E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Merr fund epoka e “Gruas së Hekurt”, Olaf Scholz zyrtarisht kancelar

Olaf Scholz është konfirmuar si kancelari i ri i Gjermanisë, duke udhëhequr një qeveri trepalëshe që e merr përsipër nga Angela Merkel pas 16 vitesh në detyrë.

Ai u votua nga parlamenti gjerman, ku koalicioni i tij ka një shumicë të konsiderueshme. Social Demokratët e tij të qendrës së majtë do të qeverisin së bashku me të Gjelbrit dhe Demokratët e Lirë për biznesin. Dorëzimi i pushtetit shënon fundin e karrierës politike 31-vjeçare të zonjës Merkel.

Scholz, 63-vjeç, i çoi socialdemokratët drejt fitores së zgjedhjeve në fund të shtatorit, duke e pozicionuar veten si kandidat i vazhdimësisë, sepse ai luajti një rol kyç në qeverinë Merkel si zëvendëskancelar. Që nga zgjedhjet, partia e tij ka punuar me të Gjelbërit dhe Demokratët e Lirë për një marrëveshje koalicioni, e cila më në fund u nënshkrua të martën. Ai do të marrë detyrën nga zonja Merkel në orën 15:00.

Olaf Scholz merr detyrën si kancelar gjerman

Qeveria e re ka plane ambicioze për të luftuar ndryshimet klimatike, duke hequr qymyrin në fillim dhe duke u fokusuar në energjinë e rinovueshme, por prioriteti i tyre fillestar do të jetë në trajtimin e pandemisë së koronavirusit. Autoritetet shëndetësore kanë regjistruar 69,601 raste të tjera në 24 orët e fundit dhe 527 vdekje të tjera – numri më i lartë që nga dimri i kaluar.

Ai dhe liderja e të Gjelbërve, Annalena Baerbock, e cila bëhet Ministre e Jashtme, do të duhet gjithashtu t’i përgjigjen frikës rreth ngritjes ushtarake të Rusisë pranë kufirit me Ukrainën. Edhe pse Rusia ka mohuar planet për të pushtuar fqinjin e saj, Angela Merkel ra dakord me Presidentin Joe Biden dhe liderët e Mbretërisë së Bashkuar, Francës dhe Italisë të martën vonë se ata do të miratonin një strategji të përbashkët për t’iu përgjigjur duke imponuar “dëm të rëndësishëm dhe të rëndë në ekonominë ruse”.

Lexo edhe :   Gjermania regjistron për herë të parë mbi 100 mijë raste të reja me k*ronavirus

Një masë e dukshme ekonomike do të ishte kërcënimi i gazsjellësit rus Nord Stream 2 për në Gjermani, i cili ka përfunduar, por ende është në pritje të miratimit nga rregullatori gjerman i energjisë. Zyrtarët amerikanë thonë se kanë arritur një mirëkuptim me Gjermaninë se tubacioni do të mbyllet, gjë që do të ishte një ndërhyrje e rëndësishme.

Lexo edhe :   Gjermania regjistron për herë të parë mbi 100 mijë raste të reja me k*ronavirus

Shpërndarja e vendeve – rezultate provizore

E zgjedhur për herë të parë në dhjetor 1990, Angela Merkel iu dha menjëherë një detyrë ministrore nga kancelari i atëhershëm Helmut Kohl. Por më pas ajo ndihmoi për ta rrëzuar atë dhe u bë udhëheqëse e Demokristianëve në vitin 2000, përpara se të bëhej vetë kancelare në nëntor 2005. Ajo do të ketë ende një zyrë pranë Bundestagut, në një apartament që dikur përdorej nga Margot Honecker, dikur e quajtur gruaja më e fuqishme në Gjermaninë Lindore komuniste.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...