E enjte, 17 Qershor, 2021
15.5 C
Tirana

Media britanike denoncon keqtrajtimin e luanëve në Tiranë

Media britanike shkruan se pas keqtrajtimit në kopshtin zoologjik të Fierit, kafshët po mbahen sërish në kushte të mjerueshme.

“Daily Mail” ka vënë sërish në fokus keqtrajtimin e këtyre kafshëve, ndërsa shkruan se tre luanë po mbahen të ndarë nga njëri-tjetri në dhoma të lagështa vetëm disa metra katrorë.

Ajo shprehet se: “Dymbëdhjetë vjeçari Zhaku dhe djemtë e tij tetë-vjeçar, Boby dhe Lenc, janë kapur në një ngërç burokratikë i cili i pengon ata të largohen nga vendi për të filluar një jetë të re. Që nga tetori ata janë mbajtur në kopshtin zoologjik të Tiranës, pasi u liruan nga një park kafshësh privat në Shqipërinë jugore, ku ata ishin të kequshqyer dhe mbahen në kushte tronditëse.”

Ndërkohë, organizata “Four Paws” e cila u përfshi në këtë operacionin për shpëtimin e kafshëve thotë se autoritetet refuzojnë të dorëzojnë dokumentacionin përkatës për të nxjerrë luanët jashtë Shqipërisë e për t’i dërguar ata në Afrikë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reporterët pa Kufij: Rusia po i vret mediat e pavarura

Reporterët pa Kufij paralajmëruan për “zhdukjen graduale” të mediave të pavarura në Rusi dhe i kërkuan presidentit Vladimir Putin që të shfuqizojë të ashtuquajturin...

Italia ”shkërmoq” Zvicrën dhe kalon në raudin tjetër të ”Euro 2020”

Përfundon ndeshja e Grupit C. Italia ka mundur me rezultatin e pastër 3-0, Zvicrën dhe është kualifikuar në raundin tjetër të “EURO 2020”. Ndeshja u...

Irani synon blerjen e satelitëve rusë

Njoftimet se Irani po kërkon të blejë një sistem satelitor rus të avancuar nuk janë "veçanërisht shqetësuese" për sigurinë e trupave amerikane në rajon,...

Padia e Metës për Teatrin Kombëtar, Kushtetuesja tërhiqet për të marrë vendimin

Ka përfunduar pas 12 orësh, seanca në Gjykatën Kushtetuese për çështjen e shembjes së Teatrit Kombëtar, e cila filloi mëngjesin e sotëm rreth orës...

“Mos përdor gjuhën e Bashës”/ Spiropali debat me Abilekajn për 25 prillin

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin dhe gazetari Enton Abilekaj, janë përfshirë në një debat mbrëmjen e sotme. Të ftuar në emisionin ''Open''...