E shtunë, 25 Shtator, 2021
14.5 C
Tirana

Media shqiptare në zi, një tjetër gazetar i njohur ndërron jetë

Ndahet nga jeta në moshën 70-vjeçare, ish-gazetari dhe diplomati Maksim Sinemati.

Lajmi për ndarjen nga jeta të gazetarit të njohur, u bë i ditur nga miq dhe kolegë të tij. Sinemati dha një kontribut të madh në rubrikën e lajmeve ndërkombëtare, duke drejtuar Departamentin e Jashtëm të Agjencisë Telegrafike Shqiptare (ATSH).

Maksim Sinemati punoi me përkushtim për rreth 40 vjet, dhe nuk u shkëput asnjëherë nga gazetaria, veçanërisht nga trajtimi i çështjeve ndërkombëtare. Maksimi ishte vëllai i gazetarit të njohur të futbollit shqiptar Gëzim Sinemati.

Vetëm 4 ditë më parë, media shqiptare i dha lamtumirën një tjetër gazetari të mirënjohur, Fatos Baxhakut, i cili ndërroi jetë si pasojë e një sëmundjeje të rëndë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dënimi i Llallës/ Rama reagon për herë të parë për mediat franceze

Gjykata e Apelit la në fuqi dënimin nga Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë me 2 vite burg për Llallën. Ish-kryeprokurori mungoi në...

Foto me Sorosin, Berisha i akuzon se projektuan ndarjen e Kosovës

Ish-kryeministri Berisha është revoltuar pas një fotoje të shpërndarë nga kryeministri Rama krahë George Soros. Rama zbuloi në rrjetet sociale se është takuar në...

Yuri Kim me porosi të qarta nga Uashingtoni, vulos fundin tragjik të Berishës

Dje, Gjykata e Apelit të Posaçëm Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit vendosi rihapjen e hetimeve për tragjedinë e "Gërdecit". Nga ana tjetër, ambasadorja...

Aksident në Kuçovë, shoferi shpëtohet katër orë pas bllokimit në kamion

Në Kuçovë ka ndodhur mrekullia, ku shoferi është shpëtuar katër orë pas bllokimit në kamion. Drejtuesi i kamionit me inicialet A. P.,  që mbeti...

Njihuni me këmbimin valutor, 25 shtator 2021

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re një rritje e lehtë e dollarit, frangës zvicerane, paundit britanik dhe euros. Më poshtë do të gjeni...