E mërkurë, 27 Janar, 2021
2 C
Tirana

Mbi 100.000 transplantime/ Sa fitojnë trafikantët e organeve

Mbi 100.000 transplantime organesh kryhen çdo vit në gjithë botën. OBSH vlerëson se 5-10 për qind e tyre janë të paligjshme. Në treçerekun e rasteve, organi më i kërkuar është veshka.

“Tregu i zi” i transplantimit të organeve, sjell një fitim vjetor 600 milion deri në 1.2 miliard dollarë. Njerëzit nga të cilët blihen këto organe, jetojnë në zonat më të varfra të botës.

Shuma maksimale që u ofrohet për veshkën e tyre është 5 mijë dollarë. Ajo shitet në vendet e pasura deri në 200 mijë dollarë.

Organet më të shtrenjta janë mushkëritë dhe zemra, që kushtojnë respektivisht 300 dhe 500 mijë dollarë. Por transplantimi nuk ndodh gjithnjë me konsensusin e atij që e shet organin.

Mijëra fëmijë grabiten çdo vit, duke përfunduar si viktima të trafikut ilegal të organeve. Kina dyshohet se i trafikon ilegalisht organet e të burgosurve politikë, të cilët vdesin në rrethana të dyshimta. Dikur pre binin budistët e sektit Falun Gong, ndërsa sot abuzimet ndodhin me ujgurët myslimanë në Provincën Xinjang.

                                           TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...