E mërkurë, 3 Qershor, 2020
23 C
Tirana

Meta ktheu ligjin e pronave/Balla: Janë mbi 200 mijë familje që po e presin

Më të lexuarat

“Do të takohemi sërish nesër”, Yuri Kim flet pas konsultimeve me Këshillin Politik

Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim ka reaguar për mediat në lidhje me konsultimet e kryera me anëtarët e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore. Ambasadorja tha...

Lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Një tërmet ka goditur vendin mbrëmjen e sotme. Bëhet me dije se tërmeti me magnitudë 3.2 të shkallës Rihter e ka pasur epiqendrën në...

Me Manastirliun inauguruan COVID-3/ Rama hedh thumbin e radhës: Pyll pa derra nuk ka

Në një konferencë me gazetarët, kryeministri Rama edhe një herë tjetër paralajmëron shqiptarët se virusi nuk ka iku, ndaj në çdo kohë ata duhet...

Mashtroi biznesmenin turk/ Prokuroria kërkon deri në 10 vite burg për Sinan Idrizin

Prokuroria në Turqi ka kërkuar që aksioneri i kompanisë ajrore “Air Albania”, Sinan Idrizi, të dënohet me 3 deri në 10 vite burg për...

Gazetarja nxjerr detaje të rënda: Dy vajza të tjera janë ngacmuar nga roja e shkollës

Duket se përdhunimi i vajzës 15-vjeçare nuk është rasti i vetëm, pasi të njëjtin fat kanë patur edhe dy shoqet e saj. Detaje të...

Meta kthen në Kuvend ligjin ‘Për shërbimet e pagesave’

Presidenti Ilir Meta ka vendosur të kthejë për rishqyrtim në Kuvend ligjin “Për shërbimet e pagesave”. Sipas Metës, një nga arsyet e kthimit të ligjit...

Bylykbashi dhe Vasili bëjnë lëvizjen e radhës

Përfaqësuesit e opozitës, u janë drejtuar selisë blu pak çaste më parë. Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili do të mbajnë një takim me kryedemokratin...

EMRI/ Hapi zjarr ndaj policisë, efektivët me snajpera rrethojnë banesën në Kamëz

Një person është vetëdorëzuar në polici, pasi hapi zjarr ndaj uniformave blu. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 5., i ishin drejtuar banesës së...

35 fotot që tregojnë anën tjetër të protestës për George Floyd

Prej 8 ditësh tashmë, protesta të shumta kanë shpërthyer në të gjithë SHBA për vdekjen e George Floyd. Qytetet po imponojnë shtetrrethime dhe shtetet...

Formimi i qeverisë së re në Kosovë/ LDK bën publike emrat e ministrave

Menjëherë pas përfundimit të mbledhjes së kryesisë së LDK-së, janë bërë publike edhe emrat që do të përbëjnë kabinetin e ri qeverisës në Kosovë. Përmes...

Kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla ka reaguar pas vendimit të presidentit Meta, për të kthyer në Kuvend ligjin për pronat.

Në një intervistë për News24, Balla tha se është habitur nga ky vendim, pasi ligji në fjalë sipas tij është në përputhje me rekomandimet e KE dhe Komisionit të Venecias.

Balla deklaroi se megjithatë do ta lexojë me vëmendje dekretin e Presidentit, teksa thekson se ky ligj ka rëndësi të madhe për ekonominë e vendit.

“Janë mbi 200 mijë familje që mezi presin që po e punojnë mbi 30 vite ta kenë me tapi”, tha Balla.

Sipas tij, Meta nuk i ka marrë në konsideratë opinionet e KE, ndërsa shton se ky është një ndër ligjet që ky institucion ka vlerësuar maksimalisht.

“Pikë së pari do thoja të sqaroja se ky ligj që ju citoni, të them të drejtën jam i habitur se kam besuar që Presidenti të paktën në rastin në fjalë në një ligj që është i konsultuar me KE, me Venecian. Kemi adresuar të gjitha rekomandimet e tyre. Ky ligj kishte pritur mbi 1 vit derisa KE dhe Venecia na dhanë opinionet e vlefshme që u transpozuan në amendamente që ligji të dakordësohej nga partnerët.

Më vjen keq që Presidenti nuk i ka lexuar opinionet e KE dhe Venecias por ne do ta shqyrtojmë me vëmendje dekretin dhe nuk do të humbim kohë për të ecur përpara me një ligj që ka një rëndësi të madhe për ekonominë e vendit. Janë mbi 200 mijë familje që mezi presin që po e punojnë mbi 30 vite ta kenë me tapi.

Lexo edhe :   Meta jep mesazhin e rëndësishëm që në mëngjes

Ky është një ligj që rregullon procesin apo është e fundit e procesit të legalizimit. Çdo familje që ka një banesë apo shtëpi ta legalizojë. Është një garanci për investitorët e huaj. Çdo ditë e humbur është ditë e çuar dëm. Çdo investitor i huaj po presin miratimin e këtij ligji për garanci, pra për certifikatën e garancisë së pronësisë.

Lexo edhe :   Meta jep mesazhin e rëndësishëm që në mëngjes

Presidenti nuk ka marrë në konsideratë opinionet. Kjo është një ndër ato ligjet që KE e ka vlerësuar maksimalisht. Edhe ligji për pronësinë mbi tokën është ligj shumë i rëndësishëm që ka luajtur rol edhe tek çelja e negociatave”, tha Balla.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Mezi presim të punojmë me qeverinë Hoti”, ambasada amerikane uron formimin e qeverisë së re

Pas votimit të qeverisë Hoti, ka ardhur edhe reagimi i ambasadës amerikane në Kosovë. Përmes një postimi në Facebook, ambasada uron formimin e qeverisë së...

Ja kush është deputeti i LDK-së që nuk votoi Qeverinë Hoti

Fatmir Rexhepi ka qenë deputeti i vetëm në sallën e Kuvendit, i cili nuk e ka votuar Qeverinë Hoti. Ai ka abstenuar në votimin...

Rasti i George Floyd/ Papa Françesku: Nuk duhet të mbyllim sytë ndaj racizmit

Papa Françesku ka reaguar në lidhje me protestat që po zhvillohen në SHBA, për vdekjen e afro-amerikanit, George Floyd. Ai e ka quajtur tragjike vdekjen...

“Do t’i dalim zot këtij vendi”, Hoti flet për herë të parë si kryeministër

Pas seancës së jashtëzakonshme, kryeministri i ri, Avdullah Hoti, ka thënë se në Kuvend e presin nisma të reja ligjore dhe plot punë. Prioritet...

Thaçi: Një ditë e rëndësishme për demokracinë dhe qytetarët e vendit

Presidenti Hashim Thaçi ka përgëzuar deputetët e Kuvendit të Kosovës, për votimin e qeverisë së re. Në një postimi në Facebook, ai ka shkruar...
WhatsApp KONTAKTO TT