E enjte, 17 Qershor, 2021
16.5 C
Tirana

Mbyllen negociatat, Gjiknuri i përcjell Kuvendit draftin final për Reformën Zgjedhore

Bashkëkryetari i Reformës Zgjedhore Damian Gjiknuri i ka përcjellë Kuvendit draftin final.

Negociatat politike janë mbyllur mbrëmë me disa ndryshime në amendamente.

Këto të fundit janë ndryshuar në lidhje me vendimmarrjen e KQZ-së dhe listën e deputetëve.

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor vijnë pas arritjes së dakordësisë me opozitën.

Është përcaktuar mënyra sesi do të mundësohet vota e emigrantëve.

“Lista e zgjedhësve që votojnë nga jashtë vendit, përfshin vetëm zgjedhësit me vendbanim jashtë vendit, të cilët deklarojnë vullnetin për të ushtruar të drejtën e votimit, sipas rregullave të dala në zbatim të nenit 24 të këtij ligji”.

Ndërsa, kuota gjinore ka mbetur 1 në 3 me refuzim liste.

“Për çdo zonë zgjedhore, në zgjedhjet për Kuvendin, jo më pak se një në çdo tri emra të listës shumë-emërore duhet t’i përkasë gjinisë së nënpërfaqësuar, kurse në zgjedhjet për këshillat bashkiakë, një në çdo dy emra të njëpasnjëshëm në renditje duhet t’i përkasë së njëjtës gjini”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Nga Holanda: Parlamenti mbështet bisedimet me Shqipërinë mbi pranimin në BE

Reporterët pa Kufij: Rusia po i vret mediat e pavarura

Reporterët pa Kufij paralajmëruan për “zhdukjen graduale” të mediave të pavarura në Rusi dhe i kërkuan presidentit Vladimir Putin që të shfuqizojë të ashtuquajturin...

Italia ”shkërmoq” Zvicrën dhe kalon në raudin tjetër të ”Euro 2020”

Përfundon ndeshja e Grupit C. Italia ka mundur me rezultatin e pastër 3-0, Zvicrën dhe është kualifikuar në raundin tjetër të “EURO 2020”. Ndeshja u...

Irani synon blerjen e satelitëve rusë

Njoftimet se Irani po kërkon të blejë një sistem satelitor rus të avancuar nuk janë "veçanërisht shqetësuese" për sigurinë e trupave amerikane në rajon,...

Padia e Metës për Teatrin Kombëtar, Kushtetuesja tërhiqet për të marrë vendimin

Ka përfunduar pas 12 orësh, seanca në Gjykatën Kushtetuese për çështjen e shembjes së Teatrit Kombëtar, e cila filloi mëngjesin e sotëm rreth orës...

“Mos përdor gjuhën e Bashës”/ Spiropali debat me Abilekajn për 25 prillin

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin dhe gazetari Enton Abilekaj, janë përfshirë në një debat mbrëmjen e sotme. Të ftuar në emisionin ''Open''...