E premte, 23 Tetor, 2020
22 C
Tirana

Mbikalimi tek TEG-u, ARRSH tender 12 milionë euro për ndërtimin

Më të lexuarat

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Turqia eksporton armë anti-dron në Shqipëri

Një kompani që vepron në qytetin Antalya të Turqisë, armët kundër dronëve të dizajnuar nga inxhinierët turq që i ka prodhuar për Forcat e...

Vdes vullnetari që iu injektua vaksina anti-covid e prodhuar nga AstraZeneca

Autoriteti shëndetësor brazilian Anvisa, tha të mërkurën se një vullnetar i cili mori pjesë në një provë klinike të vaksinës COVID-19 të zhvilluar nga...

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

Ja cila grupmoshë po infektohet më shumë me Covid-19

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, dr. Skënder Brataj, pohoi se virusi ka pësuar mutacion gjatë gjithë këtyre muajve, dhe tani shfaqet me simptoma të ndryshme...

“Muajt e ardhshëm do jenë të vështirë”, Mitsotakis: Nga e shtuna me kufizime

Jo vetëm Italia, por edhe Greqia vijon me shifra të frikshme të të infektuarve. Masa të tjera do të hyjnë në fuqi, duke kufizuar...

“Pas 10 ditësh del dhe nuk infekton të tjerët”/Epidemiologu jep lajmin e mirë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, në një lidhje ‘Skype’ në ‘Wake Up’ në Top Channel, sqaroi udhëzimin më të fundit nga ekspertët e shëndetit, i cili...

Pjesa tek rrethrotullimi i TEG ende pa hyrë në autostradën Tiranë-Elbasan, është bërë në jo pak raste shkak për aksidente të rënda. Ndërhyrjet e bëra herë pas here kanë synuar plotësimin me sinjalistikë dhe bërjen më evidente të kujdesit që duhet të tregohet nga shoferët por Autoriteti Rrugor Shqiptar ka vendosur së fundmi që zgjidhja do të ishte një nënkalim.

Ky institucion hapi së fundmi procedurën për ndërtimin dhe për mbikëqyrjen e zbatimit të këtij projekti duke vënë në dispozicion më shumë se 12 milionë euro.

Referuar dokumenteve, detajohet se në aksin Tiranë-Elbasan do të ndërtohet një nënkalim nën rotondon me katër korsi (dy për secilin anë të lëvizjes). Koristë e lëvizjes do të jenë me gjerësi 3.75 metra dhe do të jetë për të gjithë llojet e mjeteve.

“Nëpërmjet kësaj rotondoje do të vazhdojë të bëhet hyrja dhe dalja e mjeteve nga rruga Tiranë-Elbasan për në akset e unazës së madhe. Rruga e vjetër Tiranë-Elbasan, Rruga e Lagjes së sipërme Sauk dhe Rruga e Farkës(TEG).

Ngritja e rotondos me 1.7 metra nga niveli aktual ndikon fare pak tek rrugët e tjera dhe rakordohet në gjatësi rreth 50ml. Korsitë e hyrje-daljes nga rotondo në drejtim të Tiranës do të jenë më gjerësi 7.5 metra dhe dy vija kalimi nga 3.25 metra. Koristë nga hyrje-dalje e rotondos në drejtim të Elbasanit do të jenë me gjerësi 5.5 metra dhe me vijë kalimi 4 metra. Gjithashtu në rreth rrotullim në anën veriore të kryqëzimit në drejtimin e lëvizjes në unazë e Madhe-Tiranë është projektuar korsi lëvizjeje e veçantë e cila ruan lëvizjen e vazhduar në krahun e djathtë pa hyrë në rreth rrotullim” thuhet në dokument.

Dokumenti vlerëson se rruga Tiranë-Elbasan është projektuar të zgjerohet simetrikisht në të dyja anët. Zgjerimi do të jetë përkatësisht për pjesën rotondo-Tiranë rreth 5 metra për anë dhe për pjesën Rotondo -Elbasan 3 metra për anë. /Monitor

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ku ndryshojnë Trump dhe Bajden mbi politikën e jashtme amerikane

Nga David Tafuri “The Hill” Menaxheri i fushatës së Trump e ka nxitur Komisionin për Debatet Presidenciale të “ri-mendojë dhe ri-publikojë një sërë temash…me theksin...

U shoqërua në polici, lirohet ish-deputeti Eduart Ndocaj

Ish-deputeti, Eudart Ndocaj është lënë i lirë nga policia. Ndocaj u arrestua paraditen e sotme përpara shtëpisë së At Gjergj Fishtës në Lezhë, teksa pritej...

Rama nga shtëpia e Gjergj Fishtës: Dallimi mes asaj që kishim dhe që duam

Kryeministri Edi Rama ka publikuar në rrjetin social, Facebook fotot e shtëpisë së rikonstruktuar të shkrimtarit të madh, Gjergj Fishta. Rama thekson se ashtu si...

Shqipëria, rekord në Europë për koncesionet e partneritetit publik privat (PPP)

Shqipëria shënon një rekord në Europë sa u përket angazhimeve jashtë bilancit të qeverisë, që ka marrë për koncesionet e formës së Partneritetit Publik-Privat...

Ende nuk dihet nëse aktakuza ndaj Thaçit, është konfirmuar apo hedhur poshtë

Dhomat e Specializuara në Hagë nuk e kanë njoftuar ende publikun nëse aktakuza për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit, ndaj presidentit të Kosovës,...