E premte, 15 Janar, 2021
6 C
Tirana

Merr fund sekreti/Zbulohet vendi bujar që na dha vaksinat anti-Covid

Shumë është aluduar në media se kush ishte shteti bujar që na dha vaksinat anti-Covid. Në konferencën për media, Rama i mëshoi fort faktit se nuk ishte Greqia. Më tej mediat dhanë një tjetër emër. Bëhej fjalë për Austrinë.

Por duket se këto kanë qënë në kuadrin e thashethemeve, pasi një dokument që është publikuar sot, tregon një anë tjetër të medaljes. Siç duket, është Gjermania që zgjodhi ti jepte Shqipërisë 975 dozat e para, për të nisur procesin e vaksinimit me Pfizer/BioNtech.

Gjermania zgjodhi ti përgjigjej me PO, “lutjes” së qeverisë shqiptare.

Dje në orën 15:00, kryeministri Edi Rama dhe mjekët u paraqitën në stadiumin “Air Albania” për të marrë dozat e para të vaksinës.

Shqipëria ka siguruar 975 doza nga Gjermania, dhe të gjitha do të shkojnë për mjekët e spitaleve Covid. Kreu i qeverisë Edi Rama, nga konferenca e zhvilluar para nisjes së vaksinimit, u shpreh se dozat e para të vaksinës që kanë mbërritur në vendin tonë janë nga një vend i BE-së, por që nuk e bëri të ditur emrin.

“Jemi angazhuar intensivisht me kanale të tjera. Ia kemi dalë të kontaktojmë drejtpërdrejt në Nju Jork Pfizer. Njëkohësisht kemi hapur 4 kanale të tjera bilaterale në katër vende. Dhe vaksinimi sot është si rezultat i njërës prej vendeve të BE, që nuk jam i autorizuar t’ia them emrin. Nuk është Greqia. Procese ndërveprimi për vaksinën që janë të llojeve të ndryshme. Ka proces ku një vend X është i gatshëm që të japë një pjesë se nuk i përdor dot të gjitha menjëherë dhe ato t’i shesë, për fat të mirë në gjithë kanalet ku tregtohet vaksina Pfizer çmimi është i njëjtë për të gjithë. Është fakt që në një garë lypësish për vendin e tyre, unë jam pretendent për vendin e parë”, tha ndër të tjera Rama.

Lexo edhe :   Ekspertët të shqetësuar për shtyrjen e dozës së dytë të vaksinës
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dëborë dhe ngrica, temperaturat në minus për nesër

Sot pasdite (e premte, dt. 15) dhe nesër (e shtunë, dt. 16) priten reshje të dobëta në qarqet e jugut, ndërsa në pjesën tjetër...

Pamje të rënda/Përplasen 2 makina, kalimtari që priste në trotuar humb këmbët

Kalimtari që u përplas sot nga një makinë në Tiranë, për fat të keq ka humbur të dyja këmbët. Aksidenti i rëndë ndodhi mëngjesin...

Ne nuk jemi gati për Evropën pa Angela Merkelin

Nga: Mujtaba Rahman “Politico.eu” 2021 është viti kur Evropa do të duhet të mësojë që të jetojë pa Angela Merkelin. Kancelarja gjermane do të tërhiqet...

Rama do fërkojë duart, për sa kohë që opozitarët mbeten pragmatistë

Nga: Ben Andoni Do kishin një zë shumë më të besueshëm për publikun shqiptar nëse do të tregonin se konform programit dhe fizionomive, partitë e...

Vendim i papritur/ Një tjetër konkurrent i “Për’puthen” lë emisionin

Pavarësisht shikueshmërisë dhe suksesit në "Për'puthen", konkurrentët të pakënaqur marrin vendime për të lënë emisionin. Emini nga Kosova, ka marrë vendimin e papritur për tu...