E martë, 29 Shtator, 2020
20 C
Tirana

Mbledhja e Këshillit Politik, Gjiknuri komenton largimin e Hajdarit

Më të lexuarat

Rindizet ashpër konflikti ushtarak Armeni-Azerbajxhan, shpallin gjendjen e luftës

Një nga konfliktet më të vjetër në botë, mosmarrëveshja territoriale midis Armenisë dhe Azerbajxhanit ka shpërthyer sërish. Përleshjet kufitare shpërthyen të dielën në mëngjes,...

Pandemia/Rama jep lajmin e madh për lokalet

Bizneset vuajtën pasojat e koronavirusit. Shumë prej tyre kapitulluan, e shumë të tjera janë në fije të perit, duke mos gjeneruar shumë të ardhura....

Rriten tensionet/ Droni turk ngjyros me bojë të kuqe flamurin grek (VIDEO)

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka deklaruar se do vazhdojnë të mbrojnë me një vullnet të fortë dhe me një besim të palëkundur...

Artan Hoxha i publikon videon e rëndë Berishës, e nxjerr ‘blof’ për ekzekutimin e Azem Hajdarit (VIDEO)

Gazetari Artan Hoxha i ka publikuar një video ish-kryeministrit Berisha, duke e nxjerrë ‘blof’ për deklaratat që bëri mbrëmjen e djeshme në emisionin "Opinion",...

SPAK pezullon kreun e OFL-së, Dritan Zagani jep paralajmërimin e fortë

Pas shkarkimit nga detyra të kreut të Operacionit Forca e Ligjit, Artan Shkëmbi, një reagim është përcjellë nga ana e ish-shefit të antidrogës së...

“I thashë të zhdukej për 6 muaj”, Berisha rrëfen detaje të reja lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka zbuluar detaje të tjera lidhur me ngjarjet që kanë ndodhur para ekzekutimit të liderit të lëvizjes studentore, Azem Hajdari. Në një...

“Ka ardhur koha që të japë llogari”, Erdogan reagon pas luftës mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka reaguar ashpër ndaj Armenisë, lidhur me luftën që ka nisur me Azerbajxhanin. Turqia është vënë në mbështetje të...

“Ku i çuat paratë që iu dha bota?”, Rama i kërkon ndjesë ndërkombëtarëve, sqaron kush i administron fondet

Kryeministri Edi Rama ka folur në programin e financimit të BE-së për restaurimin dhe rrjetëzimin e monumenteve të kulturës të dëmtuara nga tërmeti i...

Kush e nxori në pritë Azem Hajdarin? Berisha jep emrin

Ish-Kryeministri Sali Berisha tha në 'Opinion' se Azem Hajdari u nxor në pritë nga Fatos Klosi, në atë kohë kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror. Sipas...

Marrëdhënie me dhunë me të rritura, kapet 35-vjeçari i shpallur në kërkim (VIDEO)

Një person i shpallur në kërkim është kapur nga ana e policisë, pasi akuzohej për “Marrëdhënie seksuale me dhunë me të rritura”. Nga forca...

Përfaqësuesi politik i socialistëve, Damian Gjiknuri, ka zbardhur detaje pas mbledhjes së Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore. Në të njëjtën kohë, ai ka komentuar edhe akuzat e Rudina Hajdarit, e cila foli për tenderat. E për këtë arsye ajo braktisi mbledhjen. Lidhur me këtë çështje, Gjiknuri tha se PD kërkon përfaqësues në tender. Po sipas tij, Kodi Zgjedhor nuk parashikon procedura për tenderin.

Partia Demokratike ka kërkuar gjatë takimit të sotëm të Këshillit Politik procedurë të përshpejtuar për tenderimin e teknologjisë në zgjedhje për identifikimin biometrik. Kjo ka revoltuar Rudina Hajdarin, e cila ka braktisur mbledhjen. Ajo hodhi akuza para mediave se “palët e kanë hallin të flasin për tendera dhe jo për Reformën Zgjedhore dhe ndryshime që shqiptarët duan”.

