E enjte, 20 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Meta paralajmëron deputetët: Kush ngre dorë mbi 5 qershorin do mbajë përgjegjësi

Presidenti i Republikës, Ilir Meta priti në një takim zyrtar homologun boshnjak, Shefik Xhaferoviç.

Teksa foli gjatë konferencës për shtyp për implementimin e marrëdhënieve të dyja vendeve, dhe vendosjes së përbashkët të ambsadave, Meta u ndal dhe te votimi i kodit të ri zgjedhor.

Kreu i shtetit tha se kushdo nga deputetët që do ngrejë dorën për votim, është kundër marrëveshjes së 5 qershorit dhe integrimit europian të Shqipërisë.

Ndaj për këtë, secili do mbajë përgjegjësi individuale.

Ilir Meta: ”E ashtuquajtura mazhorancë të thellohet, po ashtu të ashtëquajturit opozitë, nuk duhet t’u shkojë mendja të mbyllin integrimin e Shqipërisë. Sot ai që ngre dorën për të prekur 5 qershorin, ai ngre dorën kundër integrimit Evropian të Shqipërisë. Unë dëshiroj që të mos e bëjë.

Kushdo që ngre dorën do të ketë përgjegjësi individuale. Vetëm duke respektuar marrëveshjen, duke bërë zgjedhje të lira e demokratike, ne çelim negociatat. Maqedonia e Veriut na ka dhënë një shembull të shkëlqyer se si kapërcehen problemet e brendshme dhe si zgjidhen krizat. Të mos harrojë asnjë deputet se përgjegjësia e tij do të jetë individuale, nëse ngre dorën kundër të ardhmes evropiane.’’

Meta u shpreh se do publikojë dhe emrat e deputetëve.

Ilir Meta: ”Do i publikojmë emrat se kush janë ata që duan të kthejnë Shqipërinë 30 vite pas për të mbyllur, nuk ka zot në botë që ta mbyllë, po e respektuan unë do i duartrokas”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha pritet me protesta në Laç, ndërhyn menjëherë policia

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, është pritur me protesta në qytetin e Laçit. Simpatizantë të Partisë Demokratike që nuk janë dakord me të, kanë...

Meta ia merr këngës me Bujar Qamilin në Shkodër (VIDEO)

Për pak çaste, kreu i shtetit ka harruar zhvillimet politike, duke iu dedikuar pak vetes. Presidenti Meta ia ka marrë këngës me këngëtarin e...

Përplasja te “5 Maji”, Rama: E mira e përbashkët nuk merret peng nga askush

Dje nisi aksioni për shembjen e banesave në lagjen “5 maji” në Tiranë. Forcat policore rrethuan zonën, pasi një pjesë e banorëve kundërshtuan shembjen...

Donaldi shpallet banori më i padëshiruar në “Big Brother” (VIDEO)

Dje në "Big Brother Vip", banorët zhvilluan një spektakël, ku secili rrëmbeu nga një çmim. Pas spektaklit, Egzona si moderatore i ndau çmimet, ku...

Shpërthimi në Tonga, 500 herë më i fuqishëm se bomba atomike e Hiroshimës

Kombi i vogël ishullor i Tongës humbi një nga ishujt e tij më të vegjël, pasi një shpërthim gjigant vullkanik copëtoi tokën në copa...