E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
13 C
Tirana

”Më tha jam nga Peja”/ Bellanica rrëfen të tjera detaje për Lulzim Bashën

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Covid-19: Rritje e frikshme e rasteve të reja në vend

Kurba e Covid-19, ka shënuar sërish një rritje të frikshme në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 832 persona...

Personi që ka filmuar masakrën e Krushës së Madhe, Milaim Bellanica ka rrëfyer në emisionin “Open” për ngjarjen e 5 prillit.

Ai thotë se Basha i është prezantuar si shqiptar nga Peja por i lindur në Tiranë, ndërsa i kanë kërkuar kasetën origjinale për ta larguar atë dhe familjen e tij nga Shqipëria në mënyrë që të mos rrezikonte jetën.

“Atë natë kur u tranmetua nga BBC, pas një ore ka zbritur helikopteri në shtëpinë ku më ka çuar Dashamir Peza. Aty kanë qenë mbi 200 veta. Kanë zbritur 13 persona me emblemën e Gjykatës së Hagës. Lulzim Basha më ka thirrur: “Milaim Bellnica a je aty”. Pronari më tha na morën më qafë. Zbrita poshtë, më tha a je Milaim Bellanica, na kushto pak kohë, për çështjen e luftës që kemi parë në television.

Shkuam në një pjesë që ishte sallon dhe kuzhinë. E kanë marrë kasetën dhe e ka parë. “Kush të ka paguar për të bërë këtë incizim”, më pyeti Lulzim Basha. “E kam bërë për familjen time ta kenë si trashëgimi se cfarë bën armiku ndaj popullit tonë”, i thashë.

Lexo edhe :   Basha: Një muaj pas ardhjes në pushtet, nuk do të ketë familje në çadra

“Unë dua të më largoni nga Shqipëria u thashë. Më thanë më jepni origjinalin që të largojmë nga Shqipëria. Më thanë na e jep se ruhet më mirë në Tribunalin e Hagës. Diku nga ora 9 filluam dhe deri në orën 6 zgjati procedura. Më kanë shtyrë të nënshkruaj dhe në secilën fletë nxorën nga një fotografi dhe e ngjitën. Gjatë gjithë bisedës që u bë, unë u binda që ata nuk besonin që masakrën e bënin serbët. Lulzim Basha është prezantuar dhe më tha jam nga Peja, i lindur në Shqipëri”, tha Bellanica.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria




Të fundit

Hetimet e SPAK/ Ish-drejtori i burgut 313 akuzohet për korrupsion

SPAK ka përfunduar hetimet për procedimin penal të Eduard Strugaj, ish drejtor i burgut 313-të dhe të pandehurve të tjerë. I pandehuri Eduard Strugaj,...

‘Bashkë do ia dalim’, Kosova me masa kufizuese për festat e fundvitit

Shifrat në rritje të infektimeve të reja, ka detyruar autoritetet në Kosovë të ndërmarrin masa të reja. Duke analizuar situatën e ku nuk ka patur...

32 vite në skenë/Altin Shira: Shqiptarët dikur ishin më dorëlëshuar

Altin Shira, me plot 32 vite në skenë, vijon të jetë i kërkuar nga publiku. Si një artist me shumë vite karrierë, Altin Shira...

Kina e zgjeron sfidën ndaj Perëndimit, po synon që të ‘pushtojë’ hënën

Nga: Pierre Haski “Internazionale” Sfida midis fuqive të mëdha, nuk është e kufizuar vetëm në planetin tonë. Në rast se në të shkuarën hapësira ishte...

Tiranë/Dyshonte se ishte infektuar me Covid-19, 57-vjeçari pret damarët

Një 57-vjeçar ka tentuar të vrasë veten në banesën e tij, pasi dyshonte ishte prekur me koronavirus. Ky rast ka ndodhur mbrëmjen e djeshme, në...