“Bën të mendosh që ajo që propozuan ekspertët që kanë qënë pjesë e disktutimeve, është që të krijojmë një trupë të qëndrueshme. Të krijojmë një trupë profesionale dhe me mandate më të gjata se çfarë janë sot.

Siç duket, PD kërkon vetëm një marrëveshje zgjedhore për të marrë disa garanci dhe mund të ishte më e ndershme për të mbajtur siç është KQZ-ja. Realisht ky ishte devijim i bisedës, sepse nuk e zhbëjnë dot Parlamentin. Duhet të ketë një reflektim nga ana e tyre. Ata kërkojnë mandate 4-vjeçare siç janë sot.

Të rrimë tek kjo që jemi dhe s’kemi pse të bëjmë debat. U kthye në një marrëveshje për të marrë pjesë në zgjedhje. A do të ketë shtyrje për draftin? Ta përfundojmë këtë njëherë. Akuzat e Hajdarit? Nuk e di çfarë tha zonja Hajdari. PD kërkon përfaqësues në tender.

Lexo edhe :   Ralf Gjoni i zhgënjyer nga Rudina Hajdari/ PD-PS-LSI si 'Game of Thrones', po luftojnë për interesat e tyre

Kodi Zgjedhor nuk parashikon procedura për tenderin. A e rrezikon KQZ marrëveshjen? PD kërkon që të kemi sërish këtë vendimmarrje, pra kërkon KQZ aktuale. Është më e ndershme kjo, tentuam të bëjmë një gjë të mirë.

Lexo edhe :   “Tërmet politik”, Gjiknuri me deklaratë të fortë në Komisionin e Ligjeve, salla shpërthen në të qeshura

Të rrimë me këtë skemë. Ka marrë fund marrëveshja? Forma e KQZ ishte parashikuar me mandatet siç e kishim parashikuar. Ta thonë publikisht se ne sinqerisht nuk kemi asnjë problem. Opozita parlamentare? PS është shprehur se do ta respektojmë marrëveshjen, do ta shikojmë se ne nuk i kemi votat. Ata janë faktorë politikë, do ta gjejmë një zgjidhje edhe me ta. Kjo marrëveshje u negociua edhe nga ndërkombëtarët. Nuk parashikoj dot”.

Dukeni shumë i qetë, mos kanë marrveshje. A jeni për heqjen e koalicioneve parazgjedhore? “I madhi shprehet i fundit. Edhe ne kemi opinionin tonë, por do të shprehemi të fundit”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bilanci/ Rritet numri i viktimave, bien rastet e reja

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 4 viktima nga koronavirusi në vend. Ndërkohë, janë konfirmuar edhe 127...

Hekurudhat/ Maqedonia e Veriut në kërkim të financimit që e lidh me kufirin tonë, Shqipëria ende në vend

Pak vite më parë sektori i hekurudhave iu nënshtrua ndryshimeve drastike në kuadrin ligjor por avancimi konkret me efekte në terren duket se ka...

Gruaja e Lefter Zhidrus tregon si ka lindur konflikti me fqinjët

Bashkëshortja e 71-vjeçarit, Lefter Zhidru, i cili u ekzekutua pak ditë më parë nga RENEA, ka treguar se si ka lindur konflikti me fqinjët. E...

Jo listat e hapura, koalicionet janë problemi

Nga Eduard Zaloshnja Shumë kanë folur e shkruar (ndër ta, edhe unë) për listat e hapura të kandidatëve për deputetë, qysh kur ato u futën...

U vra nga RENEA/Gruaja e 71-vjeçarit bën kthesën e papritur të ngjarjes: S’e kam denoncuar për dhunë, ja kush janë shkaktarët e vërtetë

Lidhur me ekzekutimin e71-vjeçarit nga RENEA në Elbasan, ngjarja ka marrë një tjetër rrjedhë pas dëshmisë së bashkëshortes së të ndjerit Lefter Zhidru. Floresha...