E shtunë, 24 Tetor, 2020
13 C
Tirana

Meta i ashpër: Nuk ndryshohen kufijtë Kosovë-Serbi! Politikanët shmangin përgjegjësitë

Më të lexuarat

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Ish-kryebashkiaku i Lezhës: Si e refuzova ofertën joshëse për inceneratorët

Ish-kryetari i Bashkisë së Lezhës, Viktor Tushaj shprehet kundër qasjes së qeverisë shqiptare për të zgjidhur problemin e mbetjeve përmes inceneratorëve. Ai solli përvojën e...

Foto/ Lefter Koka me Fatos Nanon, ndryshim drastik i ish-kryeministrit

Deputeti Lefter Koka ka publikuar në rrjetin social, Facebook një foto krahë për krahë me ish-kryeministrin socialist Fatos Nano. Në mbishkrimin e fotos, Koka shprehet...

Ku ndryshojnë Trump dhe Bajden mbi politikën e jashtme amerikane

Nga David Tafuri “The Hill” Menaxheri i fushatës së Trump e ka nxitur Komisionin për Debatet Presidenciale të “ri-mendojë dhe ri-publikojë një sërë temash…me theksin...

Produksioni i ‘Përputhen’ e përjashton nga emisioni, reagon Shqipja (FOTO)

Produksioni i emisionit “Përputhen” në Top Channel, dje vendosi të përjashtonte konkurrenten Shqipe Hysenaj nga programacioni, për një afat kohor të papërcaktuar. Në nisje të...

‘Deti’ në Hagë? Kolonel Pashaj: Të zgjidhej midis Shqipërisë dhe Greqisë

Shqipëria dhe Greqia ranë dakord që për çështjen e detit t’i drejtohen drejtësisë ndërkombëtare. Por, për kolonelin Myslim Pashaj e mira do ishte që kjo...

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

Vritet ish-sportisti, babë e bir e ekzekutojnë në mes të restorantit

Një atentat i mori jetën ish-sportistit të arteve marciale të përziera (MMA) Shamil Abdulmuslimov në qytetin e Kasaviurtit në Dagestan. Kamerat regjistruan të gjithë ngjarjen...

Presidenti Ilir Meta është treguar mjaft i prerë në fjalën e tij në konferencën “Sfidat e sigurisë në Ballkan”.

Duke iu referuar historisë, Meta tha se nuk mundet në asnjë mënyrë të ndryshohen kufijtë mes Kosovës dhe Serbisë, çështje kjo mjaft delikate, e cila ka qenë në qendër të vëmendjes edhe në samitin e Berlinit.

Presidenti pati një mesazh edhe për politikanët në Shqipëri, ku tha se cdo ndërhyrje cenon sovranitetin e Republikës se Kosovës dhe se Shqipëria duhet të luajë vetëm rol unifikimi ne procesin e dialogut mes Shqipërisë dhe Kosovës.

Fjala e Metës:

Në më pak se 30 e ca vite, shohim ndryshimin e madh që ka ndodhur në vendin tonë.

Pse mos të bashkohen të gjithë shqiptarët, po natyrshëm pse mos të bashkohen të gjithë serbët, kroatët, boshnjakët?

Këto delirime, gjoja patriotike, janë diabolizëm i gjallë. Përpjekje e politikanëve autoritarë për t’u shmangur nga përgjegjësitë e tyre, dhe shpesh e bëjnë në mënyrë të koordinuar. Çfarë ndodh? Ikin të rinjtë nga Shqipëria, Kosova, Serbia, Maqedonia, ikin kudo dhe na ftojnë për të parë një film që e kemi parë shpesh në Ballkan. Dhe bëhet fjalë për një rajon në Ballkanin Perëndimor, 20 e ca milion banorë.

Ne thellojmë ndarjet për arsye më shumë do thosha personale. Dëgjojmë që serbët dhe shqiptarët janë dy popujt kryesorë të rajonit dhe kanë përgjegjësinë më të madhe si gjermania me Francën. Në Ballkan çdo popull është më i madhi në botë, shikoni këngët, shikoni historitë, asnjë nuk pranon që tjetri është më i madh.

Ne e dimë shumë mirë çfarë ndodhi, sa njerëz u vranë, asnjë cm nuk u lëviz në kufi. Nuk rivizatohen kufijtë as kollaj.

Lexo edhe :   Rama: Meta ka lidhje me Kushtetutën aq sa futbollisti afrikan me ‘Topin e Artë’
Lexo edhe :   SPAK-u funksionon kur të kenë frikë politikanët prej tij

E dimë sa vëllazërore janë marrëdhëniet Kosove-Mal i Zi. E dimë shumë mirë se çfarë ndodhi për një marrëveshje demarkacioni, kur erdhi puna për ta zbatuar, një pakicë e vogël e bllokoi dhe për çfarë bëhet fjalë, për disa pyje ku as qentë nuk rrinë.

Ne mund të çojmë më shumë trupa në Afganistan, apo letoni, por kontributi ynë është si faktor stabiliteti në rajon, çdo devijim tjetër nuk i shërben Shqipërisë.

I kemi mundësitë të jemi si faktor stabilizues në rajon. Që nga viti 2002-2003 gjysma e marrëveshjeve nuk janë firmosur me Serbinë, dhe nuk ka asnjë kufizim për marrëveshjet me ta. Në dialogun Kosovë-serbi, Shqipëria është thjesht mbështetëse e këtij dialogu, në momentin që ndërhyn, cenon sovranitetin e republikës së Kosovës. Ne duhet të respektojmë institucionet, nuk duhet të zbehim atë rol konstruktiv pozitiv që ka patur, ka e duhet të ketë Shqipëria. Detyra jona është të nxisim unifikimin për një konsensus mes rajoneve. Nëse dikush mendon që duhet të angazhohet më shumë Amerika, apo Evropa, mendoj se kjo është shumë e gabuar. Kjo lidhje për ne është shumë e çmuar. Kjo nuk mjafton, kërkohen liderë të përgjegjshëm./ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Biblioteka Aleksandrisë dhe Rajhshtagu gjerman: Zjarret që ndryshuan historinë

Gjatë historisë, zjarret kanë çuar në ndryshime drastike në modelet e popullsisë, infrastrukturën dhe rrjedhën e ngjarjeve botërore. Këtu janë shtatë zjarre që ndryshuan...

Papa Françesku pro martesave LGBT, përpjekje për të shmangur përçarjen e Kishës

Nga Simone Cosimi “Wired” Nga njëri kamp, ai më i zhurmshmi, nuk e kanë problem ta etiketojnë si Anti-Krishti. Aty afër ishte edhe paraardhësi i...

Dhënia e shtetësive, Presidenca-Ramës: Fake news i ndyrë

Zëdhënësi i Presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi ka reaguar sërish ndaj akuzave të kryeministrit Rama, duke thënë se ka shpifur për kreun e shtetit,...

Italia shtrëngon masat: Mbyllen baret pas orës 18:00

Italia pritet të shtrëngojë më shumë masat për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, pas rritjes së shpejtë të numrit të rasteve javët e fundit. Sipas...

Danimarka kërkon test negativ të Covid-19 për punëtorët e huaj

Danimarka ka në plan të prezantojë një kërkesë që punëtorët e huaj të përkohshëm, të cilët vijnë nga vendet me norma të larta të...