E hënë, 10 Gusht, 2020
32 C
Tirana

“Mendimet e mia u censuruan”, Artan Fuga shpërthen në Komision

Më të lexuarat

Pronari i hotelit në Tushemisht nxjerr emrat e dy autorëve të atentateve

Pronari i hotel “Voloreka” në Pogradec, Jetmir Muçllari, ka dhënë emra konkretë se cilët beson ai se fshihen pas dy atentateve në hotelin e...

Kthimi nga zonat bregdetare, Policia: Hiqen 34 patenta, gjobiten 154 shoferë

Policia e Shtetit bën me dije se prej orës 16:00 ka filluar kthimi nga zonat bregdetare, në drejtim të Tiranës dhe Morinës, i pushuesve...

6 persona ndërrojnë jetë në Shqipëri! Ja sa raste të reja u regjistruan

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 6 persona në Shqipëri si pasojë e koronavirusit ndërsa...

U hodh me parashutë në Qafën e Llogarasë, 39-vjeçari përfundon në përrua

Një 39-vjeçar nga Tirana sot në Qafën e Llogarasë është hedhur me parashutë, mirëpo aventura nuk ka përfunduar mirë! Policia bën me dije se shtetasi...

Pandemia/ Ministria e Shëndetësisë publikon bilancin e 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë regjistruar 124 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri ndërsa 4...

Ekzekutimi i 27-vjeçarit dyshohet të ketë qenë gjakmarrje, ja çfarë gjeti policia në vendngjarje

Zbardhen detaje të reja lidhur me ngjarjen e rëndë që u regjistrua sot në Vaun e Dejës, ku një 27-vjeçar u gjet i pajetë...

Pandemia/ Epidemiologu i njohur: Lajme të mira miqtë e mi

Epidemiologu i njohur Ilir Alimehmeti përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka dhënë disa “lajme të mira” lidhur me pandeminë. Ai sqaron se virusi...

Dy atentate në pak ditë në hotelin në Tushemisht, pamjet e kamerave nga atentati i parë

Pronari i hotelit në Tushemisht, Jetmir Muçllari, ku u regjistruan të shtëna me breshëri mëngjesin e sotëm, ka qenë në shënjestrën e një tjetër...

Hidhet shorti për raundin e parë të “Champions League”, ja cili është kundërshtari i Tiranës

Është hedhur ditën e sotme shorti për raundin e parë të ndeshjeve të kampionatit “Champions League”. Tirana do të jetë përballë skuadrës gjeorgjiane, Dinamo e...

Ronaldo do të largohet nga Juventusi, zgjedh ekipin e ri

Një fjali e thënë së fundmi nga Cristiano Ronaldo lidhur me sezonin 2019-2020, ka bërë që të lindin aludim për një largim të mundshëm...

Në ambientet e Kryesisë së Kuvendit është mbajtur mbledhja e Komisionit të Medias dhe Edukimit, ku është diskutuar projektligji për Akademinë e Shkencave.

Akademiku Artan Fuga vuri theksin tek reformimi. Ai tha se do të japë dorëheqjen, pasi parimet e tij nuk përputhen me ato të Akademisë. Ndër të tjera, Fuga deklaroi se kjo Akademi kërkon rithemelim.

“Nuk kam asnjë interes personal, dhe kam deklaruar se do jap dorëheqjen nga Akademia, pasi parimet e mia nuk përputhen me disa nga parimet e Akademisë. Niveli i Akademisë duhet të jetë në një nivel tjetër, jo ky që kemi.

Fjala ime ka disa pika:

-shikoj që këto defekte proceduriale janë shumë të rënda. Ky është një pr/ligj i shtuar.

-nuk është e rastit, sepse Akademia tregon se nuk e bën dot këtë reformim.

– Nuk kam qëndruar vetëm tek kritika. Kam bërë propozimin tim në një projekt, të cilin nuk e quaj perfekt. Do jap prova, asnjë mendim dhe ide nuk është marrë parasysh nga ana e grupit të deputetëve iniciatorë për pr/ligjin.

-Çështja e AK dhe reformimit të saj është bërë publike nga ana ime.

Çfarë duam ne nga kjo Akademi? Kjo Akademi kërkon rithemelim, nuk është institucion që kërkon kërkim shkencor, akademikët e bëjnë kërkimin shkencor me institucionet përkatëse”, u shpreh Fuga.

Ai nuk la pa përmendur edhe zgjedhjet që u bënë para pak kohësh në Akademinë e Shkencave, për të cilat u shpreh se ishin zgjedhje farsë.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Gruaja largohet me vajzën 2-vjeçare nga shtëpia, burri i drejtohet policisë

Një grua në Vlorë është larguar nga banesa pa lënë gjurmë bashkë me vajzën e saj 2-vjeçare. Bashkëshorti i saj, shtetasi R. D, ka bërë...

Pas daljes së rezultatit të zgjedhjeve, shpërthejnë protestat në Bjellorusi

Pas daljes së rezultatit të zgjedhjeve, kanë shpërthyer protestat në Bjellorusi. Sipas të dhënave të para të bëra publike nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, Presidenti...

Prezantohet Ilir Daja: Rekord për mua të drejtoj Partizanin

Ilir Daja është zyrtarisht trajneri i ri i Partizanit. Daja gjatë prezantimit theksoi se është rekord për të drejtimi i Partizanit: “Treshin e kam rekord personal,...

A është i dëmshëm gjumi pranë celularit? Ja ç’thonë ekspertët

Nëse po e lexoni këtë, me siguri jeni një nga shumë njerëzit, që e mbajnë celularin e tyre pranë në shtrat ose në komonë...

Arrestohet njëri ndër biznesmenët më të njohur në Hong Kong

Në Hong Kong është arrestuar biznesmeni, Jimmy Lai, nën akuzat për bashkëpunim me forcat e huaja. Zyrat e një gazete në pronësi të tij janë...