E hënë, 24 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Media gjermane: Rrjedhje masive e të dhënave në Shqipëri

Skandali i pagave në Shqipëri, ka qenë në vëmendjen e mediave gjermane. Informacione të tilla si pagat dhe numrat e telefonit deri në 700 mijë shqiptarëve janë publikuar në internet. Presidenti, kreu i qeverisë dhe anëtarët e shërbimit sekret ishin gjithashtu viktima të rrjedhjes së informacionit.

Prokuroria në Shqipëri ka nisur hetimet për një rrjedhje masive të të dhënave. Kështu ka bërë të ditur prokuroria e Tiranës të enjten. Më parë, të dhënat personale të mijëra personave, përfshirë kryeministrin Edi Rama dhe presidentin Ilir Meta, u shfaqën në platformat publike në internet, konfirmoi një reporter i agjencisë së lajmeve AFP.

Të dhënat përfshinin ID-të e përdoruesve, emrat e punëdhënësve, pagat mujore dhe numrat e telefonit. Ato u shpërndanë në Whatsapp dhe platforma të tjera të mërkurën.

Shtypi shqiptar e vlerësoi numrin e personave të prekur nga rrjedhja e informacionit në gati 700.000. Këtu përfshihen punonjës bankash, sipërmarrës, nëpunës civilë, punonjës të shërbimeve sekrete dhe ushtarake, si dhe gazetarë.

Serveri i autoriteteve u konfiskua

Sipas raportimeve të mediave, hetuesit sekuestruan serverët e disa institucioneve, përfshirë organet tatimore dhe sigurimet shoqërore. Kreu i qeverisë tha në një konferencë për shtyp se nuk ishte një “sulm kibernetik”. Në vend të kësaj, rrjedhja ishte “organizuar nga brenda nga njerëz me akses në bazat e të dhënave”.

Ai premtoi se ngjarja do të hetohet plotësisht. “Qëllimi ishte gjithashtu krijimi i konfuzionit dhe dëmtimi i stabilitetit”, tha ai.

Kjo është rrjedhja e dytë e madhe e të dhënave në Shqipëri brenda një viti. Deri më tani askush nuk ka marrë përgjegjësi për këtë rast.

Burimi i lajmit: faz.net. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mungonin avokatët, GJKKO shtyn seancën ndaj Fatos Tushes

Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka shtyrë në datën 2 shkurt seancën në ngarkim të Fatos Tushes, ish-kryetarit të Bashkisë Lushnje dhe...

Rama: Presidentin e ri do ta zgjedhim ne, do i kthejmë dinjitetin asaj zyre

Kryeministri Rama tha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, se Partia Socialiste do të nisë punën për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës...

Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Për tre ditë, shkollat do jenë të mbyllura për shkak të motit të acartë. Lidhur me këtë vendim, aktivistë të Qëndresës Qytetare kanë protestuar...

“E mbyllim në shkurt”/Rama mbledh Grupin Parlamentar të PS, ja çfarë do ndodhë

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar, kreu i qeverisë Edi Rama iu është drejtuar socialistëve të angazhohen seriozisht në procesin e këshillimit kombëtar. Ai vuri...

Basha: Berisha po vë interesat e tij personale mbi ato të demokratëve!

Në Shqipëri zgjedhjet e pjesshme, të parakohshme lokale, më 6 mars, për të zëvendësuar kryetarët e gjashtë bashkive, që iu ka mbaruar mandati, priten...