E enjte, 3 Dhjetor, 2020
8 C
Tirana

Mësimet që na dha foto e drekave të Ilir Metës me Sali Berishën

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

UEFA përzgjedh stadiumin ”Air Albania” për finalen e madhe europiane

Për herë të parë në histori Tirana dhe Shqipëria futet në hartën e zhvillimit të aktiviteteve më të mëdha europiane të futbollit. Edicioni i parë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

Nikollë Lesi: Rama ka blerë gazetarët VIP me thasë me euro, Gjekmarkaj shembull

Gazetari Nikoll Lesi, ka dalë në mbrojtje të kolegut të tij Agron Gjekmarkaj, për të cilin ka folur me superlativa. Në një shkrim në gazetën...

Në Shqipëri do të nisin arrestimet “VIP”, ja mesazhi i fortë që erdhi nga BE

Nga: Spartak Ngjela E shihni se çfarë dëmi historik po i sjell Shqipërisë vonesa për eliminimin e korrupsionit të lartë shtetëror dhe ngritjen e një...

Nga: Alfred Peza

Një foto e publikuar këtë fundjavë në mes të karantinës, tregon për nostalgjinë e drekave mes Presidentit të Shqipërisë Ilir Meta dhe ish Kryeministri i vendit Sali Berisha.

Pavarësisht që pretendohet se i përket një viti më parë, ndoshta në Gjirin e Lalzit, ajo është ikona për të kuptuar raportin mes tyre.

E para, kjo foto ka një dimension pandemik. Pasi na rikujton se përse janë të përjetëshme kryeveprat e letërsisë botërore si “Ferma e kafshëve” e George Orwellit, që thotë se të gjithë jemi të barabartë (përpara rregullave të forta të karantinës, në këtë rast). Por se disa, janë më të barabartë se të tjerët. Që në këtë rast do të thotë, se rregullat që vlejnë për qytetarët, nuk vlekan për disa liderë politikë, që flasin në emër të tyre.

Ilir Meta nga njëra anë është deklaruar me fjalë, se është në krah të atyre që luftojnë kundër Covid-19. E nga ana tjetër, çdo ditë në rrjetet sociale ka treguar me vepra, se është në anën e atyre që shkelin rregullat e pandemisë, për aq kohë sa i bie Shqipërisë kryq e tërthor. Sigurisht që i qan zemra se i mungon vetëm diçka me sa duket sot, (të paktën publikisht) drekat me ish Kryeministrin.

Sali Berisha nga njëra anë i ka bërë në këtë periudhë thirrje shqiptarëve për të dalë në protesta kundër qeverisë, “se po shkela të drejtat e njeriut”. E nga ana tjetër vetë i deklaron mediave se ai vetë, nuk i shkel rregullat e karantinës, pasi dalja jashtë shtëpisë është shumë e rrezikshme përballë virusit vrasës.

E dyta, foto nostalgjike e Ilir Metës dhe Sali Berishës ka dimension politik. Pasi shërben si një mesazh për të gjithë opozitarët e Shqipërisë që kanë qenë të shqetësuar këto ditë, se mos Presidenti i Shqipërisë i ka tradhëtuar. Duke qenë në anën e luftës ndaj Covid-19 me fjalë, shumë prej tyre e kishin marë këtë, si një tregues se Kreu i Shtetit mund të kishte bërë ndonjë pazar politik me mazhorancën dhe Kryeministrin Edi Rama.

Shqetësimi nuk lidhej me fatin e vetë Ilir Metës në këtë histori, por me projeksionin që opozitarët kanë krijuar tashmë për figurën e Presidentit të Republikës jo si garant i Kushtetutës. Por si lideri i tyre më i besueshëm përballë mazhorancës socialiste, në kushtet kur Lulzim Basha me gjithë sforcimin e tij, duket se nuk ua mbush syrin.

Pas kësaj fotoje, të gjithë të shqetësuarit kanë arsye tashmë që të kuptojnë se çfarë kanë parë deri tani, ka qenë loja e Ilir Metës, për tu identifikuar ndryshe nga Lulzim Basha në këtë periudhë pandemie. Deri në atë pikë, sa të krijon përshtypjen sikur Sali Berisha vetë, ua kishte ndarë më parë rolet. Në mënyrë që njëri të ishte pro e tjetri kundër. Njëri me qytetarët, e tjetri kundër tyre.

