E diel, 17 Janar, 2021
1 C
Tirana

Mbledhja e Këshillit Politik/ Opozita paraqet propozimin e saj

Opozita e Bashkuar ka propozuar sot në mbledhjen e Këshillit Politik, amendamentin për hapjen 100% të listave të kandidatëve.

Opozita ka theksuar se çdo ndryshim tjetër i njëanshëm është i papranueshëm dhe prish marrëveshjet e 5 Qershorit dhe 14 Janarit. Qëndrimi i tyre mbetet që neni 64 i Kushtetutës nuk ka nevojë të ndryshohet.

Sipas opozitës, i vetmi ndryshim kushtetues i nevojshëm dhe i mjaftueshëm që krijon mekanizmin për lista 100% të hapura është si vijon: “Në nenin 68 të Kushtetutës, fjalia e tretë, e pikës 1, shfuqizohet.”

Opozita ka rikonfirmuar se ndryshimet e tjera të propozuara nga Partia Socialiste cenojnë garën elektorale mes partive politike dhe barazinë e palëve në një proces zgjedhor.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E rëndë në Tiranë: Automjeti përplas për vdekje 10-vjeçaren

Një aksident i rëndë automobilistik është regjistruar mesditën e sotme. Një automjet ka përplasur këmbësoren 10 vjeçare e cila ndërroi jetë si pasojë e...

Mosmirënjohja si streha kryesore e delenxhiut

Nga: Genc Pollo “Mosmirënjohja është streha kryesore e delenxhiut”! Ky është perifrazimi që do t’i bëja shprehjes së famshme të kryeministrit britanik të shek. 18...

Aksidenti tragjik te Rruga e Kombit, dalin fotot e 4 viktimave

Katër anëtarë të familjes Avdiaj nga Kosova, por me qëndrim në Zvicër, humbën jetën tragjikisht mbrëmjen e 14 janarit, pas një aksidenti në Rrugën...

Vaksinat/ Rama i përgjigjet ambasadës franceze: Nuk kam sulmuar asnjë aleat

Kryeministri Rama ka reaguar pas deklaratës së Ambasadës Franceze në Tiranë, e cila reagoi mbi kritikat e tij për vaksinat anti-covid. Teksa i kthen përgjigje...

Shqetësime për protesta të armatosura në prag të inaugurimit të Bidenit

Byroja Federale e Hetimeve po lëshon paralajmërime të reja sigurie në prag të inaugurimit të Presidentit të zgjedhur Joe Biden, duke theksuar mundësinë për...