E premte, 23 Korrik, 2021
23.5 C
Tirana

Maturantët: Provimi i matematikës, i vështirë! Priten protesta

Dje, teza e provimit të matematikës doli në rrjetet sociale 30 minuta pasi nxënësit kishin filluar. Maturantët kanë shprehur zhgënjim, pasi niveli i vështirësisë ishte më i lartë seç e prisnin. Pas 2 orësh e 30 minuta, maturantët kanë përfunduar testimin e tretë të Maturës Shtetërore, atë të matematikës.

Pas diskutimesh dhe pakënaqësish lidhur me këtë tezë, Qendra e Shërbimeve Arsimore (QSHA) do të mbajë sot një deklaratë për mediat në orën 11:00, për të dhënë detaje. Po sot është paralajmëruar protestë nga ana e maturantëve, në kundërshtim me tezën e provimit të fundit, ndërsa në vetëm 30 minuta, nisma ka marrë mbështetjen e 2 mijë maturantëve.

“Nesër në orën 11:00 në Qendrën e Shërbimeve Arsimore (QSHA) do të zhvillohet një deklaratë për media në lidhje me detaje nga testi i matematikës, në kuadër të Maturës Shtetërore. Formati është i hapur edhe ndaj pyetjeve të kolegëve gazetarë. Mbrëmje të qetë!”, shkruhet në njoftim.

34 mijë maturantë, më 15 qershor do të japin provimin e fundit, atë të lëndës me zgjedhje, ndërsa janë në pritje të rezultateve të provimeve të kryera.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Çfarë e bën ndryshe lidershipin e mandatit të tretë të PS

Nga Alfred Peza Edi Rama kishte premtuar që në fushatën elektorale të zgjedhjeve të 23 Qershorit 2013, që e riktheu PS në pushtet, se nuk...

Me drogë në makinë, shoqërohet në polici djali i Azem Hajdarit

Azem Hajdari, djali i vogël i deputetit të ndjerë me të njëjtin emër, është shoqëruar në komisariatin e Policisë së Elbasanit mbrëmjen e sotme. Sipas...

Punonjësit e Ferrokromit në Burrel pa pension, VKM nuk përcakton profesionet

Punonjësit e Ferrokromit në Burrel ankohen në Fiks Fare se nuk po mundet të zgjidhin problemin që kanë hasur me pensionin. Duke u cilësuar si...

Zyrtare/ Barcelona dhe Juventus përballen më 8 gusht në ”Camp Nou”

Barcelona dhe Juventusi do të zhvillojnë një ndeshje miqësore në datën 8 gusht. Lajmi është konfirmuar nga klubi italian, përmes një njoftimi në rrjetet...

Shtatorja e Sali Butkës/ Hajdari: Vështirësi në finalizimin e projektit

Kryeinspektori i Përgjithshëm, Shkëlqim Hajdari teksa ka folur për përurimin e shtatores së patriotit të madh shqiptar, Sali Butka, është shprehur se finalizimi i...