E hënë, 1 Qershor, 2020
20 C
Tirana

Mbi 2 mijë viktima në Francë, Macron hedh idenë e një borxhi të përbashkët

Më të lexuarat

Diskutimet për reformën, çfarë propozon PD për qeverinë kujdestare

Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore është mbledhur këtë të dielë në orën 19:00, në atë që është cilësuar si data e fundit e saj. Palët...

Çfarë po ndodh? Shtyhet mbledhja e Këshillit Politik

Mbledhja e Këshillit Politik të Reformës Zgjedhore e parashikuar për në orën 17:00, është shtyrë për në orën 19:00. Raportohet se kjo shtyrje ka ardhur...

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...

Bllokimi i kufirit me Kosovën/ Reagon Rama

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me vendimin e palës kosovare, për të mos lejuar futjen në territorin e tyre të makinave nga Shqipëria,...

Pas Maqedonisë së Veriut, edhe Spanja mund të shtyjë gjendjen e jashtëzakonshme

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez ka deklaruar se do të kërkojë shtyrjen me dy javë të gjendjes së jashtëzakonshme nga koronavirusi. Sanchez sqaroi se shtyrja...

Koronavirusi/ Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, ka zgjatur gjendjen e jashtëzakonshme në vend edhe për 14 ditë. Vendimi u mor gjatë seancës së shtatë...

Qershori nis i freskët, ja si parashikohen temperaturat gjatë javës

Ndonëse ka nisur zyrtarisht stina e verës, java e parë do të sjellë mot të freskët. Edhe kjo javë do të shoqërohet nga mot...

“Shqiptarët janë popull kafe-dashës”, në mars-prill u importuan rreth 1600 ton

Mbyllja e bareve, nuk i kanë penguar shqiptarët të konsumojnë kafe në shtëpitë e tyre. Përkundrazi, gjatë muajit prill janë importuar 922 ton kafe. Qëndrimi...

Hapja e kufirit/ Procedurat e kalimit në Kosovë dhe Mal të Zi

Në një njoftim të Departamentit për Kufirin dhe Migracionin, bëhet me dije se nga sot Shqipëria ka hapur kufirin me Kosovën e Malin e...

Atentati para hotelit në Kurbin, ja kush dyshohet se ishte shënjestër e atentatit

Dalin të tjera detaje lidhur me atentatin e ndodhur mbrëmjen e djeshme, në ambientet e jashtme të një hoteli në autostradën Mamurras-Lezhë. Si pasojë e...

Në Francë numri i viktimave nga koronavirusi i ka kaluar 2 mijë.

Nga të dhënat e 24 orëve të fundit rezulton se kanë humbur jetën edhe 319 persona duke e çuar në 2,314 totalin.

Shifrat e rasteve të reja të të infektuarve nuk janë gjithashtu optimiste. 4,649 raste të reja në një ditë ndërsa totali është rreth 37 mijë e 700 njerëz. Nga këta 5, 704 janë shëruar.

Në këtë panoramë të zymtë për Europën, Presidenti Makron ka bërë thirrje për më shumë solidaritet duke propozuar se një borxh i përbashkët ose buxheti i BE mund të përdoret për të ndihmuar vendet e prekura më keq.

“Unë nuk dua një Evropë egoiste dhe të ndarë”, tha Macron në një intervistë me tre gazeta italiane.

“Ne nuk do ta kapërcejmë këtë krizë pa solidaritet të fortë evropian”, i tha ai Corriere della Serra, La Stampa et La Repubblica.

Ai gjithashtu theksoi se “Franca qëndron përkrah Italisë”.

Komentet e tij vijnë pasi liderët e BE debatuan të enjten në lidhje me krijimin e një instrumenti të borxhit të përbashkët – të quajtur “bono korona” – për të ndihmuar në financimin e përgjigjes ndaj pandemisë së koronavirusit.

Macron tha se 10 vende të eurozonës që përfaqësojnë 60 përqind të PBB-së së tregut së përbashkët mbështesin idenë e bono koronave në videokonferencën e së enjtes. Vende të tjera, përfshi Gjermaninë dhe Holandën, e kanë kundërshtuar publikisht këtë koncept.

Lexo edhe :   Ish-deputeti maqedonas del pozitiv me koronavirus

“Ne kemi vendosur të vazhdojmë këtë debat thelbësor, në nivelin më të lartë politik, në javët e ardhshme. Ne nuk mund ta braktisim këtë betejë”, tha Macron.

“A do të ulet Bashkimi Evropian, eurozona, thjeshtë në një institucion monetar dhe një sërë rregullash që lejojnë secilin shtet të veprojë vetë? Apo do veprojmë së bashku për të financuar shpenzimet tona, nevojat tona në këtë krizë jetësore? Unë dua që zgjedhja e solidaritetit të bëhet plotësisht”, tha ai.

Lexo edhe :   Hapja e kufirit/ Procedurat e kalimit në Kosovë dhe Mal të Zi

Macron tha se ndihma mund të vijë në formën e “një kapaciteti të përbashkët borxhi, pavarësisht nga emri i tij, ose një rritje në buxhetin e Bashkimit Evropian për të lejuar mbështetje të vërtetë për vendet më të prekura nga kjo krizë”. /Opinion

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Si mund të heshtë Shahini për abuzimin e 15-vjeçares!”/ Vokshi: 1 Qershori, një ditë e trishtë

Ish-deputetja e PD-së, Albana Vokshi dënon heshtjen e ministres së Arsimit, Besa Shahini, lidhur me abuzimin e një 15-vjeçareje nga roja e shkollës. Përmes një...

Skandali/ 5 milionë ryshfet për të marrë licencën e transportit të pasagjerëve

Fiks Fare denoncoi mbrëmjen e së hënës një skandal korrupsioni, ku një qytetar pagoi plot 5 milionë lekë ryshfet për të marrë një licencë...

VIDEO/ Sherifi në SHBA heq uniformën dhe i bashkohet protestuesve

Sherifi i Qarkut Genese në SHBA, Chris Sëanson ka vendosur të heqë Protest e tij, për t’iu bashkuar protestuesve të cilët vijojnë tubimet e...

Për herë të parë pas 3 muajsh, Spanja nuk regjistron asnjë viktimë nga koronavirusi

Një lajm i mirë vjen nga Spanja, e cila për herë të parë që nga shpërthimi i pandemisë nuk ka shënuar asnjë viktimë nga...

Atentati në Laç/ Gazetari tregon të shkuarën e biznesmenit Paulin Marku

Gazetari investigativ, Artan Hoxha ka treguar tjera detaje lidhur me biznesmenin Paulin Marku (Gjergji), i cili mbeti i vrarë si pasojë e një atentati...
WhatsApp KONTAKTO TT