E shtunë, 24 Korrik, 2021
19.5 C
Tirana

Menopauza dhe problemet e shtimit në peshë. Çfarë duhet të dimë për ushqimin

Shumë gra pasi arrijnë në këtë pikë, janë në një betejë përsa i përket menaxhimit të shëndetit dhe hormoneve të tyre. Është e rëndësishme të mbani mend se menopauza është një proçes normal, dhe se femrat janë të dizejnuara për të hyrë në këtë fazë pas arritjes së një pike të caktuar në jetën e tyre.

Menopauza nuk është një problem pasi ajo ka për qëllim t’ju mbajë gjallë dhe mirë për aq kohë sa të jetë e mundur. Shumë gra ankohen se sapo arrijnë këtë fazë, ato e kanë shumë të lehtë të fitojnë peshë për shkak të yndyrës në rritje. Ndërsa kjo është shumë e zakonshme, është e rëndësishme të kuptohet se vetë menopauza nuk është përgjegjëse për shtimin e peshës. Hormonet janë shkaku.

Sipas “Health care” është e rëndësishme të theksohet se estrogjeni nuk është i vetmi hormon që kontribuon në këtë proçes. Hormonet tona kërkojnë një balancë shumë specifike si një ndryshim në çdo nivel hormonal (stresi, ekuilibri i gjakut dhe hormoni i seksit) mund të çojë në një çekuilibër në të gjithë hormonet në trup. Këto përfshihet insulina kortizoli, hormonet e tiroideve, dhe leptini.

Insulina

Insulina është hormoni përgjegjës për uljen e qarkullimit të sheqerit në gjak. Për t’u siguruar që nivelet e insulinës janë të balancuara, është e rëndësishme të konsumojmë një dietë të ulët në karbohidrate.

Kortizoli

Kortizoli është hormoni ynë i madh i stresit i cili lirohet nga gjendrat e veshkave. Ajo funksionon duke rritur nivelet e sheqerit në gjak, duke i lejuar qelizat e trupit të kenë mjaft “karburant” në dispozicion për të kryer funksionet e tyre që kërkojnë energji.

Hormonet tiroide

Hormonet tona tiroide diktojnë sa energji mund të prodhojnë qelizat tona. Kur rritet niveli i tiroides, ajo tregon qelizat tona të djegin më shumë karbohidrate dhe yndyrna për të prodhuar energji qelizore

Leptini

Leptini është një hormon i prodhuar nga qelizat tona të yndyrës, i dërguar për ti treguar hipotalamusit (pjesë e trurit tonë) se ne jemi të ngopur. Me kalimin e kohës, niveli i lartë i sheqerit në gjak dhe nivelet e larta të fruktozës mund të çojnë në rezistencën e leptinës. Kjo me mund të na bëjë të besojmë se nuk jemi të ngopur, kur në fakt jemi. Qëndroni aktiv sa më shumë të jetë e mundur. Ushqimi dhe tretja janë një komponent i rëndësishëm për të mbetur të shëndetshëm. Ushqimet e zgjedhura me kujdes ju ndihmojnë të mbani nën kontroll nivelet e sheqerit në gjak dhe kështu të balanconi hormonet tuaja./ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Vërshimet si pasojë e reshjeve të furishme në Siberi kanë çuar në shembjen e një urë, duke e shkëputur hekurudhën siberiane, më e gjata...

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë...

KPK, pikëpyetje për pasurinë dhe profesionalizmin e prokurores Daniela Sulaj

Prokurorja Daniela Sulaj, e komanduar si inspektore pranë Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, u përball të premten më 23 korrik me Komisionin e Pavarur...

Gjykata i refuzon kërkesën për liri, Hashim Thaçi mbetet në paraburgim

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri. Edhe...

Koronavirusi, Manastirliu tregon numrin e të vaksinuarve në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e të vaksinuarve kundër koronavirusit në vend. Manastirliu bën me dije, se mbi 13...