E mërkurë, 16 Qershor, 2021
21.5 C
Tirana

Meta i drejtohet Kuvendit: Prisni Venecian për Kodin Zgjedhor

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, i është drejtuar Kuvendit me një kërkesë zyrtare, për të marrë parasysh opinionin e Venecias sa i përket Kodit Zgjedhor.

Një ditë më parë, Meta pranoi se i ishte drejtuar Venecias, me kërkesë të Lulzim Bashës dhe Monika Kryemadhit.

Në shkresën drejtuar Kuvendit, Meta shkruan se e ka depozituar kërkesën urgjente për Venecian, duke kërkuar pritje nga ana e mazhorancës.

“Gjejmë rastin të përsërisim edhe njëherë thirrjen e Presidentit të Republikës, se tashmë pas kthimit në Kuvend të ndryshimeve në Kodin Zgjedhor.

Duhet ta rishqyrtojnë këtë nismë, nën dritën e arsyetimit të dekretit dhe të rekomandimeve të pritshme të Komisionit të Venecias, i cili është investuar tashme nga Presidenti i Republikës mbi këto çështje”, shkruhet në kërkesën e Metës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

PD mbledh Kryesinë në 18 qershor, ja çfarë do të diskutohet

Partia Demokratike do të mbledhë Kryesinë në datë 18 qershor. Lajmin e ka bërë të ditur Sekretari i Përgjithshëm, Gazment Bardhi. Mbledhja është parashikuar që...

Avokati zapton pronën në Ksamil dhe kërkon legalizim me dokumente false

Emisioni Stop në Tv Klan ka marrë një denoncim nga Ksamili për një sipërfaqe toke që pretendohet se është përvetësuar pa të drejtë. Sipas denoncimit,...

Kontrollet e RENEA-s/ Hoxha zbulon zonat e “nxehta” në Vlorë dhe Shkodër

Gazetari i njohur investigativ, Artan Hoxha ka dhënë detaje lidhur meaksionet e RENEA-s në dy ditët e fundit në vend, ku ka ushtruar kontrolle...

Denoncimi Fiks Fare/ 1200 euro kalimi në Kapshticë në mënyrë të paligjshme

Bashkimi Europian hap më në fund dyert për turistët shqiptarë, të mbyllura prej më shumë se 1 viti. Ambasadorët e 27 vendeve anëtare të...

Me këtë rini, e ardhmja është e sigurtë. Në dreq do të shkojmë

Nga: Mentor Kikia Në Shkodër, dyndje e madhe në sallën e teatrit “Migjeni”. Nuk po shiten biletat e ndonjë shfaqeje të ”madhe”. As ka ardhur...