E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

VIDEO/Meksika goditet nga një tërmet i fuqishëm, raportohet për viktima

Një tërmet i fuqishëm ka goditur qytetin turistik të Paqësorit, Acapulco, duke vrarë të paktën një person. Shërbimi Gjeologjik Amerikan tha se tërmeti kishte një magnitudë paraprake prej 7 ballë dhe ishte përqendruar rreth 10 milje në verilindje të Acapulcos.

Guvernatori i shtetit Guerrero, Hector Astudillo i tha Televizionit Milenio se një person ishte vrarë nga një postë në rënie në qytetin Coyuca de Benitez pranë Acapulco.

“Ne dëgjuam zhurmë të madhe nga ndërtesa, zhurmë nga dritaret, gjërat ranë brenda shtëpisë, energjia u fik”, tha Sergio Flores në Acapulco.

Flores tha se gjithçka që mund të bënte kur filloi të dridhej, ishte të përqafonte gruan e tij. Ai pa njerëzit që linin hotelet, dhe disa vraponin në parkingje për të hequr makinat e tyre, nga frika e një kolapsi.

“Ne të gjithë ishim të shqetësuar për ndonjë ndryshim në det, por deri më tani autoritetet nuk kanë thënë asgjë në lidhje me alarmin e cunamit”, u shpreh ai.

Astudillo tha se qendra e alarmit për cunami, nuk kishte regjistruar ndonjë ndryshim në nivelin e detit. Qendra e Paralajmërimit të Cunamit në Paqësor tha më vonë se kërcënimi i valëve të mundshme kishte kaluar.

Kryetarja e Acapulco, Adela Roman u shpreh: “Ka kriza nervore; njerëzit janë të shqetësuar sepse ka pasur tronditje”. Ajo tha se ka “shumë rrjedhje gazi në shumë vende”, si dhe disa rrëshqitje toke dhe mure të rënë.

Në Mexico City, gati 200 milje larg, toka u trondit për gati një minutë në disa pjesë të kryeqytetit, por tërmeti ishte më pak i dukshëm në pjesët e tjera.

Lexo edhe :   “Dilni jashtë, tërmet 8 ballë”, 18-vjeçari tmerron qytetarët në Golem

Autoritetet e qytetit të Meksikës thanë se nuk kishte raporte të hershme për dëme të konsiderueshme në qytet, megjithëse energjia elektrike mungonte në disa lagje.

Lexo edhe :   “Dilni jashtë, tërmet 8 ballë”, 18-vjeçari tmerron qytetarët në Golem

Tërmeti i së martës ndodhi katër vjet pas ditës pasi një tërmet me magnitudë 8.2 goditi brigjet e shtetit jugor të Meksikës, Chiapas, duke shkatërruar kryesisht qytetin Juchitan në shtetin fqinj Oaxaca dhe duke vrarë dhjetëra njerëz.

Burimi i lajmit: Dailymail. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...

Pse berishizmi, është enverizimi i ri shqiptar

Nga: Mero Baze Kjo që po i ndodh Partisë Demokratike, Partisë së Punës, ka filluar ti ndodh në vitin 1991. Kur ajo filloi të reformohej...

VIDEO/Drogë, armë e vjedhje energjie, momenti i arrestimit të volejbollistit

Një volejbollist ka rënë në prangat e policisë, pasi është kapur me armë zjarri, municion luftarak dhe kokainë. Volejbollisti 26-vjeçar i identifikuar si Eraldo...

Debati në PD, Basha-Berisha na sjell edhe njëherë debatin për sovranitetin

Nga: Ben Andoni Në Shqipëri është e prerë dhe e menjëherë-pranueshme se nëse e thotë diçka apo e artikulon ambasadori i SHBA-së, atëherë deklarata ka...