E mërkurë, 28 Korrik, 2021
22.5 C
Tirana

Megaoperacion në Gjermani: Sekuestrohen 3.2 ton kanabis, 750 të arrestuar

Policia gjermane ka arrestuar më shumë se 750 persona dhe kapi një ngarkesë të madhe armësh dhe droge, pasi u infiltruan në një shërbim komunikimi të përdorur prej tyre në këtë aktivitet kriminal.

Zyra Federale e Krimeve (BKA), tha se arrestimet u bënë nga policia pasi u siguruan informacione nga platforma EncroChat, i cili ofronte një shërbim të sigurt të mesazheve të menjëhershme të celularëve që përdoreshin nga kriminelët, shkruan agjencia e lajmeve, Reuters.

Hetuesit francezë dhe holandezë u infiltruan në platformën, e cila kishte 60,000 përdorues në të gjithë botën, vitin e kaluar. Ata bënë një numër arrestimesh dhe ndanë të dhënat përmes Europol, duke lejuar autoritetet diku tjetër të monitorojnë mesazhet dhe lëvizjet e kriminelëve.

Si rezultat i operacionit, autoritetet kapën rreth 3.2 ton kanabis dhe qindra kilogramë drogë sintetike, kokainë dhe tableta ekstaze. BKA tha se 310 armë zjarri dhe mbi 12,000 fishekë gjithashtu ishin sekuestruar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Ekonomi/ Gjermania po vuan për lëndë të parë, kosto e ndërtimit rritet me 30%

Si mund të shmangen epidemitë

Numri i vdekjeve të raportuara nga COVID-19 ka kaluar 4 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins që regjistron infektimet dhe vdekjet. Në 100 vitet e...

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Një gjykatë në Lituani dënoi politikanin Algirdas Paleckis me gjashtë vjet burgim, pasi e shpalli fajtor për spiunim për Rusinë. Gjykata e rrethit Siauliai vendosi...

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.1 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas statistikave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti me...

Zgjedhje të parakohshme? Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se qeveria e Albin Kurtit nuk do të zgjasë shumë, duke paralajmëruar se në...

I pandehur me ish-ministrin Tahiri/ Rrëzohet kërkesa e Jaeld Çelës për liri

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka rrëzuar  kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës Jaeld Çela, për lirimin nga...