E premte, 22 Janar, 2021
11 C
Tirana

Meta dekreton Xhaçkën në vend të Ramës, Peleshin në krye të ‘Mbrojtjes’

Kreu i Shtetit Ilir Meta, ka lëshuar dekretet e fundit për këtë vit, duke zyrtarizuar në detyrat e reja ministrjen e Jashtme Olta Xhaçka dhe atë të Mbrojtjes, Niko Peleshi.

Ndryshimet në qeveri u njoftuan disa ditë më pare, pas dorëheqjes së ministrit të Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj. Në vendin e tij, Rama vendosi Xhaçkën, ndërsa për postin e saj riktheu pas katër vitesh në kabinet, Niko Peleshin.

Fillimisht Meta ka dekretuar shkarkimin e kryeministrit Edi Rama nga detyra e ministrit për Europën dhe Punët e Jashtme, dhe më pas ia ka ngarkuar atë Olta Xhaçkës, e cila më herët mbante detyrën e ministres së Mbrojtjes. Pas lëvizjes së bërë nga Xhaçka, posti i saj është zënë nga Niko Peleshi.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

A ka jetë pas vdekjes? Milioneri ofron shpërblimin e majmë për përgjigjen

Një multimilioner nga Las Vegas, ofron 1 milion dollarë shpërblim për të gjetur përgjigjen e pyetjes: A ka jetë pas vdekjes? Robert Bigelow, 75 vjeç,...

Gjykata e Lartë kalon për gjykim dosjen e ish-ministrit, Saimir Tahiri

Gjykata e Lartë ka kalaur për gjykim dosjen penale ndaj ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri. Vendimi është marrë në dhomën e këshillimit në këtë...

O popull, votoni partitë e reja! PD do humbasë më keq se më 2017

Nga: Kreshnik Spahiu Zgjedhjet e 25 Prill nuk do ndryshojnë asgjë. Ky është basti im publik. Populli e ka shumë të vështirë ta kuptojë por...

Aksident në Pukë, humb jetën një person

Një aksident i rëndë me pasojë vdekjen është regjistruar mbrëmjen e sotme në fshatin Dedaj të Pukës. Shtetasi i identifikuar me inicialet L.M, ka qenë...

Ish-komandanti i ushtrisë boshnjake dënohet për krime lufte

Gjykata e Sarajevës e ka dënuar me 10 vjet burgim një ish-komandant të ushtrisë boshnjake, pasi erdhi në përfundimin se ai ka dështuar të...