E premte, 15 Janar, 2021
6 C
Tirana

Merkel: Në 15 vitet e fundit, ky ishte viti më i vështirë që kaluam

Si çdo fundvit, Angela Merkel mbajti sot fjalimin për Vitin e Ri drejtuar qytetarëve gjermanë. Por pandemia që ka gjunjëzuar botën, bëri që 1.7 milion gjermanë të infektoheshin nga COVID-19 dhe mbi 32.000 të humbnin jetën.

“Nuk mendoj se po e ekzagjeroj kur them se asnjëherë në 15 vitet e fundit nuk kemi përjetuar të gjithë një vit kaq të vështirë”, tha kancelarja Merkel.

Ajo gjithashtu shprehu mirënjohjen dhe falenderimin e saj për të gjithë ata që kanë patur besim dhe durim të jashtëzakonshëm, dhe kanë luftuar kundër Covid-19.

“Pandemia e koronavirusit ishte dhe është një sfidë politike, shoqërore dhe ekonomike një herë në një shekull”, shtoi Merkel.

Në Gjermani akoma vazhdojnë të jenë shifrat e larta, ku të mërkurën u shënuan për herë të parë mbi 1000 raste infektimi në një ditë të vetme.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dëborë dhe ngrica, temperaturat në minus për nesër

Sot pasdite (e premte, dt. 15) dhe nesër (e shtunë, dt. 16) priten reshje të dobëta në qarqet e jugut, ndërsa në pjesën tjetër...

Pamje të rënda/Përplasen 2 makina, kalimtari që priste në trotuar humb këmbët

Kalimtari që u përplas sot nga një makinë në Tiranë, për fat të keq ka humbur të dyja këmbët. Aksidenti i rëndë ndodhi mëngjesin...

Ne nuk jemi gati për Evropën pa Angela Merkelin

Nga: Mujtaba Rahman “Politico.eu” 2021 është viti kur Evropa do të duhet të mësojë që të jetojë pa Angela Merkelin. Kancelarja gjermane do të tërhiqet...

Rama do fërkojë duart, për sa kohë që opozitarët mbeten pragmatistë

Nga: Ben Andoni Do kishin një zë shumë më të besueshëm për publikun shqiptar nëse do të tregonin se konform programit dhe fizionomive, partitë e...

Vendim i papritur/ Një tjetër konkurrent i “Për’puthen” lë emisionin

Pavarësisht shikueshmërisë dhe suksesit në "Për'puthen", konkurrentët të pakënaqur marrin vendime për të lënë emisionin. Emini nga Kosova, ka marrë vendimin e papritur për tu...