E shtunë, 21 Nëntor, 2020
13 C
Tirana

Mësoheshin se si të vrisnin veten/Detaje nga jeta e pilotëve në Japoni

Më të lexuarat

Ky është qyteti që nuk do e shohë dritën e diellit për 2 muaj

Një qytet në Alaska, i ka thënë ''lamtumirë'' dritës së diellit për dy muajt e ardhshëm. Dielli u ngrit dhe perëndoi në Utqiagvik, Alaska, i...

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

Vdekja e Sokol Olldashit/Dyshimet që mbeten edhe 7 vite më pas

Sokol Olldashi, një nga ministrat kryesorë të Partisë Demokratike, vdiq mbrëmjen e 20 nëntorit 2013 në një aksident rrugor në aksin Tiranë-Elbasan. Prokuroria e Tiranës...

Basha publikon dokumentin: Në morg, 923 të vdekur nga Covid por u raportuan 509

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka thënë se vdekjet e shkaktuara nga Covid-19 në Shqipëri nuk janë raportuar me vërtetësi. Basha tha se në...

Drejt kaosit: Mbi 800 raste të reja me Covid, 15 viktima

Shqipëria regjistron një tjetër rekord sa i takon të rasteve të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë informon se 836...

Avokatit të Trump-it i del boja e flokëve gjatë fjalimit (FOTO)

Dje presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden sulmoi Donald Trump, për mos pranimin e humbjes së zgjedhjeve të 3 nëntorit, dhe për bllokimin e...

Një tjetër lajm i hidhur/ Aktori i njohur shqiptar humb betejën me virusin

Koronavirusi nuk kursen askënd! Një tjetër humbje e madhe për artin shqiptar, pasi nuk e ka fituar dot betejën me koronavirusin aktori fierak Fatmir...

Shqiptarit i zënë pritë në Spanjë, ekzekutohet me 6 plumba (Emri)

Një shtetas shqiptar ka mbetur i vrarë pasi ra pre e një atentati. Shqiptari i njohur si Trisas mbeti i vdekur pasi ndaj tij u...

‘Janë fshehur gjysma e viktimave nga COVID-i’, paralajmërimi i Ramës për nesër

Kryeministri Rama ka reaguar sot në lidhje me akuzat e parashtruara një ditë më parë nga kryedemokrati Basha, se janë fshehur gjysma e viktimave...

7 vjet nga humbja e Sokol Olldashit, ja çfarë bën Astrit Patozi (VIDEO)

Ish-numri dy i Partisë Demokratike, tashmë kryetari i partisë Bindja Demokratike, Astrit Patozi, ka rikujtuar kolegun e mikun e tij të ndjerë Sokol Olldashi....

Fjala japoneze “kamikaze”, do të thotë “erë hyjnore”. Ajo i referohet stuhisë që e shpëtoi diku Japoninë nga flota e madh mongole e Kublai Khan. Kamikazet u bënë më të njohur nga sulmet vetëvrasëse të pilotëve japonezë mbi luftanijet amerikane, gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Jeta e një piloti kamikaze ishte sa e vështirë, po aq edhe e shkurtër. 2.800 pilotë kamikaze vdiqën vetëm gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ata arritën të godisnin objektivat në vetëm 14 për qind të rasteve, duke fundosur 34 anije të marinës së SHBA-së dhe dëmtuar 368 të tjera, duke vrarë rreth 4.900 marinarë dhe plagosur 4800 të tjerë. Ja çfarë mund të mos dini mbi jetën e tyre:

Jo të gjithë pilotët kamikaze ishin vullnetarë

Ndërsa disa pilotë kamikaze u paraqitën si vullnetarë me entuziazëm, nuk ndodhte gjithmonë kështu. Pilotëve të përzgjedhur iu jepej një copë letër, ku formalisht ftoheshin të dilnin si vullnetarë, por nga ana tjetër presioni ishte i fortë. Ushtari Kuroda Kenjiro, refuzoi të rekrutohej, por u habit kur pa sërish emrin i tij në listën e vullnetarëve.

Ushtarët japonezë, mësoheshin se si të vrisnin veten, për të mos u kapur robër

Një nga gjërat e para që mësonin rekrutët, dhe jo vetëm pilotët kamikaze, ishte se si të vdisnin duke u vetëvrarë me pushkët e tyre. Ata mësoheshin si të tërhiqnin këmbëzën me gishtin e këmbës, ndërsa tytën e vendosnin në një pikë të caktuar nën mjekër, në mënyrë që plumbi të shkaktonte vdekjen e menjëhershme. Nëse ushtari tentonte por shpëtonte, shokët e tij udhëzoheshin të qëllonin më armë nga pas.

