E mërkurë, 28 Korrik, 2021
27.5 C
Tirana

“Mbyllja e kufijve”, Rama: Do ia dalim, në fundjavë në ‘shtetrrethim’

Pas mesazheve të shpeshta në rrjetet sociale, gjatë mesditës kryeministri Rama tha se jemi në një situatë gripi të pazakondtë, ndaj masat duhet të zbatohen urgjentisht. “80% e rasteve e mundin këtë virus”,  tha Rama, ndërsa kërkoi nga ana e qytetarëve që të shmangin daljet.

Në një prononcim për mediat, ai u shpreh se rreziku më i madh është tek të moshuarit. Për të mos shkuar drejt një katastrofe kombëtare, ai këshillon masat e shtrënguara deri në ekstrem, që njerëzit të mos preken.

Po kështu Rama ka cekur edhe shqetësimin e shumë qytetarëve, të cilët e pyesin vazhdimisht se pse nuk është mbyllur më herët kufiri.

“Mbyllja e kufijve nuk e ndalon prekjen nga koronavirusi”, tha Rama. “Këto masa janë domosdoshmëri, nga përshkallëzimi i koronës mbi ne”, vijoi më tej Rama, duke kërkuar mirëkuptim ndaj gjithë qytetarëve lidhur me këto masa.

”Aleati tjetër është frika, pasiguria. Jo vetëm një betejë, mund ta humbësh nëse je i keqinformuar apo i painformuar.

Duhet marrësh maskë mbrojtëse të dyshimit të plotë. Sikur të shmangej fare duke ndjekur sport ose filma, duke ndjekur. Le të ngulisim së pari dhe të zbatojmë këshillat në këtë situatë, hapjen e dritareve, vetëizolimin 14 ditë, nëse kemi ardhur nga jashtë.
Moslejimin e të moshuarve, mos dalin nga shtëpi.

Ky grip i pazakonshëm nuk ndalet të shkojë kudo. Ndryshe nga çdo grip i zakonshëm, ky grip luftohet me masa shtrënguese që përshkallëzohen deri në forma drastike të ngjashme me mbrojtjen e shoqërisë. Murtaja e mesjetës kur s’kishte transport ajror, dhe kishte vetëm mjete rrugore, por i mori jetën miliona njerëzve në Europë.

Lexo edhe :   Itali: 99% e viktimave nga koronavirusi, të pa vaksinuar

Mbyllja e kufijve nuk e ndalon epideminë, as nga korona por vetëm e ngadalëson. Ajo bëhet vetëm kur shfaqet. Çfarë quajmë sukses në këtë luftë? Ta ngulisim mirë në kokë, ky është një grip jo i zakonshëm”, deklaroi Rama.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Raporti OSBE/ODIHR si shoshë për humbjen e opozitës

Nga Alfred Peza Raporti përfundimtar i misionit të vëzhguesve ndërkombëtare të OSBE/ ODIHR për zgjedhjet e 25 prillit në Shqipëri, po përdoret si flakë kashte...

Rama me Zaevin e Vuçiçin në Shkup/ Kurti refuzon ftesën: Nuk ka miratimin tonë

Zyra e qeverisë së Kosovës, ka konfirmuar se Kryeministri Albin Kurti nuk do të jetë nesër i pranishëm në Samitin e Shkupit, ku do...

Gjetja e personave të zhdukur në komunizëm/ VOA: E vështirë pas 30 vitesh

Nga Pëllumb Sulo (VOA) Familjarë të viktimave dhe të zhdukurve në komunizëm për shkak të bindjeve politike u takuan të mërkuren në Shkodër me përfaqësuesin...

Detaje/ Rama, Zaev dhe Vuçiç do të nënshkruajnë marrëveshje ndërshtetërore

Kryeminsitri Edi Rama, ndodhet për një vizitë zyrtare në Maqedoninë e Veriut, me ftesë të homologut të tij, Zoran Zaev. Në Shkup, dy krerëve...

Hedh në gjyq ujësjellësin për 70 mijë lekë, shpenzon 300 mijë për gjyqin

Për 70 mijë lekë të vjetra mbifaturim, hedh në gjyq Ujësjellës Kanalizime, Vlorë. Shpenzon mbi 30 mijë lekë të reja për avokat e proces...