E premte, 10 Prill, 2020
5 C
Tirana

Mbrojtja ndaj COVID-19/ Drejtoresha e Përgjithshme e Shërbimit Social merr masa

Në kuadër të masave për të parandaluar përhapjen e COVID-19, Drejtoresha e Përgjithshme e Shërbimit Social Shtetëror znj. Luneda Sufali ka njoftuar publikisht se punonjësit e institucioneve të përkujdesit shoqëror janë vetë-karantinuar.

Znj. Sufali bën me dije se një sërë masash të rrepta për parandalimin e përhapjes së infeksionit janë marrë në të gjitha institucionet e përkujdesit shoqëror për fëmijët pa kujdes prindëror, për personat me aftësi ndryshe si dhe të moshuarit e vetmuar.

Raportohet se punonjësit do të qëndrojnë të mbyllur së bashku me përfituesit e shërbimit për të paktën 14 ditë.

Drejtoresha e Përgjithshme e Shërbimit Social i bën thirrje qytetarëve që të qëndrojnë të sigurt, të kujdesen për veten dhe për të tjerët.

Reagimi i plotë i znj. Sufali: “Punonjësit e institucioneve të përkujdesit shoqëror janë vetë-karantinuar për të mbrojtur shëndetin e përfituesve.

Covid-19 prej ditësh ka mbërritur edhe në Shqipëri, ku në mënyrë të menjëhershme janë marrë masa për të frenuar përhapjen e tij.

Një sërë masash të rrepta për parandalimin e përhapjes së infeksionit janë marrë në të gjitha institucionet e përkujdesit shoqëror për fëmijët pa kujdes prindëror, për personat me aftësi ndryshe dhe të moshuarit e vetmuar.

Përveç respektimit rigoroz të rregullave të higjienës personale, prej datës 12 Mars 2020, nën ndjekjen e veçantë dhe Urdhrin e Drejtoreshës së Përgjithshme të Shërbimit Social Shtetëror znj. Luneda Sufali, një pjesë e stafit të 12 institucioneve të përkujdesit janë vetëkarantinuar për të mbrojtur shëndetin e fëmijëve, të moshuarve e personave me aftësi të kufizuara.

Punonjësit do të qëndrojnë të mbyllur së bashku me përfituesit e shërbimit për të paktën 14 ditë, me shpresën se situata deri atëherë do të kenë ndryshuar. Në karantinë aktualisht ndodhen stafet e shtëpive të fëmijës dhe foshnjës, qendrave të zhvillimit dhe shtëpive të të moshuarve.

Këto masa në dukje drastike do t’i shërbejnë mbajtjes nën kontroll të përhapjes së infeksionit. Qëndroni të sigurt, kujdesuni për veten dhe të tjerët”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Një 107-vjeçare në Holandë, njeriu më i moshuar që fiton ndaj koronavirusit

Një 107-vjeçare nga Holanda është bërë personi më i vjetër që ka arritur të mposhtë koronavirusin. Cornelia Rias nga Holanda ishte konfirmuar me koronavirus më...

Koronavirusi shënon një tjetër viktimë në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë në Kosovë ka bërë me dije se një tjetër person ka ndërruar jetë, si pasojë e koronavirusit. Përmes një deklarate për mediat,...

Koronavirusi/ Rama: Kjo situatë mund të zgjasë deri në 3 vite

Kryeministri Edi Rama ka folur në lidhje me mundësinë për lehtësimin e masave shtrënguese, të ndërmarra me synim frenimin e përhapjes së mëtejshme të...

Paketa e ndihmës/ Rama tregon kategoritë që përfitojnë

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se nga java e ardhshme do të prezantohet paketa e zgjeruar e ndihmës. I ftuar në emisionin “Open” në Top...

Shkëlqim Hajdari qetëson fermerët: Asnjë prodhim i juaji nuk do të mbetet stok

Kryeinspektori i Përgjithshëm, Shkëlqim Hajdari ka qetësuar fermerët duke premtuar mbledhjen, magazinimin dhe eksportimin e prodhimeve të tyre. Në një lidhje Skype për emisionin “Alert”...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT