E martë, 19 Janar, 2021
-6 C
Tirana

Meta i shqetësuar: Mbi 50 mijë qytetarë humbën vendet e punës

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, ka shprehur shqetësimin për ekonominë shqiptare. Duke folur përmes shifrave, ai thotë se mbi 50 mijë shqiptarë kanë humbur vendet e punës si pasojë e pandemisë së koronavirusit.

Presidenti nënvizon faktin se buxheti 2021, nuk ka objektiv mbrojtjen e vendeve të punës dhe rritjen e punës. Kujtojmë këtu se Meta ka rikthyer buxhetin e vitit të ardhshëm në Kuvend, për rishqyrtim. Ilir Meta tregon arsyen pse bëri këtë lëvizje. Sipas tij, ky buxhet nuk ka një plan të qartë për mbrojtjen e biznesit nga pasojat e COVID-19.

“Mbi 50,000 qytetarë HUMBËN vendet e punës dhe PAPUNËSIA nga 11.2%, U RRIT në 11.9%, deri në 3-mujorin e dytë të vitit 2020.

Buxheti 2021 NUK KA objektiv MBROJTJEN e VENDEVE TË PUNËS dhe RRITJEN E PUNËSIMIT”, shkruan Meta.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mesi e gjuajti me shpullë, sulmuesi i Bilbaos: Ai u nxeh sepse e bllokova

Sulmuesi i Atletik Bilbaos, Asier Vijalibre do të mbahet më shumë mend për faktin se detyroi Lionel Mesin të ndëshkohej me karton të kuq...

Qeverisje me PS? Duma: Zero shanse, ofendim për sakrificat e demokratëve

Ish-deputetja Grida Duma hodhi poshtë mundësinë e një koalicioni të madh mes PS- së dhe PD-së. E pyetur për thashethemet që qarkullojnë së fundmi për...

Mediu: Të biem dakort me PD-në sa më shpejt të jetë e mundur që të mundim Ramën

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu është shprehur se bisedimet me Partinë Demokratike për arritjen e një marrëveshjeje vijojnë. Në ''Open”, Mediu tha se PR-së...

“Pyetjet i merr nga Basha“/ Gazetarja-Topallit: Merre telefonin shikoje

Gazetarja e ABC, Esiona Konomi dhe kryetarja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli, janë përplasur në emisionin ''Log'' në lidhje me bashkëpunimin e tyre...

Akuza për spiunazh, Rusia dëbon dy diplomatë holandezë

Rusia ka dëbuar dy diplomatë holandezë në një veprim reciprok pasi Holanda dëboi dy diplomatë rusë në fund të vitit të kaluar. Ministria e Punëve...