E martë, 2 Mars, 2021
18 C
Tirana

Matteo Salvini rrezikon të dënohet me 15 vite burg

Ish-ministri i Brendshëm italian, Matteo Salvini rrezikon të dënohet deri në 15 vjet burg, pasi akuzohet se ka abuzuar me pushtetin duke iu privuar lirinë 131 emigrantëve në bordin e anijes Gregoretti.

Këtë akuzë të ngritur e ka njoftuar vetë Salvini, i cili e quajti të turpshme faktin që “një ministër gjykohet sepse ka kërkuar të mbrojë interesat e vendit të tij”.

I mbetet në dorë ligjvënësve italianë nëse do të vendosin për t`i dhënë ose jo procesit dritën jeshile.

Salvini akuzohet se i detyroi emigrantët që të mos zbrisnin nga anija, pavarësisht kushteve të rënduara psiko-fizike në bord.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Arbitri mbylli ndeshjen, VAR ndërhyn dhe ndryshon rezultatin në minutën e 101

Një episod tejet i veçantë është regjistruar në kampionatit danez, në ndeshjen mes Kobenhagenit dhe Arahus. Ndeshja u mbyll në një barazim spektakolar 3-3, me...

Përshtypje nga takimi me 90-vjeçarin Gorbaçov dhe historia e Katovicës

Nga: Shpëtim Nazarko Kohë pas takimit me Gorbacovin në Terni të Italisë, shefi i Sant Egidios, Imzot Vincenzo Palia, më tregoi një copëz tjetër që...

Iu gjetën 250 mijë euro dhe 16 mln lekë, gjykata liron mjekun Edvin Prifti

Gjykata e Posaçme e Apelit kundër Krimit dhe Korrupsionit, (GJKKO) ka liruar mjekun kardiolog të QSUT-së, Edvin Prifti. Apeli ka shfuqizuar vendimin e mëparshëm atë...

COVAX do të shpërndajë 237 milion doza vaksinash në 142 shtete

Përfaqësues të programit të ndarjes së vaksinave COVAX thanë të martën se do të shpërndajnë 237 milion doza të AstraZeneca në 142 vende deri...

Lajçak nga Prishtina: Marrëveshja me Serbinë, brenda mandatit të qeverisë së re

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për bisedimet Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, tha të martën se pret që marrëveshja për normalizimin e...