Lexo edhe :   Meta i ashpër: Detyra ime është 25 prilli, favorizoj rrëzimin e çdo tiranie
Lexo edhe :   Meta i ashpër: Detyra ime është 25 prilli, favorizoj rrëzimin e çdo tiranie

Kjo qasje të kujton ato tregimet e Luftës së Dytë Botërore, kur i pari i shtëpisë i ndante të vetët, që të bëheshin ca me ballin dhe ca me partizanët. E kur të mbaronte lufta, ato që do të qëllonin të ishin në anën e fituesve, të mbronin ata që ishin kundër. E kështu, të vazhdonin ta kishin mirë në çdo kohë, me çdo lloj pushteti.

E treta, foto e tyre ka dimension “historik”. Takimet nëpër restorantet publike po bëhen një institucion i ri, i munguar shumë vite më parë, në marrëdhëniet publike mes Ilir Metës dhe Sali Berishës.

Plot një vit më parë, më 30 maj 2019 për pesë orë me radhë, të shoqëruar nga të njëjtët personazhe, ata kanë kanë qenë sërisht sëbashku për drekë në një restorant duke u kujdesur si sot, që fotoja e tyre dhe lajmi të bëheshin publik në rrjetet sociale dhe media.

I vetmi rast që ishte raportuar në media përpara kësaj, ka qenë darka në shtëpinë e Ilir Metës, ku Sali Berisha Kryeministër shkoi para vendimit të Gjykatë së Lartë për çështjen “bllok”-ut, në videopërgjimin e famshëm të Dritan Priftit.

Se çfarë solli kjo darkë mes Metës dhe Berishës, dihet tashmë. Ashtu siç dihet se çfarë solli dreka e tyre vitin e kaluar, kur pas një jave Presidenti çdekretoi zgjedhjet e 30 qershorit. Për të dekretuar tre ditë përpara së dielës së votimeve, zgjedhjet e reja të 13 tetorit, që nuk u zhvilluan kurrë, e që nuk i përmend më askush.

Secili mund ta lexojë nga këndvështrimi i vet politik, edhe nostalgjinë e fundit të tyre për drekën e përbashkët, siç ka lexuar edhe ato të mëparshmet. E sigurtë është që Sali Berisha as ka ndryshuar, as nuk ka për të ndryshuar ndonjëherë edhe pas 30 vjetësh. Sa herë që do të keni ndonjë dilemë për Ilir Metën, mos u mërzisni, se ditët të gjitha të Zotit janë dhe dreka të tjera ju presin!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Champions/ PSG hakmerret ndaj Junajtid, zbaviten Juventus dhe Barcelona

Kanë përfunduar 6 sfidat e parafundit të Ligës së Kampionëve, të zhvilluara mbrëmjen e sotme, ku u regjistruan në total plot 19 gola. PSG ka...

Koronavirusi/ Gjermania do t’i zgjasë masat parandaluese deri në 10 janar

Qeveria në Gjermani ka marrë vendim që bllokimi të zgjasë deri në 10 janar. Sipas mediave të huaja, kancelarja Angela Merkel bëri të ditur vendimin...

‘E shoh veten në Kuvend’/ Pano Soko: S’dua të jem në pushtet, por në opozitë

Kandidati i “Nismës Thurje” Pano Soko ka deklaruar se nuk e kërkon pushtetin, por do që të jetë në opozitë. Në një intervistë për Report...

Denaj: Vitin tjetër do të kemi rritje ekonomike 10.6%. Ekspertja e kundërshton

Tërmeti i 26 nëntorit dhe më pas pandemia e Covid-19 shkaktuan një goditje të ekonomisë shqiptare, dhe vuri në pah mos-përgatitjen e duhur të...

Kosova, ndër vendet më të sigurta në botë nga terrorizmi

Terrorizmi mbetet problem i rëndësishëm dhe serioz në shumë vende, pavarësisht nga rënia e përgjithshme e ndikimit të tij në të gjithë botën gjatë...