E mërkurë, 21 Tetor, 2020
6 C
Tirana

Mesazhi mafioz i Berishës kaloi çdo kufi politik, diplomatik dhe ligjor

Më të lexuarat

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

Abuzim me tendera, SPAK arreston ish-drejtorin e Prokurimeve të OSHEE

Policia e Tiranës ka kryer ekzekutimin e urdhërarresteve për disa zyrtarë të OSHEE-së, me urdhër të SPAK-ut. Në pranga ka rënë, ish-Drejtori i Prokurorimeve të...

Rekord i ri të infektuarish, konfirmohen 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Ende nuk ka asnjë shenjë përmirësimi nga situata me pandeminë në vend. Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 4 persona. Burime zyrtare nga...

Kina, 3 Hëna artificiale në orbitë për të kursyer energjinë elektrike

Ambicia e hapur e Kinës për të qenë superfuqia kryesore e botës, po shtrihet edhe në dominimin e hapësirës, ku rivalja kryesore është sërish...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Ambasada del me njoftimin e rëndësishëm

Gjatë ditëve të fundit, Ambasada Amerikane në Tiranë ka këshilluar qytetarët shqiptarë mbi mënyrën e aplikimit për Lotarinë Amerikane. Të gjithë ata persona të cilët...

Sherr me Luanën gjatë emisionit? Zbulohet e vërteta e largimit të Veleshnjës

Pak ditë më parë u aludua se aktori i humorit Rezart Veleshnja, kishte pasur një zënkë me moderatoren Luana Vjollca, dhe për këtë arsye...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Rekord infektimesh në Itali/ Rajonet fillojnë të mbyllen nga kjo fundjavë

Sikundër u njoftua më herët, Italia do të nis me masat e reja kufizuese, në tentativë për të ulur numrin e të infektuarve. Vala...

“Kam kaluar koronavirusin”, Alketa Vejsiu rrëfen përjetimet

Moderatorja Alketa Vejsiu ka zbuluar se e ka kaluar koronavirusin. Edhe ajo nuk i ka shpëtuar infektimit me COVID-19, por fatmirësisht simptomat duket se...

Nga Kreshnik Spahiu/ A e dini çfarë kanë të përbashkët Edi Rama, Adi Krasta, Arben Imami, Paskal Milo, Fatmir Xhafa, Martin Leka, Fatos Nano, Nikoll Lesi, Aleksandër Frangaj, Namik Hoti, Gaqo Apostoli, Skënder Gjinushi, Alfred Sereqi, Artan Hoxha, Azem Hajdari, Genc Pollo, Pandeli Majko, Idajet Beqiri, Blendi Gonxhe…….????

Të gjithë kanë një të përbashkët, kur i kanë dalë kundër Sali Berishës janë burgosur ose dhunuar fizikisht. Disa janë rrahur barbarisht poshtë shtëpive ose në sheshe LIVE para kamerave! (jo duke ikur me vrap nga frika).

Nëse sot, gjithë Shqipëria ka bindjen se 4 persona janë establishmenti dhe e keqja e Shqipërisë, na duhet të veçojmë që i dhunshëm fizikisht me kundërshtarin është vetëm njëri prej tyre: Sali Berisha.  Atij i ka ngel sahati 40 vjet pas dhe ka bindjen që duke e goditur kundërshtarin e zh’burrëron, e poshtëron dhe e largon nga lufta politike!

Të tjerët si Lulzim Basha, Monika Kryemadhi, Ilir Meta apo Edi Rama nuk kanë ende në kurriz akuza konkrete të provuara që të eleminojnë apo dhunojnë fizikisht!  Ata janë milionerë, kanë abuzuar me pushtetin, kanë përdorur mediat për denigrimin e kundërshtarve por nuk i kanë prekur me dorë dhe ç’nderuar fizikisht.

Nëse ai do ishte sot Kryeministër dhe nëse do i hidheshin bomba molotov nga protestuesit, do kishim 100 arkivole në bulevard. Gazi lotsjellës do u dukej protestuesve si parfum Armani në krahasim me plumbat e gardës.

Dhuna dhe shantazhi kaloi kufijtë e Shqipërisë, javën e kaluar kur Sali Berisha i dërgoi mesazh ambasadorit gjerman të OSBE në Tiranë Borschard.

