E enjte, 20 Janar, 2022
12.5 C
Tirana

Me urdhër të Gjykatës së Posaçme arrestohet ish pjesëtari i UÇK, Pjetër Shala

Dhomat e Specializuara me seli në Hagë, njoftuan të martën për arrestimin e një ish pjesëtari të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nën akuzat për krime lufte.

Në një njoftim të këtyre dhomave thuhet se autoritetet belge arrestuan Pjetër Shalën, në bazë të një fletarrestimi dhe aktakuzës së konfirmuar për krime lufte, të lëshuar nga gjykatësi i procedurës paraprake i Gjykatës së Posaçme të Kosovës, me seli në Hagë.

Në njoftim thuhet se ai do të mbahet i ndaluar në Belgjikë, në pritje të transferimit në objektin e paraburgimit në Hagë.

Dhomat e Specializuara që ndryshe njihen si Gjykata e Posaçme trajtojnë pretendimet për krime lufte të ish-pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Tashmë në Hagë ndodhen edhe pesë ish zyrtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi e Rexhep Selimi të cilët janë arrestuar në nëntor të vitit të shkuar.

Në shtator u arrestua edhe Salih Mustafa.

Që të gjithë akuzohen për krime lufte, akuza që ata i kanë hedhur poshtë.

Gjykata e Posaçme u themelua në fillim të muajit gusht të vitit 2015, nga parlamenti i Kosovës, ndërsa themelimi i saj pasoi hetimet e pretendimeve të të dërguarit të Këshillit të Evropës, Dick Martty, për përfshirjen e disa prej ish-drejtuesve të Ushtrisë Çlirimtare në krime të luftës dhe të pasluftës në Kosovë. /Zëri i Amerikës/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vendim i papritur/Mbyllen shkollat në Shqipëri, s’ka mësim nga 24-26 janar

Për shkak të motit te ftohtë me temperatura në minus, është marrë vendimi për mbylljen  e shkollave për tre ditë. Ministrja e Arsimit, Evis...

“Pse, kaq burracak je?”, Einxhel shpërthen ndaj Donaldit (VIDEO)

Einxhel ka shpërthyer ndaj Donaldit, pas zgjedhjes që ai bëri gjatë spektaklit. Donald Veshaj, në zinxhirin e shpëtimit gjatë spektaklit të së martës, nuk...

“Dorëzohet” biznesmeni që iu bë atentat, kërkon ndihmë nga shteti

Administratori i një shkolle private në vend, i cili ditë më parë i shpëtoi një atentati, ka ndryshuar dëshminë e tij e dhënë më...

Modernizim bazës ajrore të NATO-s në Kuçovë! Rama: Do zbatohen 5 projekte

Kryeministri Edi Rama dhe ambasadorja e SHBA-ve në Tiranë, Yuri Kim, kanë marrë pjesë sot në ceremoninë e mbajtur me rastin e nisjes së...

Einxhel “merr hak” për Dagzin, dërgon në nominim Monikën (VIDEO)

Einxhel “hakmerret” për Dagzin, duke dërguar në nominim Monikën. Mbrëmjen e djeshme, banorët e shtëpisë së “Big Brother VIP” kanë zhvilluar një shfaqje me...