E shtunë, 24 Korrik, 2021
19.5 C
Tirana

Mbani dietë vetëm dy herë në javë, rezultate mahnitëse

Nuk keni kohë për dieta të rregullta? Jeni të ngarkuar me punë përgjatë gjithë javës? Epo, dhe fiziku kërkon pak përkushtim nga ana juaj. Lodhja ndikon negativisht në mënyrën se si ushqehemi, e nga ana tjetër nuk mund të koordinojmë oraret si duhet, për të mbajtur fizikun sa më në formë.

Por, nuk duhet të harrojmë që ushqimi ndikon në mënyrë të drejtpërdrejt tek organizmi dhe mirëqënia e tij. Kështu, ne ju prezantojmë me dietën që mund ta shfrytëzoni vetëm dy herë në javë, pa shumë mund e më lehtë nga se e imagjinoni!

Mëngjesi
Smoothie me kafe dhe kakao
Në një mikser shtoni një banane, 3/4 filxhan me qumësht, 1/2 filxhan kafeje, 1 lugë gjelle pluhur kakao dhe fare pak kripë. Përziejeni dhe shijojeni kështu nisjen e ditës.

Dreka
Sallatë me vezë dhe avokado
Zgjidhni sallatën e preferuar jeshile, shtojini pak rukola. Shtypni dy vezë te ziera dhe 1/2 avokado, përziejini bashkë, deri sa të formohet një masë kremoze. Sipas dëshirës, mund të shtoni domate ose të tjera produkte të shëndetshme.

Vakti i ndërmjetëm
Një enë me fruta të grira, ku do të shtoni bajame, lajthi ose të tjera fruta të thata të shtypura mirë. Evitoni bananen dhe luleshtrydhet në masë të madhe.

Darka
Peshk dhe perime
Sigurohuni ta pastroni peshkun dhe ta ndani në gjysmë. Përsipër, mbulojeni me domate dhe vaj ulliri. Mbështilleni me letër alumini dhe piqeni në 375 gradë për 20 minuta.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Vërshimet si pasojë e reshjeve të furishme në Siberi kanë çuar në shembjen e një urë, duke e shkëputur hekurudhën siberiane, më e gjata...

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë...

KPK, pikëpyetje për pasurinë dhe profesionalizmin e prokurores Daniela Sulaj

Prokurorja Daniela Sulaj, e komanduar si inspektore pranë Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, u përball të premten më 23 korrik me Komisionin e Pavarur...

Gjykata i refuzon kërkesën për liri, Hashim Thaçi mbetet në paraburgim

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri. Edhe...

Koronavirusi, Manastirliu tregon numrin e të vaksinuarve në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e të vaksinuarve kundër koronavirusit në vend. Manastirliu bën me dije, se mbi 13...