E mërkurë, 23 Shtator, 2020
20 C
Tirana

Mediat greke citojnë Ramën për marrëveshjen e detit: U apelua në “Kushtetuese” nga frika e tensioneve

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Londër/ Arrestohen tre shqiptarë, kishin disa shtëpi hashashi

Policia britanike ka arrestuar tre shqiptarë. Ata merreshin me kultivimin e hashashit dhe janë kapur duke kultivuar bimën narkotike në disa shtëpi. Personat e...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

Vrau shoferin e fugonit me thikë në zemër, Arbër Kote nuk pranohet në burgun e Durrësit

Arbër Kote, i cili u arrestua pasi vrau me thikë në zemër shoferin e një fugoni, nuk është pranuar në paraburgimin e Durrësit. 26-vjeçari i...

Mediat greke kanë reaguar pas konferencës për Ballkanin perëndimor organizuar nga “The Economics”, në të cilën u komentua edhe marrëveshja e prishur për kufirin detar, mes Greqisë dhe Shqipërisë.

“Për të zgjidhur mosmarrëveshjet midis Greqisë dhe Shqipërisë, Dora Bakoyannis dhe Edi Rama, nxorën “shpatat” kundër njëri -tjetrit duke argumentuar se “herët a vonë do të arrijmë një pikëpamje të përbashkët mbi zonat detare”, ku kryeministri shqiptar mbështet idenë se zgjidhja e kësaj çështje mund të bëhet ose me ndihmën e vendeve të treta, siç tha ai, ose në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë”, nis shkrimi, raporton abcnews.al.

Në artikull thuhet se kryeministri Edi Rama nuk e “evitoi dot praninë turke në Ballkanin Perëndimor”, kur deklaroi se: “ne kemi një bashkëpunim strategjik me Greqinë dhe Turqinë. Turqia luan një rol kritik për sigurinë e Evropës, ashtu si Greqia luan një rol kritik për kufijtë e Evropës. Padyshim, Presidenti turk nuk është kundër grekëve”.

Më tej në artikull thuhet se:

Bakojanis shprehu pakënaqësinë e saj me vendimin e Gjykatës Kushtetuese të Shqipërisë, një dekadë më parë, e cila anuloi marrëveshjen Greko-Shqiptare për shenjimin e ujërave territoriale, e cila ishte nënshkruar në Tiranë.

“Nuk ka asnjë justifikim për të mos pasur një marrëveshje pas 12 vjetësh”, nënvizoi ajo dhe kërkoi një marrëveshje:

“Do të jetë e rëndësishme për të dy vendet”, këmbënguli ajo duke theksuar njëkohësisht se “Greqia nënshkroi dy marrëveshje të rëndësishme, me “Egjiptin dhe Italinë për caktimin e zonave detare, ne shpresojmë të vazhdojmë në këtë kurs me Shqipërinë.”

Ajo sqaroi se “ndërhyrja e vendeve të treta nuk ndihmon, ne e dimë se Turqia ishte kundër marrëveshjes”.

Duke parë se kryeministri Rama e ka pasur një shpjegim për Bakojanis për prishjen e marrëveshjes së vitit 2009, pasi u rrëzua nga Gjykata Kushtetuese, mediat shkruajnë se kryeministri shqiptar e ka argumentuar me faktin se mund të kishte rritje të tensioneve mes qeverisë dhe opozitës ndaj dhe është apeluar në Gjykatë.

Lexo edhe :   Një vit nga tërmeti i 21 shtatorit, Rama ka një mesazh për të gjithë shqiptarët (VIDEO)
Lexo edhe :   Rama 'i vjedh' premtimin Bashës: Bluzat e bardha do kenë rritjen më të madhe të pagave në histori

“Dialogu përfundoi me z. Rama duke thënë se ai kishte apeluar në Gjykatën Kushtetuese nga frika e tensioneve në rritje në vendin e tij midis qeverisë dhe opozitës. Në të njëjtën kohë, ai pretendoi se kishte asnjë përfshirja turke për rrëzimin e marrëveshjes. Duke mbyllur fragmentin përkatës, Kryeministri shqiptar shprehu mirënjohjen e tij, siç deklaroi ai, për Kryeministrin Kyriakos Mitsotakis dhe Ministrin e Punëve të Jashtme Nikos Dendias, sepse “ata treguan sjellje konstruktive dhe dëshirë për të zgjidhur çështjen. “Unë jam i bindur që me qeverinë aktuale Greqia është në rrugën e duhur”, deklaroi Rama.

Edhe ministri i Jashtëm i SYRIZA, Jorgo Katrougalos, ndërhyri në këtë diskutim, duke thënë se qeveria e SYRIZA “kishte negociata krijuese (me qeverinë e Tiranës), të cilat në fakt kishin ardhur shumë afër arritjes së një marrëveshjeje për të gjitha çështjet”, duke përfshirë edhe zonën ekonomike ekskluzive.

“Ne mbështesim perspektivat evropiane të Shqipërisë,” tha ai, ndërsa dy ligjvënësit grekë ranë dakord që pakica greke e Shqipërisë mund të jetë një urë miqësie midis dy vendeve”, thuhet ne artikullin e mediave greke, ku çështja dhe diskutimet e marrëveshjes se detit Greqi-Shqipëri janë në fokusin e tyre.

Pas debateve të lindura në vend nga deklarata e Mitsotakis në parlamentin grek për shtrirjen e Greqisë me 12 milje në detin jon, kryeministri Rama deklaroi se marrëveshja e vitit 2009, u rrëzua nga Gjykata Kushtetuese pasi sipas tij, cenoheshin interesat kombëtare ndërsa ish-kryeministri Berisha e cilësoi si një marrëveshje e arritur me sukses nga qeveria e tij.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lideri i opozitës ruse Alexei Navalny del nga spitali

Lideri i opozitës ruse Alexei Navalny ka dalë nga spitali i Berlinit, ku po merrte ndihmën e nevojshme mjeksore. Spitali “Charite” ku kritiku i Putinit...

Nga Diktatura në Demokraturë

(Tridhjetë vite historie shqiptare) “Demokraci do të thotë shumë më tepër se sa qeveri popullore e zotërim i shumicës”J. F. KENNEDY Eugjen Merlika Kohët e fundit është...

Vuçiç: Nuk jemi afër zgjidhjes politike me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i minimizoi shpresat se marrëveshjet për bashkëpunim ekonomik me Kosovën, të ndërmjetësuara nga Shtetet e Bashkuara, mund të çojnë...

Dëshmia e rrallë e vëllait të “Heroit të Popullit”

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon dëshmitë e rralla të Xhaferr Vokshit, vëllait të ‘Heroit të Popullit’, Asim Vokshit, lidhur me mikun e ngushtë të tij,...

“Beteja vazhdon”, Pipero zbulon skenarin që çon në mbylljen e shkollave

Ndërsa Athina po e risheh për një rimbyllje të dytë, frika është edhe më e madhe se e njëjta situatë mund të përvijojë me...