E enjte, 13 Gusht, 2020
23 C
Tirana

Mbrojtja ndaj COVID-19/ Drejtoresha e Përgjithshme e Shërbimit Social merr masa

Më të lexuarat

Sërish rekord rastesh të reja në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 3 persona nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot...

“U kthye nga një ferr plehrash në destinacion turistik”, Rama publikon videon

Kryeministri Edi Rama e ka nisur mëngjesin e sotëm me publikimin e një videoje në rrjetin social Facebook. Në videon në fjalë shfaqet Belshi, ndërsa...

Firmoset marrëveshja me qeverinë italiane, sektorët ku do të shkojnë 95 milion euro

Së fundmi është firmosur marrëveshja mes qeverisë shqiptare dhe asaj italiane për dokumentin e detajimit të angazhimit prej 95 milion euro. Lajmin e bëri të...

Rekord rastesh të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me koronavirusin e kanë...

Ishin fshehur në Shqipëri, ekstradohen 9 persona drejt Italisë

Nëntë persona të kërkuar që janë arrestuar në Shqipëri janë ekstraduar ditën e sotme në Itali. Sipas policisë, të ekstraduarit janë shtetas shqiptar nga mosha...

Agron Shehaj dhuron respiratorë dhe aparat dialize për spitalin COVID 2

Biznesmeni dhe ish-deputeti i PD, Agron Shehaj i ka dhuruar dy respiratorë dhe një aparat dialize spitalit Shefqet Ndroqi, i cili është kthyer aktualisht...

“I besoj Putinit”, kush është presidenti i parë që do marrë vaksinën ruse

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, është shprehur mjaft besimplotë lidhur me zbulimin e vaksinës së koronavirusit nga Rusia. Duterte ka treguar gatishmërinë të bëhet personi...

Tensionet me Turqinë, Greqia kërkon ndihmën e SHBA-së

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias, do të zhvillojë një takim me sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, në Vjenë të premten. Përmes një deklarate,...

Infektimet e reja në Gjermani arrijnë “nivelin alarmues”

Sërish në Gjermani janë regjistruar mbi 1200 raste të reja të infektimeve me virusin Corona. Kjo gjendje ka alarmuar edhe Ministrin e Shëndetësisë, Jens Spahn. Ministri...

Tensionohet situata mes dy vendeve/ Roja bregdetare greke qëllon drejt jahtit turk

Mesnatën e ditës së sotme, një varkë e rojës Bregdetare të ishullit të Rodos, në Greqi gjatë patrullimit të saj në zonën e detit...

Në kuadër të masave për të parandaluar përhapjen e COVID-19, Drejtoresha e Përgjithshme e Shërbimit Social Shtetëror znj. Luneda Sufali ka njoftuar publikisht se punonjësit e institucioneve të përkujdesit shoqëror janë vetë-karantinuar.

Znj. Sufali bën me dije se një sërë masash të rrepta për parandalimin e përhapjes së infeksionit janë marrë në të gjitha institucionet e përkujdesit shoqëror për fëmijët pa kujdes prindëror, për personat me aftësi ndryshe si dhe të moshuarit e vetmuar.

Raportohet se punonjësit do të qëndrojnë të mbyllur së bashku me përfituesit e shërbimit për të paktën 14 ditë.

Drejtoresha e Përgjithshme e Shërbimit Social i bën thirrje qytetarëve që të qëndrojnë të sigurt, të kujdesen për veten dhe për të tjerët.

Reagimi i plotë i znj. Sufali: “Punonjësit e institucioneve të përkujdesit shoqëror janë vetë-karantinuar për të mbrojtur shëndetin e përfituesve.

Covid-19 prej ditësh ka mbërritur edhe në Shqipëri, ku në mënyrë të menjëhershme janë marrë masa për të frenuar përhapjen e tij.

Një sërë masash të rrepta për parandalimin e përhapjes së infeksionit janë marrë në të gjitha institucionet e përkujdesit shoqëror për fëmijët pa kujdes prindëror, për personat me aftësi ndryshe dhe të moshuarit e vetmuar.

Përveç respektimit rigoroz të rregullave të higjienës personale, prej datës 12 Mars 2020, nën ndjekjen e veçantë dhe Urdhrin e Drejtoreshës së Përgjithshme të Shërbimit Social Shtetëror znj. Luneda Sufali, një pjesë e stafit të 12 institucioneve të përkujdesit janë vetëkarantinuar për të mbrojtur shëndetin e fëmijëve, të moshuarve e personave me aftësi të kufizuara.

Punonjësit do të qëndrojnë të mbyllur së bashku me përfituesit e shërbimit për të paktën 14 ditë, me shpresën se situata deri atëherë do të kenë ndryshuar. Në karantinë aktualisht ndodhen stafet e shtëpive të fëmijës dhe foshnjës, qendrave të zhvillimit dhe shtëpive të të moshuarve.

Këto masa në dukje drastike do t’i shërbejnë mbajtjes nën kontroll të përhapjes së infeksionit. Qëndroni të sigurt, kujdesuni për veten dhe të tjerët”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Raporti/ Pandemia në Shqipëri varfëroi të rinjtë, mes tyre mbizotëron papunësia

Rrjeti Kombëtar për të Rinjtë dhe Qendra për të Drejtat e Fëmijëve publikuan sot Raportin Vjetor Kombëtar “Rinia 2020” në Ditën Ndërkombëtare të Rinisë. Raporti...

Macron paralajmëron Iranin kundër “ndërhyrjes” në Liban

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka paralajmëruar Iranin kundër cdo ndërhyrjeje në Liban. Sipas Reuters, Macron ka zhvilluar një bisedë të telefonike me presidentin iranian, Hassan...

VIDEO/ Neymar shpërdoron dy raste vetëm për vetëm me portierin

Po luhet mbrëmjen e sotme ndeshja mes Atalantës dhe PSG-së, e vlefshme për ‘Champions League’. Pak minuta më parë ka përfunduar pjesa e parë, me...

Drejt Presidencës me fletëthirrjen e Hagës në xhep

Nga Mero Baze Një vit më parë, Ramush Haradinaj dha dorëheqjen nga posti i kryeministrit, nën arsyetimin se ishte thirrur nga Gjykata Speciale e Kosovës...

Tensionet me Turqinë, Greqia kërkon ndihmën e SHBA-së

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias, do të zhvillojë një takim me sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, në Vjenë të premten. Përmes një deklarate,...