E hënë, 27 Shtator, 2021
20.5 C
Tirana

Meta dekreton emërimin e Ramës si kryeministër

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, ka dekretuar Edi Ramën kryeministër për të formuar qeverinë e re, të dalë nga zgjedhjet e 25 prillit. Shkresa për dekretin e Ramës, iu dorëzua pak ditë më parë nga Sekretari i Përgjithshëm i PS-së, Damian Gjiknuri. Në atë shkresë kërkohej që Rama të ishte kryeministër i Shqipërisë, i propozuar nga Partia Socialiste.

Parlamenti i dalë nga zgjedhjet e 25 prillit, ka nisur dje punën. U mbajtën dy seanca plenare, ku seanca e parë ishte më shumë formale ku u ngrit Komisioni i Verifikimit të Mandateve. Në seancën e pasdites përfaqësuesja e Komisionit të Verifikimit të Mandateve, Klotilda Bushka lexoi emrat e 140 deputetëve të rinj që do të përbëjnë Parlamentin e ri të Shqipërisë. Pasi Komisioni konfirmoi emrat, drejtuesja e seancës Luljeta Bozdo lexoi emrat e deputetëve, dhe ata u betuan me radhë njëri pas tjetrit. Pas kësaj nisi procesi i votimit për kryetarin e Kuvendit, ku nuk munguan incidentet.

REPUBLIKA E SHQIPËRISË

PRESIDENTI

D E K R E T

PËR EMËRIMIN E KRYEMINISTRIT

Në mbështetje të neneve 93 dhe 96, pika 1, të Kushtetutës, pas zhvillimit të zgjedhjeve të përgjithshme për Kuvendin e Republikës së Shqipërisë të datës 25.04.2021, rezultati përfundimtar i të cilave është shpallur nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve përmes Vendimit nr. 21, datë 13.07.2021, të Komisionit Rregullator, sot më datë 10.09.2021, në fillim të Legjislaturës së X-të, pas thirrjes dhe zhvillimit të mbledhjes së parë të Kuvendit të porsazgjedhur, sipas propozimit me nr. 216 prot., datë 2.9.2021, të Partisë Socialiste të Shqipërisë, parti kjo që rezulton se ka shumicën e vendeve në Kuvend,

D e k r e t o j:

Neni 1

Zoti Edi Rama, emërohet Kryeministër i Republikës së Shqipërisë.

Neni 2

Ky dekret hyn në fuqi menjëherë.

Nr. Dekretit 13 210

Lexo edhe :   Kryeministri mbërrin në Prishtinë, "kokë më kokë" me Kurtin

Tiranë, më 10.09.2021

Lexo edhe :   Rama thirrje Serbisë nga Prishtina: Manovrat teatrale nuk mbrojnë qytetarët

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Berisha, nga Ryersoni tek Yuri Kim

Nga: Mentor Kikia Zhvillimet që po ndodhin tani në politikën shqiptare janë më të rëndësishmet që kanë ndodhur që nga vitet 1990-1992. Dhe kanë për...

Bërnabiq: BE nuk po bën asgjë, ose fare pak për situatën në Kosovë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, tha se Bashkimi Evropian, në këtë moment, “nuk po bën asgjë, ose po bën fare pak” në lidhje me...

Dojna Mema i bashkohet ‘Big Brother Vip’, zbulohet pozicioni që i është besuar

“Big Brother Vip” starton në fillim të tetorit. Edhe ky edicion do të drejtohet nga Arbana Osmani. Revista “Vip Magazine” ka zbuluar se Dojna Mema...

Asnjë i dënuar për atentatin tek ‘Komuna e Parisit’, lihen të lirë dajë e nip

Viktor Marku dhe Sebastian Mali, të cilët akuzoheshin për vrasjen e Hekuran Billës, janë liruar nga qelia. Me vendim të Gjykatës, nga ‘arrest me...

“Qeveritë të takohen më shpesh”, akademiku Rexhep Qosja mesazh Ramës dhe Kurtit

Në ceremoninë e vlerësimit nga Edi Rama me titullin “Kordoni i Madh me Yllin e Medaljes”, të zhvilluar në Prishtinë, akademiku i njohur Rexhep...