E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Merkel i bën thirrje popullatës që të shtojë kërkesat për vaksinim

Kancelarja gjermane Angela Merkel i ka bërë thirrje popullatës që të shtojë kërkesat për vaksinim në funksion të rritjes së të dhënave për infektimet.

“Sa më shumë të vaksinohen, aq më shumë do të jemi përsëri të lirë,” tha ajo të enjten në Berlin. “Vetëm së bashku mund të kapërcehet pandemia”, shtoi ajo, “kështu që njerëzit duhet të promovojnë në mënyrë aktive vaksinimet në mjediset e tyre private dhe të vendit të punës gjithashtu.”

Merkel e përshkroi dyfishimin aktual të shifrave të incidencës çdo 12 ditë si dramatike. “Më shumë vëmendje duhet t’i kushtohet masave mbrojtëse: maska, distanca, ventilimi dhe testimi i rregullt, tha ajo.”

“Parandalimi i mbingarkesës së sistemit shëndetësor mbetet parimi udhëzues i veprimeve tona,” tha Merkel, e cila iu përgjigj pyetjeve të gazetarëve në Berlin.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Corona: Prej gushtit nisin donacionet gjermane të vaksinimit për botën

45 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë viktimë

Në përditësimin e radhës nga Ministria e Shëndetësisë, vihet re një rritje e rasteve të infektimeve në 24 orët e fundit. Fatmirësisht nuk ka...

Përjashtohen nga Olimpiada dy atletë që shkelën rregullat kundër COV*D-19

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

Vrasja e kushëririt/Autori: Unë kam qëlluar, të lirohet nipi dhe vëllai

Në njoftimin zyrtar nga policia u tha se shtetasi Kastriot Hasalla u vetëdorëzua, për vrasjen e Romeo Hasalla, 30-vjeç, dy ditë më parë. Po...

“Vëllezërit rrahin drejtorin e Kadastrës”, Lame zbulon vendimin për pronat

Kreu i Kadastrës, Artan Lame, ka reaguar ndaj një lajmi ku thuhej se drejtori i Kadastrës së Elbasanit është dhunuar. Marrë shkas nga ky...

“Këta s’kanë turp”, mjeku rikthehet në detyrë pasi e shkarkuan

Mjeku Petrit Vargu, i shkarkuar nga detyra disa muaj më parë, do të rikthehet së shpejti në detyrë, pas vendimit të formës së prerë...