E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

Media e Beogradit/ Rama sulmon Serbinë: “Je i mundur në fushën e betejës”

Mediat serbe kanë komentuar qëndrimin e Ramës në Kosovë, për Serbinë. Sipas medias së mirënjohur b92, Rama qartazi sulmoi Serbinë pas takimit me Kurtin.

Ai akuzoi Serbinë se “po bën manovra teatrale në veri të Kosovës”. “Nuk ka dyshim se në radhë të parë, dhe mbi të gjitha, Serbia duhet ta njohë këtë realitet të pakthyeshëm, dhe është vërtet për të ardhur keq që në vend të përparimit konkret në dialog drejt njohjes reciproke dhe pajtimit përfundimtar me të kaluarën, sot ne jemi dëshmitarë të teatrit të Serbisë, manovrat ushtarake në kufi me shtetin sovran të Kosovës”, tha Rama, transmeton b92.

Sipas tij, “këto manovra në fakt nuk i mbrojnë serbët në veri të Kosovës, siç pretendon udhëheqja zyrtare e Beogradit, me mbështetjen e disa fantazmave të gjeneralëve të ushtrisë së mundur në fushën e betejës, më shumë se 20 vjet më parë, të cilët duket të ketë dalë nga varri duke pretenduar se mbron integritetin dhe sigurinë e qytetarëve serbë në Kosovë”.

Ai iu referua veprimeve të serbëve në manovrat teatrale në veri, ndërsa përmendi gjithashtu se Qeveria e Kosovës pagoi energjinë elektrike për serbët në veri.

“Në fakt, qytetarët serbë në Kosovë jetojnë pa asnjë kërcënim, madje thuhet se qeveria e këtij vendi i ka paguar faturat e energjisë elektrike, gjë që askush nuk e bën askund, jo vetëm në Ballkan, por edhe në mbarë botën”, tha Rama. Vetëm për ta përsëritur, barrikadat janë ende të pranishme në veri të Kosovës.

Tensionet nuk kanë të ndalur për tetë ditë në vendkalimet në Jarinjë dhe Bërnjak. Qytetarët e pakënaqur bllokuan rrugën në mënyrë që të pezullojnë vendimin e Prishtinës për heqjen e regjistrimeve nga automjetet me targa serbe, dhe vendosjen e targave të Kosovës.

Lexo edhe :   Në komunat shqiptare: VV 30%, LDK 27%, PDK 25%
Lexo edhe :   Ndryshimet kushtetuese, Rama: I hapur për diskutime, por jo me pasqyra

Njësitë e pajisura plotësisht të Forcës së Sigurisë së Kosovës – ROSU – janë të pranishme në vendkalimet, ndërsa nga ana serbe, katër automjete të blinduara të Ushtrisë Serbe janë në gatishmëri.

Burimi i lajmit: b92. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...