Personalisht kam qënë kritik në dhjetra raste i tij dhe s’kam arsye ti bëj avokatinë ambasadorit që kam kritikuar disa herë por mesazhi mafioz i Berishës kaloj çdo kufi politik, diplomatik dhe ligjor.

Ishte primitiv dhe tipik provincial. Mund ta godiste kudo, në rrugë apo zyrë, madje edhe në koferencë shtypi siç shpesh Vetvendosja ka goditur ambasadorët në Prishtinë!

Jo jo, Berisha kishte synim tjetër, donte ti jepte paralajmërimin e fundit dhe natyrisht jo me dorën e vet por me milionerët e LSI.

Reagimi s’ka vonuar, sepse SHBA bëri atë që se ka njohur historia, i hoqi vizën amerikane për jetë LSI-së dhe liderit saj, dhe ja bëri LIVE në TV si kurrë më parë!

Projekti SHBA dhe BE është i qartë: “Pa ç’montuar Berishën, nuk ç’montohet establishmenti dhe nuk rrëzohet Rama”.

Këtë më mirë se ç’do kush tjetër e din Sali Berisha dhe për këto arsye ka vendosur të harxhoj fishekun e fundit. Ai e di fare mirë, qē drejtësisë dhe ndëshkimit amerikan mund ti shpëtoj vetēm nëse merr pushtetin.

I duhet ta marr me çdo kosto, i duhet ta marr madje sot, i duhet të shpejtoj pa avancuar plani amerikan dhe BE. Në të kundërt zgjedhjet do njihen ndërkombtarisht edhe pa opozitën, në të kundërt pas vizës amerikane do u hiqet viza në BE, në të kundërt, në të kundër laku do ngushtohet dhe as Rama s’do e shpëtoj dot si në 2017.

Fisheku i fundit do shkrepi para 30 qershorit, ndoshta të shtunēn. Është e vetmja mënyrë që të parandaloj çmontimin e Partisë Demokratike.

Zëra nga Tirana më thonë që po përgatiten për sulmin final.

Unë s’di kush “largqoftë” do të jetë kurbani rradhës por erën e barutit po e ndjen çdo shqiptar!

Fundja nuk e ka aplikuar keq sepse për 28 vjet i ka funksionuar skema e shantazhit pa i hyrë gjemb në këmb.

Mbetet për tu parë nëse do qëllojē fatalisht apo do e nënshtroj me presion Edi Ramën. Zakonisht pas kërcënimeve ai gjithmon ka bërë një marrëveshje. A do i eci kërcënimi anti-amerikan këtē rradhë, mbetet për tu parë?

Fundja sa më e madhe lufta dhe aktrimi, aq më i lartë bëhet pazari…..

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Diplomati zbulon detajet: Ministri grek është me origjinë shqiptare

Ish-drejtori i Drejtorisë së Çështjeve Juridike e Konsullore, Ksenofon Kristafi ka folur lidhur me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias. Në një prononcim për “Open”,...

Arjan Çani: Dendias me origjinë nga Vunoi i Shqipërisë, kushëri me Ramën

Moderatori Arjan Çani ka hedhur disa hipoteza lidhur me kryeministrin Edi Rama dhe kryediplomatin Nikos Dendias, duke pohuar se të dy janë të afërm...

‘Deti’, Hajdari: S’ka zgjidhje tjetër përveç Hagës

Për kufirin detar mes Shqipërisë dhe Greqisë do të vendosë Gjykata e Hagës. Vendimi në fjalë u mor sot në takimin që zhvilloi ministri...

A mbetet Partia Socialiste caku i fundit i Metës?!

Nga: Ben Andoni Do jetë e vështirë për presidentin Ilir Meta të bëjë diçka, të lartësisë së egos së vet, me mbarimin e mandatit si...

Pezullon punësimet e portalit, lë nxënësit me aftësi të kufizuar pa mësim

Në kundërshtim me ligjin, pezullon punësimin për mësuesit ndihmës edhe pse këta të fundit i vendos portali “Mësues për Shqipërinë”. Jonida Jonuzi e cila ankohet...