Pilotët shkruanin një letër, që u jepej prindërve pas përfundimit të misionit të tyre

Ensign Ogava është një nga pilotët, letra e lamtumirës së të cilit ka mbijetuar deri në ditët tona. Ndër të tjera ai shkruante:”Përtej atyre reve të bardha e të pakufishme, unë do ta kryej sulmin tim i qetë. Në mendje nuk do më vijnë as mendime mbi jetën apo vdekjen. Njeriu vdes vetëm një herë. Baba dhe nënë, ju lutem të jeni të lumtur për mua!”. Ogava ishte piloti i avionit të dytë që goditi aeroplanmbajtësen amerikane “USS Bunker Hill. Sulmi kamikaz vrau 393 amerikane dhe plagosi 264 të tjerë.

Ndëshkimet fizike ishte shumë të përhapura në ushtrinë japoneze

Një pilot kamikaze me emrin Irokava shkruante në ditarin e tij:Sapo hyra në Bazën Ajrore Detare Tsushiura, “trajnimi” zhvillohej ditë pas dite. Eprori më godiste aq fort dhe aq shpesh në fytyrë, sa që fytyra ime nuk njihej. Më 14 shkurt 1945, të gjithë ushtarët e njësisë tonë u ndëshkuan me rrahje, pasi eprorët dyshuan se hanim në shtëpitë e fermerëve pranë bazës, për të zbutur sadopak urinë që kishim”.

Shumica e pilotëve kamikaze ishin rekrutë të rinj

Nga afro 4.000 pilotë kamikaze, rreth 3.000 ishin të rinj. Rreth 1.000 prej tyre studentë të diplomuar në universitet më herët, në mënyrë që të kishin kohë të trajnoheshin për të shkuar në luftë.

Djemtë e parëlindur ishin të përjashtuar nga ky mision fatal

Në vitin 1944, djemtë e parëlindur u lejuan ta vazhdojnë jetën e tyre, për të garantuar vazhdimësinë e mbiemrit të familjes, ndërsa nga gati të gjithë burrat e tjerë pritej sakrificë në shërbim të perandorit.

Pilotët kamikaze besonin se do të takoheshin sërish në tempullin Yasukuni

Tempulli Yasukuni Shrine është ndërtuar në vitin 1869 me urdhër të perandorit Meiji, për të nderuar heronjtë e rënë në luftë. Ky do të ishte vendi i amshimit për ata që vdisnin në shërbim të perandorit dhe vendit. Aktualisht besohet se është shtëpia e 2.466.000 dëshmorëve që vdiqën në luftëra të ndryshme të Japonisë. Pilotët kamikaze, besonin se aktet e tyre u jepnin një vend në faltore, ku ata do të bashkoheshin me shokët e tyre të rënë.

Burimi i lajmit: https://www.ranker.com/list/facts-about-kamikaze-pilots/christopher-myers?ref=browse_list&l=2&pos=2

Përshtatur nga TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dhunë në emisionin “Hell’s Kitchen”, vajzat përleshen fizikisht (VIDEO)

Në "Hell’s Kitchen" Albania, situata ka dalë sërish jashtë kontrollit, me një dysheme mbuluar me pjata të thyera dhe ushqime te hedhura. Vajzat e programit...

29-vjeçari dhunon e kanos mjekun e urgjencës në Elbasan, policia zbardh detajet

Blutë e Elbasanit kanë prangosur një 29-vjeçar, pasi ka goditur një mjek dhe e ka kërcënuar. Shtetasi me iniciale K.G., ka goditur mjekun me...

“Kur ka pasur tradhti…”, Vin Veli flet për ndarjen me Bora Zemanin

Vin Veli prej kohësh ka dëshmuar se ka marrëdhënie mjaft të mira me ish-partneren e tij Bora Zemani, me të cilën ka edhe një...

Braçe zbardh pasurinë ‘e çmendur’ të Lulzim Bashës

Sikundër Rama, bluzat e bardha, edhe zv/kryeministri Erion Braçe, ka reaguar ashpër ndaj kreut demokrat Lulzim Basha, lidhur me deklaratat për fshehjen e numrit...

Pas Greqisë, një tjetër shtet shtrëngon masat për Shqipërinë

Pas Greqisë, edhe Mali i Zi ka kufizuar lëvizjet e qytetarëve shqiptarë. Për shkak të rëndimit të situatës si pasojë e koronavirusit, Mali i...