E diel, 16 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Mediat greke: Tirana po “varros” vrasjen e Katsifas

Mediat greke e cilësojnë si një lojë me familjen e viktimës dhe Athinën, çështjen e vrasjes së Konstantinos Katsifas.

Sipas Protothema.gr, 35-vjeçari humbi jetën në rrethana të paqarta , në fshatin Bularat të Gjirokastrës.

Protothema shton se ai mbrojti të drejtën për të deklaruar me krenari origjinën e tij kombëtare dhe për të ngritur flamurin, ashtu sikurse legjislacioni shqiptar e njeh për zonën e pakicës greke.

Më tej, theksohet se ky proces nuk ka përfunduar me lëshimin e një raporti për vrasjen e Katsifas, por tani çështja rrezikon të përfundojë  si dosje në Prokurori.

“Në thelb për 24 muaj, Tirana po luan jo vetëm familjen e viktimës, por edhe Athinën, e cila ka kërkuar në mënyrë të përsëritur përfundimin e procesit dhe lëshimin e një gjetjeje për 35-vjeçarin, i cili kishte shtetësinë greke. Muajt e fundit, autoritetet shqiptare janë përpjekur të “qepin” çështjen Katsifas, sipas rrëfimit si një “Ekstremist Grek” i shprehur publikisht pas atentatit nga Kryeministri shqiptar Edi Rama, në mënyrë që të justifikojnë veprimet e RENEA-s.” – shkruan ndër të tjera Protothema.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...