E mërkurë, 28 Tetor, 2020
22.4 C
Tirana

Mbyllja e bizneseve me shumë NIPT-e, Ministria cakton afatin

Më të lexuarat

Humb betejën me virusin specialistja e Shëndetit Publik në Tiranë

Pandemia çdo ditë e më shumë po shkakton humbje jete, dhe një numër të lartë të infektuarish. Humbje jete ka patur po kështu edhe nga...

Kodi Zgjedhor/ Venecia i kthen përgjigje Metës: Do e shqyrtojmë në dhjetor

Presidenti i Komisionit të Venecias, i ka dërguar një letër Presidentit Ilir Meta, lidhur me kërkesën e këtij të fundit për të dhënë një...

“Nuk debatoj me burra me zë të hollë”/Shpërthen Murrizi: Rruaj vetullat Vehap

Një situatë tallëse dhe aspak serioze është krijuar mbrëmjen e djeshme në “Open”. Shpeshherë situata ka dalë jashtë kontrollit, nga gjuha aspak etike e...

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

“Do përjetojmë situatën e Italisë”, mjekja shqiptare në Gjermani jep alarmin

Sikundër Franca, edhe Gjermania pritet të ashpërsojnë masat e kufizimit, teksa rritet numri i të infektuarve me koronavirus nëpër Evropë. Mjekja Marsela Ceno, e...

Bum infektimesh/Franca merr vendimin ekstrem, në karantinë për të paktën 1 muaj

Franca ndodhet mes pesë vendeve më të goditura në botë nga koronavirusi. Gjatë 24 orëve të fundit, Franca ka regjistruar 33.417 raste të reja...

“5 mijë vende të reja pune dhe paga të larta”, Rama jep lajmin e shumëpritur

Kryeministri Edi Rama, i shoqëruar nga Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj, ka shkuar sot në Bathore, për të vizituar nga afër një...

Mbi 30 milionë kinezë banojnë ende në shpella, ja cila është arsyeja

Rreth 30 milion kinezë jetojnë ende në shpella. Dhe mbi 100 milionë të tjerë banojnë në shtëpi me një ose më shumë mure të...

Të rinjtë përplasen me policinë, çfarë ndodhi mbrëmë në Tiranë (VIDEO)

Mbrëmjen e djeshme në Tiranë ka ndodhur një përplasje mes efektivëve të policisë, dhe tre të rinjve. "Ora News" ka publikuar pamjet e efektivëve të...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Të gjitha bizneset që kanë më shumë se një NIPT do të kenë afat deri në muajin gusht për t’i mbyllur ato dhe për tu pajisur vetëm me NIPT-in kryesor.

Udhëzimi i Ministrisë së Financave, sqaron mënyrën si do të veprohet.

“Individët me të njëjtin numër të identifikimit personal, të cilët janë të pajisur me disa numra unikë të identifikimit të tatimpaguesit (NUIS/NIPT), duhet që brenda datës 31 gusht 2019, të sistemojnë situatën e tyre, duke aplikuar në QKB për mbylljen e NIPT-ve të tjera dhe mbajtjen e një NIPT-i kryesor.

Nëse do të vazhdojnë të ushtrojnë aktivitet në adresat, që do të mbyllen, duhet të aplikojnë në QKB për hapjen e tyre si adresa dytësore të NIPT-it aktiv kryesor” , përcakton Ministria e Financave.

Në rast se aktiviteti përfshin disa lloje të ndryshme, biznesi do të pajiset me një certifikatë të numrit unik të identifikimit, i njëjtë me regjistrimin, por me numër serial të ndryshëm.

“Një individ me të njëjtin numër të identifikimit personal, mund të regjistrohet vetëm një herë si person fizik tregtar nga Qendra Kombëtare e Biznesit dhe pajiset vetëm me një numër unik të identifikimit të tatimpaguesit, në vijim NUIS/NIPT. Atij i lind e drejta të regjistrohet dhe të pajiset me një NUIS/ NIPT të ri nga QKB-ja, vetëm mbas çregjistrimit të NUIS/ NIPT – in ekzistuese. Për çdo vend tjetër të ushtrimit të aktivitetit të ndryshëm nga adresa kryesore, personi fizik duhet të pajiset me një certifikatë me numër unik të identifikimit të tatimpaguesit të njëjtë me atë të regjistrimit, por me numër serial të ndryshëm, me qëllim identifikimin e vendndodhjes së re”, thuhet në udhëzim.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

U raportua se ishte infektuar, kryebashkiaku socialist tregon të vërtetën

Kryetari i Bashkisë së Gjirokastrës, Flamur Golemi, ka reaguar pas lajmit të shpërndarë në media se ai është infektuar me koronavirus. Ai thotë se ka bërë...

Momente paniku në përkujtimoren e Kacifasit, vajzës me flamur i bie të fikët

Një vajzë e cila mbante flamurin shqiptar në festën e JO-së greke në Kelcyrë, ka humbur ndjenjat dhe i ka rënë të fikët. Aty ndodhej...

Solli shqiptarët nga Siria, kush është Gledis Nano i trajnuar nga FBI-ja

Gledis Nano, është shefi i Anti-Terrorit shqiptar që ka marrë pjesë vetë në operacionin e riatdhesimit të 5 shqiptarëve të parë nga kampi i...

Infektohet kryebashkiaku i Gjirokastrës

Një tjetër personazh nga radhët e politikës, rezulton i infektuar me koronavirus. Kryetari i Bashkisë së Gjirokastrës, Flamur Golemi, është infektuar me COVID-19. Ai ka...

Patozi ftesë partive të reja: Bashkë në një kundër PS-PD e LSI-së

Koordinatori i 'Bindjes Demokratike' Astrit Patozi, u ka bërë një ftesë të gjithë partive të reja që janë krijuar dhe do të krijohen, që...