E martë, 31 Mars, 2020
14 C
Tirana

Meta flet për situatën e krijuar nga koronavirusi në Shqipëri

Lexo edhe ...

“Lekë në dorë s’ka”/Rama ia pret shkurt qytetarit: Do ju ndihmojmë të mbani frymën

Kryeministri Edi Rama ka vijuar edhe mbrëmjen e sotme komunikimin live me disa nga qytetarët që kanë shprehur shqetësimet e tyre te platforma “shqipëriaqëduam.al”. Kreu...

Zbuloni dëshirën e Anjeza Shahinit për ditëlindjen e bashkëshortit

Këngëtarja shqiptare Anjeza Shahini, një prej vokaleve më të mira, prej vitesh jeton në Angli. Sot këngëtarja me anë të një postimi në Instagram ka...

Rihanna dhe Jay-Z bashkojnë forcat dhe dhurojnë 2 milionë $

Rihanna dhe Jay-Z kanë bashkuar forcat dhe kanë dhuruar 2 milion dollarë për te ndihmuar ne luften kunder koronavirusit. Fondacionet e tyre 'Riri’s Clara Lionel'...

“Komisionet e KEMP-it nuk funksionojnë”/ Rama tregon rastet e zgjidhura

Në komunikimin e përditshëm me qytetarët, kryeministri Rama ka shpalosur disa nga cështjet që janë zgjidhur këto ditë. Çështjet e zgjidhura lidhen kryesisht me pensionet,...

Presidenti Ilir Meta përgjatë një interviste të zhvilluar me drejtorin e Informacionit të “News24”, Robert Rakipllarin, ka folur për situatën e krijuar nga koronavirusi në vend.

Meta theksoi se mbështetja fillimisht duhet të shkojë tek ata që janë infektuar nga COVID-19 në Shqipëri.

Kreu i Shtetit pohoi se çdo orë dhe çdo ditë duhet të forcohet mekanizmi parandalues: “Është një situatë e re, me të cilët duhet të mësohemi dhe të nxjerrim eksperienca të reja për ta përballuar me kosto minimale në radhë të parë pa kosto për shëndetin për qytetarët.

Do të jetë një betejë e gjatë, e cila pritet të zgjasë në një kohë të pacaktuar. Mbështetja fillimisht duhet të shkojë për ata që janë prekur nga ky virus, që të kalojnë këtë moment pa rrezikuar jetën e tyre, por edhe për familjarët dhe personelin që është në shërbimin e tyre.

Pa dyshim impakti do të jetë i përgjithshëm. Jemi në një moment vetëmbrojtje ku kujdesi do të jetë maksimal. Çdo orë, çdo ditë duhet të forcojmë mekanizmin parandalues.

Në vazhdimësi kam qenë në komunikim me të gjitha institucionet dhe marrjen e kompetencave të secilit prej tyre në përballimin dhe parandalimin e këtij fenomeni. Është prioritare që kjo situatë të normalizohet sa më shpejt që të jetë e mundur. Pa dyshim që impakti tashmë ka filluar të mos jetë pozitv dhe kjo natyrisht është edhe për vendet e tjera.

Çdo vend mobilizon resurset e tij për të mbrojtur veten dhe nuk është si në rastin e fatkeqësisë së tërmetit, ku gjithkush përpiqet të ndihmojë”.

Në vijim Meta u shpreh se eksperiencat e Italisë “duhet të na shërbejnë edhe ne për të adoptuar masa të reja edhe parandaluese dhe përmirësuese”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

“Lekë në dorë s’ka”/Rama ia pret shkurt qytetarit: Do ju ndihmojmë të mbani frymën

Kryeministri Edi Rama ka vijuar edhe mbrëmjen e sotme komunikimin live me disa nga qytetarët që kanë shprehur shqetësimet e tyre te platforma “shqipëriaqëduam.al”. Kreu...

Zbuloni dëshirën e Anjeza Shahinit për ditëlindjen e bashkëshortit

Këngëtarja shqiptare Anjeza Shahini, një prej vokaleve më të mira, prej vitesh jeton në Angli. Sot këngëtarja me anë të një postimi në Instagram ka...

Rihanna dhe Jay-Z bashkojnë forcat dhe dhurojnë 2 milionë $

Rihanna dhe Jay-Z kanë bashkuar forcat dhe kanë dhuruar 2 milion dollarë për te ndihmuar ne luften kunder koronavirusit. Fondacionet e tyre 'Riri’s Clara Lionel'...

“Komisionet e KEMP-it nuk funksionojnë”/ Rama tregon rastet e zgjidhura

Në komunikimin e përditshëm me qytetarët, kryeministri Rama ka shpalosur disa nga cështjet që janë zgjidhur këto ditë. Çështjet e zgjidhura lidhen kryesisht me pensionet,...

Humb jetën nga koronavirusi aktori i njohur i ‘Star Wars’

Aktori i Star Wars Andrew Jack ka vdekur në moshën 76 vjeçare nga koronavirusi. Andrew i cili ishte edhe një trajner i dialekteve, ndërroi jetë...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT