E premte, 30 Tetor, 2020
11 C
Tirana

Media franceze: Shqipëria, vend i zhytur në krim dhe korrupsion

Më të lexuarat

E rëndë/ Futbollisti 31-vjeçar gjendet pa jetë në një parking makinash

Futbollisti 31-vjeçar, Nam-Çun Kim është gjetur i vdekur mëngjesin e sotëm në një parking makinash. Dyshohet se mbrojtësi që aktivizohet me klubin e Seul është...

Erdogan sulmon Europën: Zëri i botës myslimane ngrihet kundër mëkateve tuaja

“Kundër Europës mëkatare, zëri i vetëm që po ngrihet sot është zëri i botës myslimane''. Kështu u shpreh Presidenti turk, Rexhep Tayyip Erdogan në hapjen...

Sulm terrorist në Francë, dy të vdekur e disa të plagosur (FOTO-VIDEO)

Një sulm me thikë ka ndodhur në orët e para të mëngjesit në Nice të Francës, pranë kishës së Notre-Dame, ku për pasojë kanë...

‘Ethet’ e zgjedhjeve/”Nuk shikoj asnjë pengesë që të bashkëpunojmë me Topallin”

Teksa ‘ethet’ e afrimit të zgjedhjeve po ndihen nga protagonistët politikë, ka edhe nga ato qëndrime surprizë. Fabian Topollaj, përfaqësues i Bindjes Demokratike, deklaroi...

‘Nuk ka qeveri e as opozitë’, Jozefina Topalli prezanton partinë e re

Ish-kryeparlamentarja, Jozefina Topalli ka prezantuar forcën e re politike të kryesuar prej saj. Partia më e re që do garojë më 25 prill, quhet ‘Lëvizja...

“60 minus 15 bëjnë 50”/ Nuk ndalen gafat e Bashës (VIDEO)

Rama ka pikasur një tjetër gafë të kryedemokratit Basha. Siç duket, kryeministri ka qenë duke ndjekur konferencën e sotme për mediat të kryedemokratit. “Ahahaha o...

Rënie e lehtë e numrit të rasteve të reja, spitalet të tejmbushura

Dita e sotme ka shënuar një ulje të lehtë të numrit të infektuarve me Covid-19 në vend. Në 24 orët e fundit, janë konfirmuar 275...

“Deti në Hagë”/ Ministri grek zbulon marrëveshjen me Ramën, Metën dhe Bashën

“Marrëveshja mes Athinës dhe Tiranës për të apeluar së bashku në Hagë për përcaktimin e kufijve detarë, përveç se është një mesazh ndaj Ankarasë,...

Skandali/“E arrestuan se përqeshi Ramën”, Manjani del me thirrjen urgjente

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka reaguar lidhur me shoqërimin në polici të një gruaje 45-vjeçare, pasi kjo e fundit ka qeshur gjatë një...

U shtir si Ardit Gjebrea në mesazh, i mori dy mijë euro biznesmenit me WhatsApp

“Jam në lëvizje duke bërë emision, por nëse mundesh t’i japësh një mikut tim 2 mijë euro”. Në mes të një bisede në WhatsApp...

Numri gjithmonë e në rritje i azilkërkuesve shqiptarë është shndërruar në një problem serioz për Francën.

Lidhur me këtë fenomen, revista franceze “Marianne” i ka kushtuar një shkrim plot 3 faqe.

“Deri në 2015 kërkesat qëndruan poshtë tavanit të 3000, pastaj u rritën me 5172, në 2016, 8351 në 2017 duke e venosur Shqipërinë në krye të shteteve azilkërkuese”, shkruan e përjavshmja franceze.

Mes pretendimeve të azilkërkuesve shqiptarë janë “një kujdes më i mirë shëndetësor” dhe “problemet me hakmarrjen”, shkruan revista, ndërsa në një raport të Gjykatës Kombëtares për Azilin thuhet se: “me depresionin social dhe ekonomik që po kalon vendi shpjegon rritjen e numrit të azilkërkuesve shqiptarë.”.

Një tjetër arsye që përmend revista, është edhe raporti i Ministrisë së Ekonomisë dhe Financave, e cila në vitin 2018 e përshkruante Shqipërinë një “vend i paralizuar nga korrupsioni, me kriminalitet të lartë dhe ku shteti ligjor nuk funksionon”.

Tetorin e shkuar ishte vetë kryeministri Edoarde Philippe, i cili në një intervistë për “Journal du Dimanche” ngrinte shqetësimin e qeverisë së tij mbi rritjen e skajshme të numrit të azilkërkuesve shqiptarë në Francë.

Ai do të shprehej se, një vend që synon të jetë kandidat për në BE të jetë i dyti sa i përket kërkesave për azil.

Lexo edhe :   Ministri gjerman: Hapim negociatat me Maqedoninë, për Shqipërinë ka kushte

“Debati do të përfshijë “rritjen e mprehtë të kërkesës për azil”, e rritur në 123.625 njerëz në 2018, një rritje prej 22% në një vit. Në mesin e këtyre aplikantëve, ka shqiptarë dhe gjeorgjianë, shtetas të vendeve që konsiderohen “të sigurta”. Ata rënditen janë të dytët dhe të tretët, pas afganëve”, do të shprehrej ndër të tjera Philippe.

“Një vend kandidat për në BE, që është i dyti për nga azilkërkuesit. Një paradoks. Asgjë nuk është nën kontroll. Numrat pasqyrojnë një situatë alarmante”, do të shtonte kryeministri i Francës tetorin e shkuar.

Lexo edhe :   Rekord i ri infektimesh me koronavirus në vend, 6 viktima

Ndërkohë nuk munguan as seancat parlamentare për këtë fenomen. (Shih videon)

Një tjetë problem është fakti se këta azilkërkues janë shpesh viktima të bandave kriminale shqiptare.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Covid-19, Belgjika vendos kufizime të reja

Belgjika do të vendosë rregulla më të rrepta të izolimit nga e hëna (2 nëntor), duke mbyllur bizneset jo-thelbësore dhe duke kufizuar vizitat në...

Tërmeti në Izmir, 17 të vdekur dhe mbi 700 të plagosur

Të paktën 17 persona humbën jetën dhe mbi 700 të tjerë u plagosën si pasojë e tërmetit 6,6 ballë që ka goditur ujërat e...

Do bëhet kryeministri i Shqipërisë? Meta tregon ambicien e tij

Nga reagimet e tij të ashpra ndaj kryeministrit Edi Rama, të shumtë janë ata që mendojnë se Presidenti i Republikës, Ilir Meta po zë...

Meta: Jam lideri i Shqipërisë, Rama do ta çojë Shqipërinë në drejtim të paditur

Nga reagimet e tij të ashpra ndaj kryeministrit Edi Rama, të shumtë janë ata që mendojnë se Presidenti i Republikës, Ilir Meta po zë...

Nuk përmbahet Meta: Kam aq fuqi, sa Rama mos të ketë vrimë ku të futet

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka shpërthyer si kurrë më parë në sulme dhe fyerje ndaj kryeministrit Edi Rama. Ai e ka kërcënuar duke thënë...