E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

Më 19 korrik, takimi i rradhës mes Kurtit dhe Vuçiçit

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano bëri deklaroi ditën e sotme se takimi i radhës mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç do të zhvillohet më 19 korrik.

Takimi mes liderëve zhvillohet në kuadër bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë, ndërmjetësuar nga Bashkimi Europian.

“Ky takim i nivelit të lartë mbi dialogun, do të fokusohet në diskutimin mbi progresin e arritur – për hapat e ardhshëm në dialog, i cili është shumë i rëndësishëm për perspektivën evropiane të Kosovës dhe Serbisë,” u shpreh Stano.

Kurti dhe Vuçiç u takuan për herë të parë në Bruksel më 15 qershor, por takimi ishte thjesht një njohje me qëndrimin e dy palëve.

Dialogu politik ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, ka nisur më 2011. Takimi i fundit ndërmjet krerëve shtetërorë të këtyre vendeve është zhvilluar në 15 Qershor midis kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiç. Edhe pas këtij takimi nuk u arrit një marrëveshje pasi palët nuk pranuar kushtet e njëra-tjetrës për vijimin e dialogut.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Për periudhën janar-prill janë shpenzuar 14 mln USD për 499 mijë të vaksinuar

Për vaksinimin e popullatës në 4 mujorin e parë të 2021 janë shpenzuar rreth 14 milonë dollarë sipas të dhënave të Ministrisë të Shëndetësisë....

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...