E enjte, 3 Dhjetor, 2020
14 C
Tirana

Menaxhimi i të ardhurave nga qeveria, qytetarët: Haram iu qoftë po i morën vetë

Më të lexuarat

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

UEFA përzgjedh stadiumin ”Air Albania” për finalen e madhe europiane

Për herë të parë në histori Tirana dhe Shqipëria futet në hartën e zhvillimit të aktiviteteve më të mëdha europiane të futbollit. Edicioni i parë...

Nikollë Lesi: Rama ka blerë gazetarët VIP me thasë me euro, Gjekmarkaj shembull

Gazetari Nikoll Lesi, ka dalë në mbrojtje të kolegut të tij Agron Gjekmarkaj, për të cilin ka folur me superlativa. Në një shkrim në gazetën...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

Në Shqipëri do të nisin arrestimet “VIP”, ja mesazhi i fortë që erdhi nga BE

Nga: Spartak Ngjela E shihni se çfarë dëmi historik po i sjell Shqipërisë vonesa për eliminimin e korrupsionit të lartë shtetëror dhe ngritjen e një...

Nga Anxhela Ferra

Në mbledhjen e parë të Këshillit Koordinues të Diasporës, kryeministri Edi Rama u shpreh se në janar pritet të ketë një faturë paraprake e dëmeve të tërmetit. Teksa qeveria është ende në fazën e inspektimit, ato kanë bërë me dije se kanë gati projektin e rindërtimit. Dhe se sipas tyre fondet që kanë do të realizojnë edhe fazën e vështirë që ka të bëjë me ringritjen e ndërtesave.

Deri më tani, pjesa më e madhe e njerëzve që u prekën nga tërmeti, janë të strehuar nëpër hotele. Disa kanë shkuar te familjarët e tyre, e ndërsa të tjerë vazhdojnë të jenë nëpër çadra. Por, si është duke e bërë menaxhimin e të ardhurave qeveria?

Pjesa më e madhe e qytetarëve të pyetur nga Tirana Today, shprehen mosbesues. Sipas tyre, qeveria nuk është duke bërë një menaxhim të mirë, duke thënë se abuzime do të ketë.

“Akoma shpejt është për ta kuptuar këtë gjë. Ende është për tu parë. Por, unë mendoj se ka vend për abuzime. Përderisa kjo ka ndodhur edhe në Itali, pse mos të ndodhë edhe këtu?!”

“Unë nuk e shoh që po menaxhohen shumë mirë, disa abuzojnë. Dhe unë e shoh si një neglizhencë të madhe të qeverisë.”

“Nuk kam besim fare se nuk do të ketë abuzime nga qeveria sa i takon fondeve për tërmetin. Ata do të gjejnë një mënyrë që ta shfrytëzojnë për vete.”

“Haram iu qoftë po i shfrytëzuan për veten e vetë. Ato para ata duhet t’i shpenzojnë për popullin. Se ky i fundit, po rri nëpër çadra dhe streha, Është gjynah i madh.”

“Pyetje shumë e vështirë kjo. Sigurisht që kam besim që diçka do të bëhet për ta, sepse tërmeti ishte shumë i rëndë. Dhe të gjithë duhet të përfshihen, që nga i madhi te i vogli. Por, jo të bëjnë vepra korruptive. Nëse ndodhin këto, atëherë i bie që ata s’kanë zemër fare.”

Përkundër atyre që nuk kanë besim te qeveria, janë disa të tjerë që thonë për Tirana Today se ajo është duke bërë një punë të mirë. Dhe se kanë besim se nuk do të ketë abuzime prej tyre.

Lexo edhe :   “Do i kthejmë në shtëpitë e reja”, Rama jep lajmin e mirë
Lexo edhe :   “Do i kthejmë në shtëpitë e reja”, Rama jep lajmin e mirë

“Unë mendoj se deri tani menaxhimi po bëhet mirë. Pavarësisht se hidhen fjalë, me sytë tanë duket që po bëhet mirë. Se brenda kemi dhe grupet e shoqërisë civile, duke i ulur shanset për të bërë abuzime.”

 “Abuzimet mund të jenë, por do të jenë minimale. Sepse qeveria nuk fal në këto lloj rastesh, pasi ka të bëjë me fatkeqësi. Edhe brenda në qeveri mund të ketë abuzime nga individë të veçantë, por në përgjithësi nuk e besoj.”

 “Me çfarë shohim ne, duket se janë në vijë të drejtë. Por, duhet të jesh brenda që të flasësh me prova.”/ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E FUNDIT/ Kapshtica do qëndrojë e mbyllur deri në datën 14 dhjetor

Pika Kufitare e Kapshticës do të vijojë të jetë e mbyllur deri në datën 14 dhjetor. Në vijim të masave të marra nga qeveria...

Prostitucion në qendër masazhi, si rekrutoheshin vajzat në rrjetet sociale

Blutë e Tiranës kanë goditur një tjetër rast të veprimtarisë kriminale në fushën e shfrytëzimit të prostitucionit, dhe përshtatjes së ambienteve për prostitucion. Në...

“S’kishim lekë për operacionin e mamit”, këngëtarja prek me historinë familjare

Këngëtarja Anxhela Peristeri ka ndarë me publikun disa çaste mjaft të vështira që ka kaluar në jetën e saj. Pavarësisht buzëqeshjes rrezëllitëse që na...

Komisioni i Venecias “fshin” mungesën e konsensusit opozitar për Kodin Zgjedhor

Nga: Mero Baze Komisioni i Venecias u ka rekomanduar partive politike në Shqipëri, të bashkëpunojnë për zbatimin e Kodit Zgjedhor, të miratuar së fundmi në...

Toka nuk gjen qetësi/Një tjetër tërmet i fortë godet Turqinë

Turqia shtrihet në një zonë me aktivitet të lartë sizmik. Mëngjesin e sotëm, Turqia është goditur nga një tërmet i fortë. Lëkundjet me magnitudë...