E hënë, 18 Tetor, 2021
11.5 C
Tirana

Meta i jep ‘goditjen’ e radhës Ramës: Lërini qokat, jemi në këtë gjendje për shkak të dialogut

Presidenti Ilir Meta shprehet se falë tij Shqipëria merr vazhdimisht rekomandimin për hapjen e negociatave. Ai nuk ka lënë pas edhe goditjet e njëpasnjëshme ndaj Ramës, duke nënvizuar se ai po i keqpërdor ndërkombëtarët. Në vazhdën e akuzave, kreu i Shtetit tha se integrimi nuk realizohet me qoka dhe lobingje. Sipas tij, kushtet janë përkeqësuar, e po kështu edhe standardet. Mungesa e qëllimshme e dialogut politik, e ka çuar vendin deri këtu.

“Siç ka shqiptarë të ndryshëm, ka edhe ndërkombëtarë të ndryshëm. Po e përsëris dhe do e ripërsëris.

Nuk realizohet integrimi me qoka dhe lobingje.

Janë disa standarde të Kopenhagenit që as kanë ndryshuar, dhe as do të ndryshojë pavarësisht se ka tentativa për t’i futur thika pas shpine BE-së. Integrimi në BE është dëshira e të gjithë shqiptarëve.

Nëse e ka Shqipëria rekomandimin pozitiv, e ka veç prej konsensusit 140 veta dhe prej konsensusit që u arrit në zyrën e Ilir Metës.

Lërini qokat, kushtet janë përkeqësuar edhe standardet. Mungesa e qëllimshme e dialogut politik e ka çuar vendin deri këtu.

Kam përkrahur çdo iniciativë ndërkombëtare”, u shpreh Meta.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...