E premte, 26 Shkurt, 2021
10 C
Tirana

Meksikë/ Zhytësi publikon foto mahnitëse të shpellave nën ujore

Një zhytës i guximshëm është futur në thellësinë e një lumi në Meksikë për të bërë fotografi magjepsëse të një labirinti nënujor, i cili në të kaluarën është adhuruar nga fisi Maya.

Martin Broen, 50 vjeç, u fut në thellësi të lumit Riviera Maya në Meksikë për t’i fotografuar hapësirat magjike nënujore, të cilat janë formuar gjatë Epokës së Akullit, miliona vite më parë.

Zhytësi nga Nju Jorku i bëri fotografitë interesante përderisa ishte duke eksploruar 60 sisteme të ndryshme të shpellave mes Playa del Carmenit dhe Tulumit, shkruan Daily Mail.

Në fundin e disa shpellave mund të gjenden edhe eshtra të njeriut dhe të disa kafshëve. Të ashtuquajturat “bunaret e shenjta” janë adhuruar nga fisi Maja dhe nganjëherë janë përdorur për sakrifikimin e njerëzve.

“Për shumë vjet jam munduar që t’i fotografoj bukuritë e sistemeve nënujore të shpellave. Ato mund t’u ofrojnë zhytësve përvoja surreale, të cilat janë më të ngjashme me eksplorimin e hapësirës apo udhëtimin prapa në kohë”, tha zhytësi amerikan.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bardhi kallëzon Ballën në SPAK: Vartësit e tij kërcënojnë qytetarët për votën

Drejtuesi politik i PD në Elbasan, Gazment Bardhi, ka kallëzuar penalisht në SPAK rivalin e tij në këtë qark, Taulant Ballën. Gjatë intervistës në emisionin...

UNICEF sjell në Kosovë shiringa për vaksinën kundër Covid-19

Shefi i zyrës së UNICEF-it (Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijë) në Kosovë, Murat Sahin përmes një postimi në llogarinë e tij në...

Kush do i fitojë zgjedhjet e 25 prillit? Del sondazhi i IPSOS

Top Channel në bashkëpunim me gjigantin botëror të sondazheve, kompaninë IPSOS, publikon të dhënat e sondazhit për zgjedhjet e 25 Prillit në emisionin “Open”...

Studimi i ri: Ja çfarë ndikimi ka mbajtja e maskës në rrahjet e zemrës

Studiuesit në Spitalet Universitare Rainboë Babies & Children (UH Rainbow), botuan të mërkurën të dhënat e një studimit të ri, që tregon se mbajtja...

Çfarë fshihet pas dorëheqjes së Bamir Topit nga FRD? Bardhi zbardh detaje

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, njëherazi drejtues politik në Qarkun e Elbasanit, Gazment Bardhi, komentoi mbrëmjen e sotme largimin e Bamir Topit nga...