E hënë, 13 Korrik, 2020
22 C
Tirana

Mediat në Kosovë/ Veton Surroi, ministër i Jashtëm

Më të lexuarat

Partia e Albin Kurtit ka nisur përpjekjet për ta bërë Veton Surroin, Ministër të Jashtëm. Burime të “Express” brenda VV’së, kanë thënë se ish-Shefi i Partisë ORA, Veton Surroi, mund të bëhet shef i diplomacisë kosovare. Këtë opsion është duke u munduar ta realizojë partia e Albin Kurtit.

Autori i librit “Përcaktimi i dashurisë së Marie Gjonit”, ka pasur një afërsi me Vetëvendosjen, prej kur kishte dështuar ta kalonte pragun në garën elektorale të vitit 2007.

Madje, në zgjedhjet e fundit ka dalë hapur pro fitores së partive opozitare, VV’së e LDK’së. Ish-gazetari ishte përmendur edhe për shef të diplomacisë shqiptare, pasi Edi Rama kishte vendosur të emëronte dikë nga Kosova si kryediplomat. Kur kishte ndodhur bllokada më 2011, themeluesi i “Kohës Ditore” ishte përmendur edhe për Shef të Shtetit, por këtë pozitë ishte rezervuar për Atifete Jahjagën.

Zyrtarët e Partisë së shuar të Surroit janë shpërndarë në LDK e Vetëvendosje, duke marrë pozita udhëheqëse në këto parti.

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike kanë nisur të kërkojnë emra për ministra, edhe jashtë partive të tyre. Për të ndërtuar një Qeveri sa më kredibile. Përpos në diplomaci, Albin Kurti dhe Isa Mustafa po kërkojnë emra të pakompremetuar, për t’i vënë në krye të dikastereve qeveritare.

Albin Kurti për herë të parë doli i pari në zgjedhje duke fituar 32 deputetë. LDK e dyta me 29 të zgjedhur të popullit.

Një muaj para zgjedhjeve, Surroi kishte thënë se ardhja e Albin Kurtit si kryeministër duket reale, dhe kishte lavdëruar Vetëvendosjen për ofertën që ia kishin bërë LDK’së për koalicion parazgjedhor. /gazetaexpress

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Moti bën kthesën e madhe për nesër, priten reshje shiu

Dita e martë do të ketë mot me alternime kthjellimesh dhe vranësira në zhvillim. Në mesditë, vranësirat do të pasohen nga reshje shiu të karakterit...

“Jam ende e dashuruar”, Dafina Zeqiri shuan heshtjen

Këngëtarja Dafina Zeqiri tregoi mbrëmjen e sotme në “Në Kurthin e Piter Pan” se është ende e dashuruar, por pa treguar se me kë. Ajo...

“Je shërbëtor i paguar, je letyrë”, degjeneron në ofendime debati në studion televizive

Listat e hapura ishte tema e diskutuar mbrëmjen e sotme në emisionin "Open" në Top Channel, ndërsa të pranishmit në studio kanë shpërthyer deri...

“Kosova rrezikon të dëmtohet rëndë”, Haradinaj jep paralajmërimin e fortë

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka dhënë vlerësimin e tij në lidhje me intervistimin në Hagë të Hashim Thaçit, pas aktakuzës për krime lufte. Në...

Murrizi paralajmëron zhvillime të reja

Deputeti Myslim Murrizi e cilëson “ulërimë false” deklaratën e përbashkët të opozitës së bashkuar, kundër lëvizjes së kryeministrit Rama, në favor të listave të...