E shtunë, 24 Tetor, 2020
13 C
Tirana

Me gurë dhe tymuese ndaj Ministrisë së Arsimit, studenti: Po sillemi si opozita

Më të lexuarat

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Ish-kryebashkiaku i Lezhës: Si e refuzova ofertën joshëse për inceneratorët

Ish-kryetari i Bashkisë së Lezhës, Viktor Tushaj shprehet kundër qasjes së qeverisë shqiptare për të zgjidhur problemin e mbetjeve përmes inceneratorëve. Ai solli përvojën e...

Foto/ Lefter Koka me Fatos Nanon, ndryshim drastik i ish-kryeministrit

Deputeti Lefter Koka ka publikuar në rrjetin social, Facebook një foto krahë për krahë me ish-kryeministrin socialist Fatos Nano. Në mbishkrimin e fotos, Koka shprehet...

Ku ndryshojnë Trump dhe Bajden mbi politikën e jashtme amerikane

Nga David Tafuri “The Hill” Menaxheri i fushatës së Trump e ka nxitur Komisionin për Debatet Presidenciale të “ri-mendojë dhe ri-publikojë një sërë temash…me theksin...

Produksioni i ‘Përputhen’ e përjashton nga emisioni, reagon Shqipja (FOTO)

Produksioni i emisionit “Përputhen” në Top Channel, dje vendosi të përjashtonte konkurrenten Shqipe Hysenaj nga programacioni, për një afat kohor të papërcaktuar. Në nisje të...

‘Deti’ në Hagë? Kolonel Pashaj: Të zgjidhej midis Shqipërisë dhe Greqisë

Shqipëria dhe Greqia ranë dakord që për çështjen e detit t’i drejtohen drejtësisë ndërkombëtare. Por, për kolonelin Myslim Pashaj e mira do ishte që kjo...

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

Vritet ish-sportisti, babë e bir e ekzekutojnë në mes të restorantit

Një atentat i mori jetën ish-sportistit të arteve marciale të përziera (MMA) Shamil Abdulmuslimov në qytetin e Kasaviurtit në Dagestan. Kamerat regjistruan të gjithë ngjarjen...

Nga Anxhela Ferra

Studentët i janë rikthyer protestave. Ashtu siç ishte paralajmëruar më parë një grup prej tyre janë mbledhur sot para ambienteve të Ministrisë së Arsimit. Protesta ka nisur në orën 12:00 dhe ka zgjatur për një orë. Ata janë mbledhur me pretendimin se kërkesat e tyre nuk janë plotësuar. Ndonëse kryeministri Rama pak para fillimit të protestës publikoi një video, ku thuhej nëpërmjet shifrave se premtimi ishte mbajtur.

Studentët shprehen për Tirana Today se kërkesat e tyre janë përdorur nga qeveria për show dhe se përsëri arsimi ndodhet në të njëjtat kushte.

“Në fillim ndodhi një propagandë që u shty dhe pagesa për Bachelor dhe Master. Dhe më pas sa për të krijuar një vakantë, sa për të shuar zërin studentor. Por, kur studentët shkuan në banka paguan ato fatura po aq të kripura, njëjtë si në vitin paraardhës.

Aty u pa vërtetë propaganda qeverisëse. Gjatë këtyre muajve na u tha që disa pika kërkojnë afat, siç ishte karta e studentit apo laboratorët. Por, edhe pse po mbaron ky vit ne jemi po njësoj. Nuk është bërë asgjë as për të e as për kërkesat e tjera.”

Në protestë veç një grupi studentësh, ndodheshin edhe pedagogë të cilët i bëjnë thirrje qeverisë për përmirësim të kushteve.

“Vendosëm të rikthemi sepse dihet që Pakti për Universitetin ishte thjeshtë një fasadë. Por, kërkesa jonë kryesore është ndërrimi i sistemit. Sepse me këtë klasë politike nuk mund të ketë një arsim cilësor e as një Shqipëri më të mirë. Kërkesa jonë kryesore dhe urgjente është ‘Rama ik, Basha ik, Meta ik’.”

“Unë jam pedagoge dhe si e tillë që kryeministri mund të nxjerrë shifra, foto, fasada e çfarë të dojë ai. Ne kemi dalë këtu sepse jemi i vetmi vend, të fundit në Ballkan dhe Evropë që kemi mungesë financimi në arsim. Jemi të fundit në Ballkan për pagat e pedagogëve dhe asnjë fokus për arsimin.”

Lexo edhe :   Bardhi publikon videon: SPAK-u e ka të thjeshtë hetimin për inceneratorët
Lexo edhe :   Keqmenaxhim i pandemisë, Vasili: Rama të ndiqet penalisht

Ndryshe nga protestat e nisura në Dhjetor të cilat kanë qenë të qeta, protesta e sotme ishte e tensionuar. Studentët përdorën tymuese, si edhe kanë thyer me gurë një nga xhamat e Ministrisë së Arsimit.

“Është një revoltë normale, studentët realisht kanë qenë të revoltuar nga gjithçka që ndodhi. Ngaqë u premtuan shumë dhe u bë zero. Dhe ndaj u thyen xhamat e u përdorën tymueset. Vazhdimi i protestave të tjera do të shihet nga reagimi i studentëve të tjerë dhe popullit sa na mbështet.”

“Unë mendoj se çdo protestë i bën mirë vendit. Por, u habita kur pashë të hidheshin tymuese dhe goditeshin xhamat. Mendoj që një veprim i tillë nuk është një ftesë për studentët. Por i largon ata duke i përafruar me opozitën, e mendojnë se është partiake e politike. Ndaj mendoj se ishte diçka e gabuar.”

Studentët thonë për Tirana Today se ende nuk kanë vendosur për vazhdimësinë e protestave, pasi pritet të kenë diskutime të tjera me njëri-tjetrin. Ditën e sotme ata paraqitën një listë me pesë kërkesa, ku kërkonin rrëzimi i ligjit të Arsimit të Lartë.

Arsim cilësor për gjithë të rinjtë duke mundësuar mbështetjen financiare në të dyja ciklet e studimit. Rankim i programeve sipas modeleve më të mira bashkëkohore. Rritja e peshës së përfaqësimit në Institucionet e Arsimit të Lartë. Dhe autonomi reale e IAL dhe jo e diktuar nga bordet qeveritare./ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Biblioteka Aleksandrisë dhe Rajhshtagu gjerman: Zjarret që ndryshuan historinë

Gjatë historisë, zjarret kanë çuar në ndryshime drastike në modelet e popullsisë, infrastrukturën dhe rrjedhën e ngjarjeve botërore. Këtu janë shtatë zjarre që ndryshuan...

Papa Françesku pro martesave LGBT, përpjekje për të shmangur përçarjen e Kishës

Nga Simone Cosimi “Wired” Nga njëri kamp, ai më i zhurmshmi, nuk e kanë problem ta etiketojnë si Anti-Krishti. Aty afër ishte edhe paraardhësi i...

Dhënia e shtetësive, Presidenca-Ramës: Fake news i ndyrë

Zëdhënësi i Presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi ka reaguar sërish ndaj akuzave të kryeministrit Rama, duke thënë se ka shpifur për kreun e shtetit,...

Italia shtrëngon masat: Mbyllen baret pas orës 18:00

Italia pritet të shtrëngojë më shumë masat për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, pas rritjes së shpejtë të numrit të rasteve javët e fundit. Sipas...

Danimarka kërkon test negativ të Covid-19 për punëtorët e huaj

Danimarka ka në plan të prezantojë një kërkesë që punëtorët e huaj të përkohshëm, të cilët vijnë nga vendet me norma të larta të...