuestrohen 15 mijë paund në Rinas, ja ku i kishte fshehur

Nga ana e policisë është goditur një tjetër rast i mosdeklarimit të të hollave në kufi. Tashmë janë sekuestruar në cilësinë e provës materiale...

Aktori i serialit ‘Sulejmani i madhërishëm’ dhunon partneren e tij (FOTO)

Edhe aktorët e serialeve kanë një jetë të trazuar, me plot të papritura. Angazhimet e tyre profesionale dhe produkti i tyre, i nxjerr më...

“Jep dorëheqjen, nuk izolohemi”, protesta në Beograd kundër shtetrrethimit (FOTO)

Pas masave të shtetrrethimit që lajmëroi presidenti Vuçiç, për shkak të përhapjes së koronavirusit, mbrëmjen e djeshme në Beograd nisën protestat. Mijëra qytetarë zbarkuan në...